„Zabytki”
Historyczna odsłona państwa – dla niektórych najważniejsza, najcenniejsza i najukochańsza. Dlaczego? A chociażby dlatego, że to ona uwarunkowała nasz obecny byt i naszą wolność. Świadkami historycznych wydarzeń były bez wątpienia budowle; pałace, zamki, twierdze, ratusze, kościoły i kamienice, wszelkie architektoniczne obiekty wyróżniające się niezwykłym wykonaniem lub zupełnie przeciętną formą, zniszczone całkowicie, lub uchronione przed dewastacją.
Wawel i Stare Miasto w Krakowie
Wawel – wzgórze o wysokości 228 m n.p.m. w Krakowie, położone na lewym brzegu Wisły. Na wzgórzu znajduje się kompleks obiektów zabytkowych, z których najważniejsze to: Zamek Królewski, Katedra św. Stanisława i Wacława, fortyfikacje Wzgórza Wawelskiego. Oprócz katedry na wzgórzu istniały kiedyś także inne zabudowania. Pierwsze odnalezione szczątki po budowlach drewnianych pochodzą z IX wieku, a kamienne – z przełomu X i XI wieku. Z tego okresu pochodzą pozostałości budowli. Zwiedzającym udostępnione są na zamku:
– reprezentacyjne komnaty królewskie – wystawa obejmuje znajdujące się na parterze pomieszczenia wielkorządcy zamku i komnaty na drugim piętrze, m.in. Salę Poselską, której strop ozdobiony jest rzeźbionymi głowami (tzw. głowami wawelskimi) i Salę Senatorską
– prywatne apartamenty królewskie
– skarbiec koronny, gdzie prezentowany jest m.in. miecz koronacyjny Szczerbiec
– zbrojownię
– wystawę Sztuka Wschodu
w katedrze:
– groby królewskie
– Krypta Wieszczów Narodowych
– dzwon Zygmunta
– Muzeum Katedralne
– Wawel Zaginiony – rezerwat archeologiczny z częściowo zrekonstruowaną Rotundą Najświętszej Marii Panny
– Smocza Jama
– Trasa Ogrody Królewskie – zrekonstruowany, renesansowy ogród.
Stare Miasto natomiast to najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. Stare Miasto razem ze wzgórzem wawelskim oraz zabytkami Kazimierza zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r.
Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.
Kraków to miasto pełne zabytków, historycznych miejsc nic więc dziwnego, że przez cały rok cieszy się ogromną popularnością i oblężeniem turystów z Polski i z całego świata.
Pięknych zabytkowych miejsc w Polsce nie brakuje, a tych stanowiących atrakcje turystyczne naszego kraju jest dodatkowo całkiem sporo. Warto wspomnieć chociażby o Wieży Piastowskiej w Opolu, Kościołach pokoju w Jaworze i Świdnicy, rynku w Opolu, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, katedrze w Gnieźnie, czy zamku w Książu.
Na skalę światową znana jest Kopalnia soli w Wieliczce. Jedna z najstarszych na świecie kopalnia soli kamiennej. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z Kopalnią soli “Bochnia” wchodziła w skład Żupy krakowskiej. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu i zostały wraz utworami towarzyszącymi tektonicznie przesunięte przez ruchy orogenezy alpejskiej w obecne miejsce z pierwotnej lokalizacji odległej o minimum kilkadziesiąt kilometrów.
W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później w 1978 roku wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W 1989 roku Kopalnia Soli “Wieliczka” poszerzyła Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Od 1994, to także pomnik historii Polski.
Kopalnie odwiedziło w 2006 roku 1 mln 65 tys. 857 gości, z tego 58% odwiedzających stanowili obcokrajowcy. Spośród nich najwięcej do kopalni przyjechało Brytyjczyków – ponad 57 tysięcy i Niemców – ponad 50 tysięcy.
Znana na całym świecie podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ok. miliona turystów rocznie zwiedza ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziom I-III). Kopalnię licznie odwiedzają także przywódcy państw, naukowcy i artyści. Czas zwiedzania to ok. 2 godziny.
Równie często odwiedzanym miejscem w naszym kraju jest Jasna Góra w Częstochowie. Zespół klasztorny zakonu paulinów położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Popularnością cieszą się także wszelkie starówki z zabytkowymi ratuszami. Miasta dzięki nim zyskują na popularności, gdyż turystyka kwitnie i przynosi spore zyski. Słynne starówki Polski to: Stare Miasto w Toruniu, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Gdańsku, Stare Miasto w Poznaniu, Stare Miasto we Wrocławiu, dzielnice staromiejskie w Bieczu i Starym Sączu, Stare Miasto w Zamościu, Stare Miasto w Lublinie.
To, co tak bardzo zachwyca wśród zabytków, to także wszelkie aspekty architektury dawnej, często drewnianej, jak chociażby drewniane kościoły południowej Małopolski – głównie w Zakopanem. To także miejsca wielkiego przepychu, niezwykłych dzieł sztuki, pięknej bogatej architektury, przykładem jest chociażby Pałac w Wilanowi – barokowy znajdujący się w warszawskim Wilanowie. Wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany przez kolejnych właścicieli Wilanowa.
Zwiedzając Polskę warto także zapoznać się z innymi cennymi zabytkami, jak chociażby z zamkiem w Malborku, kościołem św. Mikołaja w Głogowie, Opactwem cysterskim w Lubiążu, Jędrzejowie, Sulejowie, Rudach, czy Kanałem Augustowskim.
Zwiedzajmy Polskę, zwiedzajmy nasze krajowe atrakcje turystyczne, bo naprawdę jest co zwiedzać… Piękna ta nasza Polska.
Małgorzata Michalska
Polecamy noclegi w serwisie www.noclegi24h.pl. Znajdą tam Państwo m. in. prywatne kwatery, hotele, ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, obiekty konferencyjne z całej Polski.