Kuba – najbardziej rajskie piekło na ziemi

Kuba to nie tylko salsa, rum i cygara. To również rajskie plaże, lazurowe morze, zachwycająca i zmysłowa Hawana, a także popadająca w ruinę kolonialna architektura, wszechobecne hasła „socjalizm albo śmierć” oraz wizerunki Che Guevary i Fidela Castro.

Hawana – muzeum pod gołym niebem

Hawana jest zachwycająca. Architektoniczne perły baroku, neoklasycyzmu czy art noveau sąsiadują tu z topornymi maszkarami ery socjalizmu. Spacer po stolicy Kuby najlepiej rozpocząć na bulwarze Malecón. Oddzielony od morza wielofunkcyjnym murem służy mieszkańcom jako bar, dyskoteka, miejsce spotkań towarzyskich i romantycznych schadzek. Stare miasto poraża ogromem zniszczeń, po nacjonalizacji mieszkańcy przestali dbać o budynki. Jednak wpisanie w 1982 r. zabytków starej Hawany na listę światowego dziedzictwa UNESCO przywraca wiarę w przyszłość miasta. Warto zajrzeć do dzielnicy Vedado, wzorowanej na amerykańskim Miami. Tutaj nawet cmentarz – ogromny i wytwory – robi wielkie wrażenie na turystach. W reprezentacyjnej dzielnicy Miramar trzeba z kolei koniecznie zajrzeć do kultowego kabaretu Tropicana.

Cygara i rum

Jeżeli zastanawiamy się, jakie upominki przywieźć ze sobą z Kuby, odpowiedzi są dwie: cygara oraz rum. Każdy znawca cygar potwierdzi: kubańskie są najlepsze. Uwielbiał je (dopóki nie przestał palić ze względów zdrowotnych) sam Fidel Castro, ale także Churchill, Freud czy Madonna. Przy produkcji jednego cygara pracuje wiele osób: specjaliści od wyboru liści, zwijania, segregacji cygar oraz układania ich w pudełkach tak, by pasowały do siebie kolorem i rozmiarami. Najsłynniejsze marki to Cohiba (uwielbiana przez Castro), bardzo mocne cygara Partagás, łagodne Romeo y Julieta oraz Montecristo. Najpopularniejsza i dostępna na każdym kroku jest marka Guantanamera, na drugim biegunie znajdziemy z kolei cygara Trinidad – uważane za najbardziej ekskluzywne na świecie.

Do dobrego cygara świetnie pasuje szklaneczka rumu, najlepiej Havana Club Gran Reserva. To 15-letni ciężki eliksir o mahoniowej barwie. Jednak najpopularniejszą wśród turystów odmianą tego trunku jest lekki i przezroczysty rum blanco. Używany jest on do słynnych kubańskich koktajli: cuba libre (rum z colą i sokiem z limonki) oraz mojito (rum, sok z limonki, świeża mięta ucierana z cukrem trzcinowym i woda gazowana). Rodowici Kubańczycy najchętniej piją jednak aguardiente – tropikalny bimber z trzciny cukrowej, który produkowany jest tylko na lokalne potrzeby.

Jedzenie i śpiew

Niestety, w efekcie prowadzonej polityki dziś większość produktów spożywczych na Kubie pochodzi z importu. Działania państwa, m.in. niszczenie ziemi monokulturą trzciny cukrowej, sprawiły, że zniknęła lokalna kuchnia, będąca niegdyś mieszanką tradycji hiszpańskich, afrykańskich i francuskich. Obecnie w małych rodzinnych kubańskich restauracjach króluje kurczak, ryż, fasola oraz sałatka złożona z kilku plasterków pomidora.

Kubańczycy, którzy na co dzień borykają się z biedą i ograniczeniami, nie tracą jednak pogody ducha – taniec i śpiew są na wyspie wszechobecne. Dają poczucie wolności, wyzwalają niewiarygodne emocje, usuwają bariery i dodają pozytywnej energii. Kubańskie ulice rozbrzmiewają uwodzicielskimi rytmami. Zorganizowane ad hoc potańcówki na ulicach porywają również turystów.

Kuba to magiczne połączenie tańca, muzyki, wspaniałej pogody i niezwykłego ducha spuścizny rewolucji Che Guevary i Fidela Castro, to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Więcej informacji znaleźć można w najnowszym wydaniu magazynu „Witaj w Podróży” oraz na stronie www.witajwpodrozy.pl.


Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...