Pierwsza taka gra w Polsce! Jacek Bonecki zdradza tajemnice fotografii

Jacek Bonecki przygotował propozycję dla wszystkich, którzy poprzez zabawę chcą rozwijać swoją spostrzegawczość i wiedzę o fotografii. Dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak wykorzystywać światło, ruch czy możliwości aparatu, by zrobić efektowne zdjęcie i uniknąć powszechnych błędów. Gra planszowa „Tajemnice fotografii” ukaże się 13 kwietnia nakładem Edipresse Książki.

Jacek Bonecki jest nie tylko znanym i cenionym fotografem i podróżnikiem, ale też popularyzatorem fotografii. Z dużym zaangażowaniem włącza się w działalność edukacyjną w tym zakresie, m.in. organizując i prowadząc plenery i warsztaty. Dzięki jego nowemu projektowi, każdy może urządzić warsztaty fotograficzne w swoim domu. Wystarczy grono od dwóch do czterech osób, od 30 do 45 minut wolnego czasu, chęć do nauki i zabawy oraz oczywiście gra planszowa „Tajemnice fotografii”.


Na graczy czekają karty z pytaniami, które należy rozłożyć w odpowiednich miejscach na planszy. Połowę stanowią łatwe pytania dotyczące podstawowych zagadnień, a drugą połowę – trudne pytania na temat kwestii zaawansowanych. Dodatkowo Jacek Bonecki przygotował zadania specjalne: zagadki, skąd pochodzi wybrany fragment zdjęcia oraz jaki efekt został zastosowany. Udzielanie poprawnych odpowiedzi pozwoli graczom przesuwać się ku mecie – oczywiście wygrywa osoba, która pierwsza na nią dotrze.

Dzięki zadaniom dodatkowym i rozbudowanemu zestawowi 50 kart z pytaniami, w grę można grać wielokrotnie i za każdym razem dowiadywać się czegoś nowego czy też utrwalać swoją wiedzę. Wszystkie poprawne odpowiedzi Jacek Bonecki umieścił w instrukcji. Dzięki „Tajemnicom fotografii” gracze dowiedzą się m.in.:

  •  w jaki sposób uniknąć efektu czerwonych oczu,

  • jak odpowiednio kadrować zdjęcia,

  •  do czego służy migawka, 

  •  co zrobić, by kolory na fotografii wyglądały naturalnie,

  •  za co odpowiada przesłona.

     

„Tajemnice fotografii” pozwolą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale też w wartościowy czas spędzić czas z bliskimi. Dodatkowo gra jest odpowiednia dla dzieci już od 10 roku życia, dzięki czemu daje najmłodszym możliwość zapoznania ze sztuką fotografii w lekkiej i przystępnej formie. Zdobytą w grze wiedzę teoretyczną warto wypróbować w praktyce – wystarczy sięgnąć po aparat fotograficzny czy smartfon i szukać doskonałych ujęć w otaczającym świecie.

Gra ilustrowana jest autorskimi zdjęciami Jacka Boneckiego z podróży dookoła globu, prezentującymi dzikie zwierzęta, miejskie panoramy, naturalne pejzaże, pędzące pojazdy czy portrety napotkanych osób. Na graczy czekają również dodatkowe materiały multimedialne, dostępne dzięki aplikacji Tap2C i technologii rozszerzonego obrazu. Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna umożliwiająca dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala m.in. na oglądanie dodatkowych ukrytych treści, takich jak galerie zdjęć czy materiały wideo, a także na pobieranie kuponów rabatowych bezpośrednio z materiałów drukowanych. Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play i AppStore. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

Tajemnice fotografii” należą do kolekcji autorskiej Jacka Boneckiego, na którą składają się również: książka „Podróżnik fotograficzny”, gra planszowa „Mój Dakar”, gry edukacyjne memory „Pojazdy” i „Zwierzęta” oraz „Puzzle Pojazdy” w pięciu wzorach: „Raptor”, „Quad”, „Polaris”, „Motocykl” i „Ciężarówka”.

O autorze:

Jacek Bonecki – artysta, fotograf, podróżnik, dziennikarz, producent telewizyjny. Niegdyś laureat, a dziś juror w prestiżowych konkurach fotograficznych obok największych nazwisk w dziedzinie fotografii. Swoim zamiłowaniem do rejestrowania rzeczywistości za pomocą aparatu dzieli się od wielu lat jako wykładowca, autor książek, felietonów, ebooków i albumów fotograficznych. Swoją pasją, która stała się jego pracą i sposobem na życie, zaraża wszystkich, którzy choć raz obejrzą jego fotografie. www.bonecki.com

 

Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem?
Jednym z największych wyzwań w pracy każdego fotografa, pisarza czy innego artysty jest znalezienie pomysłu...
7 rad jak zrobić idealne zdjęcie - poradnik dla amatorów fotografii
Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka - to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać,...