Zobacz zbroję i wyrusz na historii podboje

Od stycznia 2011 r. w Zamku Żupnym w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, na gości oczekuje zbroja rycerska. Można ją oglądać, a niektóre elementy nawet przymierzyć i spróbować sobie wyobrazić czasy, w których rycerzom była konieczna. Kto wie jak mocno zainspiruje wyobraźnia oglądających i gdzie im umożliwi wyruszenie na historii podboje.

Prezentowany egzemplarz jest kopią zbroi średniowiecznej, uniwersalnej dla całej Europy. Odpowiada więc chronologicznie Sali Gotyckiej w Zamku Żupnym, która powstała w 2. poł. XIV w. za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Zbroję wykonał płatnerz Przemysław Pustelak z Rzeszowa. Prezentuje się okazale – warto dodać, że podobną posiadał książę Walii Edward Woodstock żyjący w XIV w. Posiada też odpowiednie właściwości mechaniczne, dokładnie takie same jak w średniowieczu. Wynika to stąd, że używano jej w rekonstrukcjach historycznych m.in. w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem zorganizowanej w zeszłym roku z okazji jej 600-lecia.

Omawiana zbroja waży ok. 25 kg.  Wbrew stereotypom jest to ciężar do udźwignięcia i umożliwiał walczącemu swobodne poruszanie się. Blachy oryginalnych zbroi średniowiecznych były porównywalne do wielickiej kopii, której grubość wynosi ok. 1,2-1,5 mm a hełmu – 2,5 mm.   

Czy rycerz w pełnym rynsztunku, który spadł z konia, mógł się podnieść o własnych siłach? Okazuje się, że w zbroi bojowej używanej w bitwach nie miał z tym problemu. Inaczej sprawa przedstawiała się gdy miał na sobie  zbroję turniejową z 2. poł. XV w. Tu używano grubszych i co za tym idzie cięższych zbroi. Rycerz na koniu nie musiał być szczególnie mobilny. A żeby na niego w ogóle wsiąść musiał użyć specjalnego dźwigu wymuszonego także specyficzną konstrukcją siodła.

Zbroja wielickiego zamku ma interesującą historię. Zapraszamy do jej zobaczenia. Warto wtedy pomyśleć o kodeksie rycerskim i stosować jego zasady w życiu.

Kodeks rycerski:

1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu.

2. Nigdy nie bądź tchórzliwy.

3. Bądź ambitny i podążaj do celu.

4. Przegrane bitwy znoś z honorem.

5. Bądź wzorem dla innych.

6. Szanuj ludzi wokół siebie.

7. Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń.

8. Bądź hojny dla ludzi w potrzebie.

9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom.

10. Nie krzywdź słabszych.

 

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ul. Zamkowa 8

32 – 020 Wieliczka

Źródło: PR

Podziemna Wieliczka
Między Krakowem a Tarnowem, na Nizinie Nadwiślańskiej, wśród pagórków Pogórza Bocheńskiego i wzniesień...
Atrakcje turystyczne Polski
Historyczna odsłona państwa - dla niektórych najważniejsza, najcenniejsza i najukochańsza. Dlaczego?...