Zamki dla jednych są symbolem piękna, inni natomiast patrzą na nie z zupełną obojętnością. Ale jakby na nie nie patrzeć jedno trzeba przyznać – polskie zamki mają to niepowtarzalne “coś”, a dlaczego? Bo jest w nich tajemnica…
W całym kraju znaleźć można piękne zamki i pałace, jedne utrzymane w najlepszym stanie inne natomiast prezentują się już tylko jako ruiny. Małopolska posiada także takie perełki, gdzie ludzie przyjeżdżają odpoczywać i poznawać mroczne tajemnice starych murów. Skały, wąwozy, wijące się rzeki, a wśród nich zamki z bogatą historią, klątwy, duchy – przeżyć cała masa, a po dniu pełnym wrażeń czekają spokojne kwatery oferujące spokojne noclegi w Małopolsce.
Niedzica jest wsią położoną w województwie małopolskim,a o jej urokach mówić by można bez końca. Najciekawszym miejscem z punktu widzenia historii jest Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego.
Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, na okres 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a później jego syna Olbrachta). Znany z hulaszczego trybu życia Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając przy okazji w okazałą renesansową rezydencję.
Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie “kipu” – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Zamek “wystąpił” między innymi w serialach telewizyjnych “Janosik” oraz “Wakacje z duchami”. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu “Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Zamek jest również “bohaterem” książki przygodowej pt. “Ciotka, licho i niedzickie zamczycho”.
Obecnie zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi “aleja”. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX wieku. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.
Stare zamczyska przyciągają swoją magią, nie dziwi więc fakt iż coraz częściej ruiny zamków i pałaców w Polsce wykupywane są przez prywatnych inwestorów. Oni to odnawiają budowle, przywracają im dawną świetność i nadają im zupełnie nowe przeznaczenie – często hotelowe udostępniając pokoje dla turystów z całego świata.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Małopolsce