Podziemna Wieliczka

Między Krakowem a Tarnowem, na Nizinie Nadwiślańskiej, wśród pagórków Pogórza Bocheńskiego i wzniesień Pogórza Wielickiego napotyka się historyczne miejsca: Puszczę Niepołomicką, w której królowie polowali na „grubego zwierza”, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, małopolskie zamki. Są tu również piękne kościółki, malownicze krajobrazy, stare miasteczka i wiejskie kapliczki.

Wieliczka leży 13 km od Krakowa i słynie z kopalni soli. Jest to urocze miasteczko z zachwycającymi zaułkami wokół Górnego Rynku i zamku, dobrze utrzymanym parkiem i miłymi knajpkami.

Koplania Soi w WieliczceWielicka Kopalnia Soli od 1978 r. wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Do Wieliczki ściągają wycieczki z całego świata, po to, by zejść pod ziemię i znaleźć się w niesamowitym świecie solnych korytarzy, komór i kaplic wypełnionych cudownymi rzeźbami. Turystyczne wejście do kopalni znajduje się w Parku Kingi, przy szybie Daniłłowicza. Trasa obejmuje 20 komór połączonych 2 km korytarzy, przebiega na trzech poziomach: od 64 m do 135 m pod ziemią. Po dwugodzinnej wędrówce warto sobie uświadomić, że trasa turystyczna stanowi zaledwie 1% powierzchni podziemnego labiryntu. Długość korytarzy wynosi ponad 350 km, a kubatura wydrążonych komór i przejść dochodzi do 7 500 000 m3. Wszystko to na dziewięciu poziomach, z których najgłębszy leży 342 m pod powierzchnią ziemi. Przez podziemne kaplice i groty wiedzie trasa turystyczna. Solne rzeźby i żyrandole z solnych kryształków to dzieło górników Najwspanialszą z podziemnych kaplic jest kaplica bł. Kingi (dł. 50 m, szer. 14 m, wys. 10 m). Są tu cudownie mieniące się i błyszczące żyrandole z solnych kryształków oraz rzeźby z soli szarej, pochodzące z początku naszego stulecia. Ten „głębinowy” kościół ożywa podczas Barbórki i w noc Bożego Narodzenia, kiedy odprawia się tutaj uroczyste msze święte. Na III poziomie znajduje się ekspozycja muzealna, swego rodzaju skansen, z bardzo ciekawą kolekcją dawnych urządzeń górniczych, zbiorami mineralogicznymi, wyrobami rzemiosła artystycznego. Wszystko to w starych wyrobiskach górniczych. Sól wydobywano w Wieliczce od pradawnych czasów. Już około 3500 lat p.n.e. wywarzano naturalną solankę, która tryskała na powierzchnię ze słonych źródeł. Ponoć tam, gdzie były słone źródła, rósł święty gaj, w którym stał posąg bożka opiekującego się solnymi skarbami. Kiedy do Polski przybył św. Wojciech, w miejscu wyciętego gaju postawiono ołtarz św. Klemensa (dziś w tym miejscu jest kościół św. Klemensa). Wkrótce miejsce otoczyli opieką benedyktyni z Tyńca, którzy stworzyli sącznię do filtrowania solanki, a po odkryciu soli kamiennej wykopali pierwsze szyby górnicze (m.in. istniejący do dziś szyb Regis).

W ciągu wieków zmieniały się metody wydobywania soli – od fartuszkowych i skrobanych, polegających na ręcznym zeskrobywaniu soli do fartucha, poprzez kilofowe, aż po wykorzystanie prochu strzelniczego.

Niezależnie od pory roku powietrze pod ziemią jest rześkie, temperatura wynosi 14°C. Ze względu na lecznicze właściwości kopalnianego powietrza na V poziomie kopalni utworzono niewielkie sanatorium, w którym leczone są schorzenia alergologiczne. W rejonie niedostępnym dla turystów powstał unikatowy rezerwat geologiczny Groty Kryształowe, gdzie znajdują się piękne solne kryształy o niespotykanej wielkości.

W kopalni wielickiej odbywają się uroczystości kościelne oraz wiele ciekawych imprez: koncerty (nie tylko muzyki klasycznej) i przedstawienia teatralne, a nawet bale i przyjęcia.

Oddział Muzeum Zup Krakowskich mieści się w Zamku Żupnym pamiętającym czasy Kazimierza Wielkiego z gotycką basztą obronną z XIV w. Można się tu zapoznać z dziejami Wieliczki i obejrzeć niezwykłą kolekcję solniczek, zadziwiających filigranowymi i wymyślnymi kształtami.

Kościółek św. Sebastiana to stareńka modrzewiowa świątynia postawiona w 1581 r. przez miejscowych górników. Wnętrze zostało odnowione na początku XX w. i ozdobione przez W. Tetmajera ornamentami opartymi na wzorach ludowych.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Domy Costa Blanca, Costa Del Sol - jakimi atrakcjami kusi hiszpańskie wybrzeże?
Hiszpania jest to państwo, które kojarzy się nam głównie z piaszczystymi plażami, dwoma klubami piłkarskimi...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...