Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?

Gdzie warto zarezerwować nocleg w Tarnowie?

Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny mikroklimat, a hasło jest w pełni uzasadnione. Dla większości turystów Tarnów to jednak przede wszystkim największy po Krakowie zabytkowy zespół miejski w południowo-wschodniej Polsce, pełen pamiątek przeszłości, wspaniale utrzymanych parków i obiektów rekreacyjnych. Co warto zobaczyć podczas wizyty w nim?

Unikatowy dworzec kolejowy

Stacje kolejowe w wielu polskich miastach nie przedstawiają sobą zbyt budującego widoku. W Tarnowie jest inaczej. Tutejszy dworzec to prawdziwa wizytówka grodu nad Białą: wysiadając z pociągu, trafiamy do wnętrza, przypominającego elegancki hotel z przełomu wieków. Jeszcze okazalej prezentuje się ten budynek z zewnątrz – uwagę zwraca secesyjna fasada i monumentalność budowli. Dworzec jest przy tym “żywy” – bez problemu dojedziemy z niego do wielu okolicznych miejscowości i ich atrakcji. Zainteresowanych nimi czytelników odsyłamy do artykułu „Nocleg w Tarnowie? 10 powodów, dla których warto się tu zatrzymać”, opisującego m.in. to właśnie zagadnienie. Oczywiście połączenia kolejowe to tylko jeden z elementów systemu komunikacyjnego tej części miasta – tuż obok stacji znajdziemy nowoczesny dworzec autobusowy oraz przystanki komunikacji miejskiej. 

Co warto zobaczyć w mieście Tarnów - polskim biegunie ciepła?

Dlaczego warto odwiedzić aquapark w Tarnowie?

Wiele ciekawych miejsc znajdą również w Tarnowie osoby, które chciałyby aktywnie spędzić czas – są tu trasy rowerowe, ścianki wspinaczkowe i parki linowe. Według zestawienia „TOP 10 atrakcji w Tarnowie i okolicach podnoszących adrenalinę dorosłych i dzieci”, szczególnie wart polecenia jest tutejszy aquapark. Znajdziemy w nim m.in.:

  • zatokę bąbelkową,
  • gejzery wodne,
  • brodziki dla dzieci.

Tym jednak, co wyróżnia ten obiekt na tle konkurencji, jest zjeżdżalnia rurowa o długości 50 metrów.

Gdzie nocować podczas pobytu w Tarnowie?

Zwiedzanie tarnowskich zabytków można zacząć od miejsca, w którym zanocujemy. Okazję do tego daje na przykład Hotel Gal, mieszczący się w secesyjnym budynku z roku 1904. Obecne jego wyposażenie jest oczywiście całkowicie nowoczesne i dostosowane do wymogów współczesnego turysty. Szczegółowy jego opis znajdziemy na stronie www.hotelgaltarnow.pl, tu zaznaczymy jedynie, że goście mogą korzystać m.in. z klimatyzacji i niewielkiego ośrodka SPA. Projektanci wnętrz zadbali przy tym, by części pomieszczeń nadać wygląd, nawiązujący do stylistyki belle epoque. Wspaniałe położenie (przy centrum komunikacyjnym miasta i w pobliżu najważniejszych jego atrakcji) czyni Hotel Gal idealnym miejscem zarówno dla osób, które przybyły do Tarnowa w celach turystycznych, jak i dla tych, które podróżują służbowo.

Hotel Gal
ul. Dworcowa 5
33-100 Tarnów
Tel: 14 688 99 30

Generał Józef Bem i związki Tarnowa z Węgrami

Związki Tarnowa z Węgrami mają bardzo długą metrykę. Już w średniowieczu biegł przez to miasto szlak handlowy, którym podążały wozy wiozące tokajskie wina. W czasach nam bliższych (a konkretnie w roku 1794) urodził się tu Józef Bem, uznawany za bohatera narodowego zarówno przez Polaków, jak i Madziarów. W Tarnowie znajdziemy liczne miejsca, upamiętniające jego postać – jest tu zarówno mural, będący kopią fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej, jak i mauzoleum generała. Najbardziej jednak rzuca się w oczy Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego. Ta specyficzna budowla została podarowana miastu w roku 2001 przez Fundację Irott Szó oraz miejscowość Sepsiszentgyőrgy i w krótkim czasie stała się jednym z symboli Tarnowa. Znajdziemy ją przy drodze prowadzącej z dworca w kierunku tarnowskiego Rynku.

Rynek w Tarnowie

Tarnowski Rynek nie jest co prawda tak wielki jak ten w Krakowie czy Wrocławiu, ma jednak niezaprzeczalny urok. Uwagę turystów przykuwa zwłaszcza znajdujący się w centralnej części tego placu gotycko-renesansowy ratusz. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych w Polsce. W jego wnętrzu eksponowane są obecnie zbiory muzealne. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Galeria Portretu Staropolskiego oraz kolekcja militariów. Na ratuszową wieżę można też wejść, a widok, jaki się z niej roztacza, zapiera dech w piersiach. Po opuszczeniu budynku można udać się na niespieszną wędrówkę ulicami miasta, zajrzeć do jednej ze zlokalizowanych w okolicznych kamienicach kafejek lub ruszyć na zwiedzanie innych tarnowskich muzeów.

Które muzea w Tarnowie warto zwiedzić?

Na pierwszą ciekawą ekspozycję trafimy natychmiast po opuszczeniu ratusza. Mowa tu o Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, mieszczącym się w podcieniowych kamienicach przy Rynku. Wystawa jest bardzo nowoczesna i pełna multimediów, a za jedną z najważniejszych jej atrakcji uchodzi możliwość obejrzenia filmu, przedstawiającego Tarnów w roku 1929. Kiedy natomiast będziemy już wracać w okolice dworca, powinniśmy zajrzeć do Muzeum Etnograficznego. Jest ono dość niezwykłe, prezentuje bowiem przede wszystkim eksponaty, związane z kulturą Romów – m.in. stroje, grafiki i obrazy. Najciekawszą częścią muzeum jest jednak jego dziedziniec i stojące na nim tradycyjne wozy taborowe.

Ciekawostki na temat hoteli
Hotele są miejscami, w których ludzie z różnych części świata zatrzymują się na noclegi i wypoczynek,...
Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...
Jak wybrać w Jastarni kwatery prywatne? Zaplanuj nocleg
Jastarnia to nadbałtycka miejscowość, która już od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów....
Wakacje - wybierz agroturystykę na Podlasiu
Szukanie doskonałych miejsc na wakacje to przede wszystkim wybór takiego sposobu wypoczynku, który będzie...
Baltic Natur Park Holiday Resort ? całoroczny wypoczynek w Niechorzu
Okres wakacyjny minął, przynajmniej teoretycznie, bo spora część osób wręcz preferuje wyjeżdżanie na...
Pobierowo - czy to idealne miejsce na wakacyjny pobyt?
Wakacje nad polskim morzem mają w sobie to ?coś?, co sprawia, że chętnie wracamy tu każdego roku, żeby...