Jaki jest najpopularniejszy sport wśród Polaków? Zapewne większość pomyśli: piłka nożna, pływanie, może bieganie? Według Diagnozy Społecznej z 2013 roku jest to jazda na rowerze. Fundacja Allegro All For Planet, która zajmuje się promocją jazdy na „dwóch kółkach”, zbadała zwyczaje rowerowe Polaków. W tym celu przeanalizowano trasy i przejazdy ponad 100 000 użytkowników aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry”. Wyniki uzupełnia badanie TNS Polska dla Fundacji Allegro All For Planet z czerwca 2014 roku.
Ponad 80% osób jeżdżących na rowerze korzysta z niego głównie w celach rekreacyjnych. Dla ponad 30% jest to narzędzie sportu i dbania o dobre zdrowie. Co czwarty rowerzysta korzysta ze swojego pojazdu do codziennego poruszania się po mieście i dojazdów do pracy.
Najczęściej na rower wsiadamy tylko raz w tygodniu, zwykle po południu. Co ciekawe, sobota czy niedziela nie są dniami, w które najczęściej korzystamy z roweru. Jest to czwartek. Może przejażdżka na rowerze stanowi namiastkę wyczekiwanego weekendu?
Przeciętny dystans rowerowego przejazdu wynosi 8 kilometrów. Średni czas – 38 minut. Okazuje się, że więcej jeżdżą mężczyźni. Kobiety pokonują na rowerach średnio o 18,9% krótsze trasy. Wśród rowerzystów dominują osoby w wieku do 45 lat. Ta grupa to ponad 86% wszystkich jeżdżących na rowerach.
Poznaj – Ubezpieczenie jachtu – warto wiedzieć więcej na ten temat
Czego poza motywacją brakuje nam do jazdy na rowerze? Aż 87% badanych zdecydowanie twierdzi, że w miastach powinno się budować więcej ścieżek rowerowych. 26% osób właśnie brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej oraz brak stojaków podaje za główny powód, przez który rezygnuje z dojazdów do pracy na rowerze. Według ankietowanych stojaków brakuje przede wszystkim przed urzędami (34%), w centrum np. na rynku (32%), przed sklepami (31%), przed centrami handlowymi (23%), przed uczelniami i szkołami (20%) oraz przed kinami i teatrami (19%).
Zwyczaje rowerowe Polaków analizowała Fundacja Allegro All For Planet, która od lat stawia w polskich miastach dizajnerskie stojaki rowerowe. W celu popularyzacji „jazdy na dwóch kółkach”, Fundacja organizuje co roku kampanię społeczną „Kręć Kilometry”, w ramach której polscy rowerzyści walczą o nowe stojaki dla swoich miast. Nowe parkingi rowerowe pojawią się w tych miejscowościach, których mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów na rowerach. W tym roku rywalizacja trwa od 1 maja, a na liczniku jest już ponad 3 miliony kilometrów! W związku z ogromnym zainteresowaniem tytułowe „kręcenie kilometrów” przedłużono do 16 września. Już niedługo w aplikacji mobilnej pojawią się nowe wyzwania, a do wygrania będą kolejne rowerowe nagrody. Więcej informacji o kampanii społecznej „Kręć Kilometry” można znaleźć na stronie internetowej http://kreckilometry.pl/
*Zwyczaje rowerowe zostały przedstawione na podstawie analizy aktywności ponad 100 000 użytkowników aplikacji mobilnej „Kręć Kilometry” oraz raportu TNS Polska dla Fundacji Allegro All For Planet z 2014 roku.