Popękane rury kanalizacyjne, zasypane drogi komunikacyjne, spóźnione autobusy, pozamarzane szyby w samochodach, to typowy scenariusz, jaki co roku przygotowuje nam zima.
Zima zaatakował, a to oznacza, że temperatura powietrza spada do -20 stopni C w nocy, w dzień dochodzi do -13 stopni C. Takie temperatury mają utrzymywać się przez cały kolejny tydzień, a to oznacza, że kłopoty spowodowane mrozem będą się potęgować.
Do tej pory sparaliżowanych zostało kilka regionów nasze kraju. W ostatnich dniach drogowcy mieli pełne ręce roboty, a i tak tysiące osób nie dojechało w poniedziałek do pracy i szkoły na skutek rekordowych mrozów i opadów śniegu na Pomorzu. Komunikacja szwankowała nawet w największych miastach województwa, gdzie ulice były i są regularnie odśnieżane. Wiele mniejszych miejscowości i wsi zostało dosłownie odciętych od świata. Bez problemów nie obyło się także w gminach pod Wrocławiem. Uczniowie trzech szkół podstawowych i gimnazjum w gminie Stara Kamienica już dzisiaj i środę nie przyjadą na lekcje. Zajęcia odwołał wójt Wojciech Poczynek, ponieważ prognozy na kolejne dni przewidują nadejście ponad dwudziestostopniowych mrozów. Już w poniedziałek gimnazjaliści z tej gminy mieli problem z dotarciem na pierwsze godziny lekcyjne, bo autobusy dowożące uczniów przyjechały spóźnione.
Problemy jak zwykle ma także PKP. Awaria trakcji sprawiła, że na długie godziny zablokowano ruch na trasie Łódź – Warszawa. Tysiące osób nie dojechało wczoraj do pracy i szkoły. Kolej, autobusy PKS i miejska komunikacja zawiodła przez co godzinami marzli ludzie na przystankach i stacjach. Awaria sieci trakcyjnej w Płyćwi pod Skierniewicami sparaliżowała na cały dzień ruch pociągów na trasie Łódź – Warszawa. Pęknięte tory w Jackowicach (między Kutnem a Łowiczem) spowodowały potężne opóźnienia na trasie pociągów kursujących między Poznaniem i Warszawą.
W Poznaniu popękały rury kanalizacyjne, prace remontowe przewidziane zostały na cały nadchodzący tydzień.
Okazuje się, że tylko Kraków ominęły wszelkie awarie wywołane mrozem. Co prawda ulice odśnieżane są przy zwiększonej liczbie drogowców, a to skutkuje tym, że nie ma większych utrudnień w komunikacji miejskiej.
Niskie temperatury to także zagrożenie dla bezdomnych, którzy nie zgłaszają się do noclegowni. Policja w całym kraju sprawdza wszelkie altany działkowe, prowizoryczne szałasy leśne, a także kontenery na śmieci – prowadząc akcję informacyjną zachęcają bezdomnych do korzystania przynajmniej w najbliższych dniach z noclegowni. Mimo wszelkich działań prewencyjnych od momentu nadejścia ostrej zimy zgłaszane się przypadki zamarznięć.
Zima to także najgorszy czas dla zwierząt przebywających w schroniskach. Dlatego nasza pomoc nie pozostanie bez znaczenia dla tych najbardziej bezbronnych stworzeń. Ofiarując koce lub wspierając finansowo daną placówkę pomagamy przetrwać zimę zwierzakom.
Ubierajmy się ciepło, dbajmy o siebie i pomyślmy o tych, którym możemy jeszcze pomóc…
M-S-M