Ziemie klucza gosławickiego – historia.

W skład klucza gosławickiego wchodził folwark Maliniec. Około 1871 roku folwark obejmował 599 mórg gruntów ornych, ogrodów, 213 mórg łąk, 2 morgi pastwisk oraz 23 morgi placów i nieużytków. W tym folwarku znajdowały się 24 budynki drewniane i 17 murowanych. Dziś niestety nie zachowały się żadne drewniane konstrukcje. Dobra w folwarku Maliniec podobnie jak w całych dobrach gosławickich były obsadzone drzewami owocowymi wytyczonymi po linii prostej. W tym czasie rodzina Kwileckich obejmowała bezpłatną opieką lekarską służbę folwarczną. Zachowane obiekty folwarczne zostały wzniesione po 1871 roku, kiedy to dobra przeszły w ręce Mieczysława hr. Kwileckiego. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano domy mieszkalne. W XX w. właściciele dóbr gosławickich mieszkali w Grodźcu. Kazimierz Kwilecki finansował częściowo budowę cukrowni w Gosławicach W 1924 r. jego syn Mieczysław ożenił się z Zamojską i osiedlili się w Malińcu. W tym też czasie dobudowano nowszą dwukondygnacyjną część dworu. W folwarku hodowano konie dla wojska. Hrabia Kwilecki utrzymywał tzw. wojsko „Krakusy”, które w całości rekrutowało się ze służby folwarcznej. Dzisiaj dwór ostatniego właściciela Hrabiego Mieczysława Kwileckiego jest w złym stanie, budynek grozi zawaleniu. W 1950 roku dwór adaptowano na szkołę podstawową, która mieściła się tu do 1986 roku.

 

Jak już wspomniałem wcześniej Rodzina Kwileckich współfinansowała budowę cukrowni na ziemiach gosławckich. Z biegiem lat i po szeregu przemian okolice cukrowni tworzą sąsiednią miejscowość Cukrownie Gosławice, która obecnie jest częścią Konina. W 1910 r. powstała Spółka Akcyjna „Cukrownia i Rafineria Gosławice” W jej skład wchodzili okoliczni właściciele ziemscy, m. in. Hr. Kwilecki. W 1911 roku rozpoczęto budowę. Z powodu braku połączenia kolejowego, wszystkie materiały potrzebne do budowy przywożone były transportem konnym z Kalisza, Kutna, czy też Strzałkowa. Wraz z budową cukrowni rozpoczęto budowę kolonii mieszkalnej dla urzędników i pracowników. W tym czasie rozpoczęto także budowę kolei wąskotorowej łączącej pobliskie tereny plantacyjne. Planowany przerób dobowy cukrowni miał wynosić 400 ton buraków cukrowych. Po raz pierwszy na terenie Polski zainstalowano w niej pompę „Mamut” do podnoszenia buraków, a także ruchome ruszta przy kotłach parowych. Budynek administracji cukrowni tzw. Dyrekcja powstał ok. 1930 roku. Ściany zewnętrzne, działowe parteru i częściowo piętra murowane z cegły ceramicznej, w wątku krzyżowym, prawdopodobnie na zaprawie wapiennej, obustronnie tynkowane.

Więcej informacji o Gosławicach znajdą państwo w artykule http://www.jeziora24h.pl/goslawice.html

 

Willa dyrektora wzniesiona została ok. 1926 roku. Zaznaczona jest ona jako obiekt projektowany na planie sytuacyjnym cukrowni z 1924 roku. Na początku w willi mieszkał dyrektor cukrowni, następnie wysocy rangą urzędnicy. Budynek podpiwniczony, murowany z cegły ceramicznej. Kolejnym domem mieszkalnym jest budynek obok poczty, który wzniesiony został około 1930 roku. Przy jego budowie wykorzystano ściany starszej stajni-wozowni, która zaznaczona jest w tym miejscu na planie cukrowni z 1911 roku. Ściany zewnętrzne i pierwotnie działowe, murowane z cegły ceramicznej w wątku krzyżowym na zaprawie wapienno- cementowej, obustronnie tynkowane.

 

Ostatnim, ale jakże cennym zabytkiem kulturowym klucza gosławickiego jest neogotycki pałac, który zbudowany został w 2 poł. XIX w. jako siedziba właścicieli dóbr Posada Łaszczowa. Ostatnim właścicielem był Karol Wierusz. Po wojnie majątek został rozparcelowany, zniszczone zabudowania gospodarcze zostały rozebrane, natomiast pałac przeznaczono na mieszkania lokatorskie. W 1990 roku przeprowadzono generalny remont pałacu, który stał się siedzibą Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Zespół pałacowo-parkowy położony jest po zachodniej stronie drogi z Konina do Kazimierza Biskupiego. Cokół kamienny na zaprawie wapiennej, ściany murowane z cegły pełnej na zaprawie wapiennej. Budynek wybudowany jest na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, w części podpiwniczony.


Polecamy nnoclegi w wielkopolsce na stronie wwww.noclegi24h.pl


Gorąco zachęcam do odwiedzenia zabytków kulturowych ziemi klucza gosławickiego. W połączeniu z bogactwem kulturalnym sąsiednich rejonów, możemy się przekonać o obfitości historii Polaków z dawnych lat. Możemy spędzić tutaj wspaniały wypoczynek, który dodatkowo urozmaicony będzie o atrakcje wodne, ponieważ w okolicy jest mnóstwo jezior, ośrodków wypoczynkowych i dobrze zagospodarowanych plaż ze sprzętem wodnym. W tym regionie baza noclegowa jest naprawdę szeroka i swobodnie można dopasować standard do swoich możliwości finansowych. Znajdziemy tutaj pola namiotowe, domki letniskowe, schroniska, ośrodki wypoczynkowe, hotele.


16 maja każdego roku na terenie muzeum w Gosławicach organizowana jest impreza otwarta dla każdego. Jest to „Noc w Muzeum”. Tego dnia muzeum otwarte jest do późnych godzin nocnych. Gra muzyka, znajdziemy coś do zjedzenia i picia, a ponadto w ciekawej i niecodziennej atmosferze możemy zwiedzać muzeum, dworek, spichlerz oraz spacerować po całym terenie zamku. Scenerii dodają smaczku osoby przebrane za żołnierzy, którzy co jakiś czas strzelają ze starodawnej strzelby lub damy dworu ubrane w średniowieczne suknie. Warto przyjechać i zobaczyć to na własne oczy.

Tomasz Zendlewicz

Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Spływy kajakowe Kaszuby z dziećmi
Na spływy kajakowe Kaszuby można się wybrać z dziećmi. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu trasy do wieku...
Odkrywanie nieznanego: podróż dookoła świata
Podróż dookoła świata. Brzmi jak coś z powieści Julesa Verne’a, prawda? Ale to nie jest tylko domena...