7 rad jak zrobić idealne zdjęcie – poradnik dla amatorów fotografii

Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę. Wraz z Jurorami Konkursu Fotograficznego Empikfoto zdradzamy jak zatrzymać wspomnienia w wyjątkowej i „poprawnej” formie.

  • Nie zakrzywiaj horyzontu

Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć? Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga Kołem Się Toczy i juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Dzięki odrobinie kreatywności, można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.

  • Pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem

Zbyt duże naświetlenie zdjęcia może spisać je na starty. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować obiektyw w stronę przeciwną do źródła światła – wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii.

  • Postaw na naturalność

Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak emocji – Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.

  • Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj!

W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując nie „ucinać” kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu, niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.

  • Nie wciskaj wszystkiego w centrum

Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.

  • Skup się na prostocie – nie sprzęcie

Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze. Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie – wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle, juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia które się robi.

  • Nie bój się podejść bliżej

Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.

Gdy już odrobinę poćwiczysz, możesz sprawdzić swoje siły, zgłaszając swoje najlepsze ujęcia do amatorskich konkursów fotograficznych, takich jak obecnie trwający Konkurs Fotograficzny Empikfoto, organizowany przez serwis empikfoto.pl, którego termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września. Prace zwycięzców zeszłorocznych edycji konkursu potwierdzają, że nie trzeba być profesjonalistą, by robić piękne zdjęcia.

Pierwsza taka gra w Polsce! Jacek Bonecki zdradza tajemnice fotografii
Jacek Bonecki przygotował propozycję dla wszystkich, którzy poprzez zabawę chcą rozwijać swoją spostrzegawczość...
Jak poprawić zdjęcia z podróży?
Wielu ludzi żyje w wyimaginowanym świecie, dosłownie w alternatywnej rzeczywistości i łudzi się, że piękne...
Rodzinne rozgrywki
Zbliżające się chłodne i długie wieczory to dobra okazja, żeby zrobić coś razem w domowym zaciszu. Dobry...
Wesołe jest życie... caravaningowca
W sieci nie brak porad dotyczących tego, jak dbać o kamper, jak go czyścić bądź jak mądrze zagospodarowywać...
KONKURS FOTOGRAFICZNY - POLSKA JEST NIEZWYKŁA 2013
"Pokaż Polskę z najlepszej strony" - pod takim hasłem rusza kolejna już edycja konkursu fotograficznego...
Jedyne takie miejsce w Opolu
Już 25 sierpnia w niezwykłej scenerii będzie można oglądać spektakularny zachód słońca. CH Solaris Center...