Aktywność fizyczna wiosną

Utrzymująca się od kilku dni kilkunastostopniowa temperatura dodatnia i grzejące słońce sprawiają, że nie tylko roślinność budzi się do życia i tryska wieloma odcieniami barw. Po długiej mroźnej zimie także ludzie spragnieni są świeżego powietrza i chcą dać upust gromadzącej się w nich energii.

Wykorzystując pierwsze promienie słońca jedni wyruszą na weekendowe wiosenne zwiedzanie świata, inni – doceniając bezpośredni kontakt z naturą – oddadzą się pracom ogrodowym. Znajdą się też tacy, którzy rozglądają się już za różnorodnymi formami aktywnego spędzenia czasu.

Wraz z nastaniem wiosny wszyscy zrzucają nie tylko ciepłe kurtki, grube swetry, czapki i szale. Wiele osób, które chcą atrakcyjnie zaprezentować się w lekkich ubraniach, zastanawia się nad zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów, które niekoniecznie dodają uroku, a o które nieopatrznie się „wzbogaciło”. Katowanie się drakońskimi dietami cud nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Za to aktywność fizyczna jak najbardziej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych użytkowników producenci gadżetów i ubrań wciąż tworzą nowe kosmetyki, ubrania oraz gadżety, dzięki którym sport, który dotąd wydawał się nudny, sprawia masę przyjemności.

Najprostszym sposobem na zrzucenie zbędnych krągłości, który potraktować można w charakterze rozgrzewki przed bardziej wymagającymi ćwiczeniami może być marsz. Ten rodzaj wysiłku fizycznego stanowi najlepszy sposób na przyspieszenie metabolizmu. Czas najwyższy porzucić bieżnie w czterech ścianach i delektować się świeżym powietrzem i pięknymi widokami, jaki zapewni soczysta zieleń roślin. Warto pamiętać, że ruch uwalnia w organizmie człowieka substancje odpowiedzialne za pozytywny nastrój. Jeśli na maszerowanie w parku zabierze się ze sobą odtwarzacz muzyczny z ulubionymi utworami, można mieć pewność, że wróci się do domu w dobrym humorze.

Naukowcy z ośrodka znajdującego się w Ohio przeprowadzili szereg badań, z których wysnuli wnioski, że wysiłek fizyczny jakiemu poddaje się ciało przyspiesza przepływ krwi do mózgu, co wpływa na to, że silniej reaguje się na bodźce słuchowe. W związku z tym marsz z mp3 na uszach jest nie tylko przyjemny, ale i pożyteczny. Ćwicząc w rytm zmieniającej się muzyki, dostosowujemy prędkość wykonywanych ruchów do dźwięków, dzięki czemu wzmaga się efektywność wysiłku.

Od aktywności fizycznej nie powinny stronić zwłaszcza te osoby, które na co dzień wiodą stacjonarny tryb życia – pracują siedząc przed komputerem, bądź załatwiają zawodowe sprawy zza biurka. Idealnym otoczeniem, by dać organizmowi się wykazać, są góry. Nawet zwykły długi spacer po pagórkowatym terenie może być zbawienny dla organizmu, a z pewnością dostarczy mu sporej dawki energii i przyczyni się do poprawy kondycji psychicznej i fizycznej. 

Jeśli chce się nieco podnieść sobie poprzeczkę, dobrym sposobem będzie uprawianie porannego joggingu. By odnieść maksimum korzyści powinno się trenować przez 45 minut, najlepiej rano, gdyż zwiększy to pierwotną energię o połowę. Najlepiej, jeśli będzie się robiło jednodniowe przerwy, podczas których pozwoli się organizmowi na regenerację.

Podczas ćwiczeń tego rodzaju połączonych z odpowiednim odżywianiem się, można stracić do 3 kilogramów w ciągu miesiąca i wyrzeźbić sylwetkę.

Jeśli jednak biegi wydają się nieciekawe, można z powodzeniem zastąpić je np. jazdą na rowerze. Poza wzmocnieniem konkretnych partii mięśni dodatkowym plusem tego sportu jest zlikwidowanie tzw. skórki pomarańczowej. W rezultacie poprawi się nie tylko ogólna sprawność organizmu, ale także zmieni się koloryt i wygląd skóry.

Jednakże, jeśli myśli się o profesjonalnym trenowaniu, jazda na rowerze związana będzie już z zakupem odpowiedniego sprzętu, uzależnionego od terenu, na którym będzie się jeździć. Do jazdy po górach najbardziej odpowiedni będzie rower górski. Aby poruszać się po przestrzeni miejskiej warto zainwestować po prostu w ładny rower miejski. Cross będzie odpowiednim zakupem, jeśli planuje się liczne wypady za miasto i przemieszczanie się po terenach leśnych. Z kolei dla fanów pedałowania po szosie najbardziej odpowiednia będzie kolarzówka.

Jednak w tym wypadku, zwłaszcza jeśli planuje się poruszanie w ruchu ulicznym, warto zostawić odtwarzacz mp3 w domu i skupić swoją uwagę na innych użytkownikach ruchu. Zagwarantuje to bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na drodze. Trudno zachwalać dźwięki, jakie docierają do uszu dzięki maszynom, technologii i cywilizacji, jednakże bezpieczeństwo powinno być sprawą priorytetową.

Zdecydowanie bardziej polecić można wsłuchanie się w śpiew ptaków, które przyleciały na wiosnę, przesiadujących tłumnie w koronach drzew znajdujących się w parkach i lasach. Z pewnością trel będzie w stanie bardziej ukoić skołatane nerwy niż niejeden przebój.

Gdy po zimie planem jest wysmuklenie sylwetki, najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie karnetu na basen. Jednakże, by odnieść pożądane rezultaty, warto poprosić trenera o pomoc w dobraniu odpowiedniego programu ćwiczeń. Przykładowym może być półgodzinne pływanie z 10 sekundami przerwy na zmianę stylu. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najbardziej katorżniczy trening nie przyniesie skutków, jeśli nie połączy się go z odpowiednim, nietłustym odżywianiem.

Wiosna to doskonały moment, by spróbować także innych sportów wodnych. Wprowadzanie innowacji z pewnością sprawi, że psychika będzie zdrowsza, gdyż dostarczy się jej nowych, nieznanych dotąd bodźców, które przyniosą zadowolenie.

Nasze polskie jeziora doskonale nadają się do tego, by uprawiać sporty wodne, wśród których żegluga jest chyba jedną z bardziej popularnych dyscyplin. Sterowanie łodzią, jak i wszelkie obowiązki, które wykonać musi załoga, są sporym wyzwaniem. Wypłynięcie w rejs jest ponadto lekcją odpowiedzialności, bezwzględnej dyscypliny oraz pokory względem żywiołu wody. W związku z tym kasta wykwalifikowanych żeglarzy powiększa się z każdym rokiem. Dorośli, którzy fascynują się już tym sportem, zarażają pasją swoje dzieci. Niektórych popycha do tego kroku chęć wyrobienia w młodym człowieku wspomnianej już dyscypliny i odpowiedzialności. Niepodważalnym argumentem jest świadomość tego, że szkółka żeglarska to urlop połączony z aktywnym wypoczynkiem, który jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotny, a o którym wiele osób zapomina.

Wiosna to także idealna pora roku dla amatorów nurkowania, dla których w Polsce są idealne warunki. Zapewnia je między innymi Jezioro Mamry. Dno skrywa bowiem całą masę nieodkrytych przedmiotów archeologicznych, które dają namiastkę niegdysiejszego życia osiedlonych w tym rejonie ludów.

Celem przyspieszenia przemiany materii warto wypić przed śniadaniem szklankę wody. Jeśli mięśniom zapewni się optymalne nawodnienie, będą one lepiej pracowały. Efektem tego jest uwalnianie toksyn z organizmu. Ciągłe dostarczanie wody pozwoli je usunąć. Dodatkowo zapas wody w organizmie pozwala zniwelować ostry zapach potu.

Ci, którzy chcą nie tylko poruszać się, ale też zapewnić sobie porządną dawkę adrenaliny mają do dyspozycji sporty w powietrzu: paralotnie, motolotnie, czy skoki ze spadochronem. Osoby bardziej dociekliwe i samodzielne mogą odbyć specjalne kursy uprawniające do samodzielnych skoków, czy lotów. Jednak aby przeżyć podniebną przygodę nie jest to konieczne. Wiele firm oferujących takie ekstremalne usługi oferuje opiekę doświadczonych instruktorów, którzy czuwają w powietrzu nad bezpieczeństwem własnym i pasażera. Uczucie oszołomienia to nie wszystko. Sporty nad ziemią gwarantują także niezapomniane, cudowne widoki. Za paralotniarstwem dodatkowo przemawia fakt, że jest to jeden z najtańszych, a zarazem najbardziej dostępnych sportów lotniczych. Pozostaje zatem po prostu zacząć realizować swoje marzenia o wzbiciu się w niebo… 

W ostatnim czasie rekordy popularności bije jazda konna. Wprawdzie jest to dość drogi sport, jednak kontakt ze zwierzęciem, więź oraz korzyści płynące ze wspólnego obcowania są nie do opisania. Pobyt w stadninie koni może mieć nie tylko wpływ na poprawę kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Wszystko to w bezpiecznych warunkach. Nauka jazdy odbywa się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy uczą nie tylko sztuki utrzymania się w siodle oraz porozumienia się ze zwierzęciem, ale także gotowi są pokazać, jak należy przygotować je do jazdy.

Ponadto należy pamiętać o właściwościach terapeutycznych koni. Hipoterapię wykorzystuje się między innymi w pracy z osobami autystycznymi oraz takimi, które borykają się z niepełnosprawnością ruchową. Masaż, jaki wykonują te zwierzęta, jest rewolucyjną metodą, która pozwala odzyskać choćby częściową sprawność.

Jednak już samo przebywanie wśród wolnych zwierząt, ich dotyk otwiera ludzi na świat, pomaga lepiej rozwijać się dzieciom. W Polsce istnieje miejscowość, która właśnie dzięki koniom arabskim została rozsławiona na niemalże cały świat. W Janowie Podlaskim każdego roku w sierpniu odbywa się pokaz koni tej krwi.

Osoby zainteresowane końmi, a ściślej aktywnością w siodle, powinny wejść na stronę internetową www.e-konferencje.pl. W tym miejscu zebrane zostały bowiem ośrodki jeździeckie z całego kraju o różnym standardzie i zaopatrzeniu m.in.: Hotel Sypniewo w Wielkopolsce, Farma Sielanka w Mazowieckim, Bartlowizna w Podlaskim.

Człowiek jest częścią natury. Nie od dzisiaj wiadomo o tym, że ma ona na niego ogromny pozytywny wpływ. Ścisłe z nią harmoniczne współdziałanie może uczynić człowieka szczęśliwym. Jednak to jest możliwe dopiero dzięki zrozumieniu mechanizmów i praw rządzących przyrodą. Bliskie z nią obcowanie pozwala nie tylko poznać jej rytm ale także docenić piękno otaczającego świata. Ponadto nauczyć można się cierpliwości oraz tego, że na wszystko w życiu jest odpowiedni czas. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami z kolei uczy odpowiedzialności, co może okazać się ciekawą lekcją zwłaszcza dla najmłodszych, którzy dopiero poznają reguły świata i ludzkiego zachowania.

Wiosna daje dużo możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wśród dyscyplin sportowych każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno ten, kto pragnie po prostu się poruszać jak i ten, kto szuka wrażeń bardziej ekstremalnych. Ruchu nie wolno sobie żałować. Zwłaszcza na świeżym powietrzu. W zdrowym ciele zdrowy duch.

PF

Źródło:
Polki.pl

Wosk pszczeli: Naturalny skarb z ula
Wosk pszczeli jest jednym z najbardziej wszechstronnych produktów wytwarzanych przez naturę. Ten cenny...
Jak przygotować organizm do górskich wędrówek? Radzi trener personalny Norbert Gotz
Turystyka górska zarówno latem jak i zimą to świetny pomysł na spędzanie czasu. Wysiłek w górach dla...
Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Podróże i zdrowie psychiczne, podwójne oblicze turystyki
Zdrowie psychiczne to nieodłączny element naszego ogólnego stanu zdrowia. Jest to stan, w którym czujemy...
Zabierz odporność ze sobą na wakacje! Mały słoik miodu mniszkowego uratuje z niejednej opresji.
Wakacje to wspaniały czas wypoczynku, wypraw rowerowych, wspinaczek górskich, leśnych poszukiwań grzybów...
Podróżuj, trenuj, pomagaj! W Krakowie startuje akcja ,,Podziel się przygodą
W sobotę, 11 lipca, o godz. 17:00 w ogrodzie krakowskiego Hotelu Yarden przy ul. Długiej 35 odbędzie...