Wystawa archeologiczna o Suwalszczyźnie

Wystawa archeologiczna o dziejach Suwalszczyzny, z okresu od zakończenia epoki lodowcowej do upadku Jaćwieży, powstała w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie). Można na niej zobaczyć lądolód, szałas i kurhany jaćwieskie oraz przedmioty z tego okresu.

Narracja wystawy polega na tym, że widz jest prowadzony przez „suwalskiego Indianę Jonesa”. starożytnika, archeologa, znawcę regionu. Dlatego pierwszym etapem wystawy jest jego gabinet. W pokoju znajdują się oryginalne meble i rekwizyty prof. Jerzego Okulicza-Kozaryna, który był najwybitniejszym badaczem Jaćwieży.

Jak powiedział PAP Jerzy Siemaszko z suwalskiego muzeum, potem przechodzimy do pustyni lodowej, miejsca gdzie życie jeszcze się nie rozwinęło. Ściana lodowa jest częścią wystawy, w której zostały zainstalowane szklane gabloty, gdzie znajdują się polodowcowe przedmioty krzemienne. Kolejnym elementem wystawy jest grafika dotycząca pojawienia się życia na dzisiejszej Suwalszczyźnie. Można z niej dowiedzieć się np. jak renifer wykorzystywał każdą część swego ciała, by przetrwać w tych trudnych warunkach atmosferycznych.

Następnym etapem wystawy są szklane gabloty, gdzie znajdują się liczne eksponaty drewniane, z kości, z kamienia, pochodzące z okresu od epoki kamienia aż po okres rzymski. Na wystawie jest także rekonstrukcja szałasu odkrytego w Miłukach k. Ełku w latach 90-tych ubiegłego wieku. To szałas o długości 7 metrów sprzed 10,5 tys. lat temu. Na wystawie można zobaczyć także chatę z początków naszej ery, należącą do bałtów zachodnich, którzy zajmowali się handlem bursztynu.

Jest także część grobowa wystawy. W tym celu zaaranżowane zostało specjalnie pomieszczenie, dające wrażenie przebywania pod ziemią w grobowcu. Są popielnice, gdzie składano palone szczątki zmarłych oraz grobowiec pogrzebanej tradycyjnie kobiety z dzieckiem. Jak poinformował Siemaszko, zabytki związane z obrzędowością pogrzebowa pochodzą z cmentarza jaćwieskiego Szwajcaria k. Suwałk, gdzie jest ponad 180 kurhanów i 230 grobów z okresu rzymskiego, czasu wędrówek ludów oraz wczesnego średniowiecza.

Wystawa kończy się opisem. jak Zakon Krzyżacki w XIII wieku dokonał brutalnej eksterminacji Jaćwingów. „Wystawa robi duże wrażenie, także dlatego, że scenografom udało się zmieścić to wszystko na tak niewielkiej przestrzeni, około 120 metrów kwadratowych” – powiedział Siemaszko.

Wystawa pt. “Najstarsze dzieje – Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży” kosztowała ok. 500 tys. zł, z czego 85 proc. pochodzi z programu Litwa-Polska 2007-2013, zaś 15 proc. przekazał Urząd Miejski w Suwałkach.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Efekty współpracy transgranicznej
W dniach 27-28 maja 2014 r. przedstawiciele Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej wzięli udział...
Atrakcje polskiego bieguna zimna
Suwalszczyzna zwana "polskim biegunem zimna" należy do tych urodziwych regionów naszego kraju, gdzie...
Suwałki
Suwałki, zielone płuca Polski, to miasto o bardzo bogatej historii, tradycji i kulturze. Jeżeli ktoś...
Atrakcje Pojezierza Suwalskiego
Cudna przyroda, świeże powietrze, bajeczne polodowcowe, pagórkowate krajobrazy.... Tak właśnie w skrócie...
Nowa ścieżka poznawcza w Suwalskim Parku Krajobrazowym
"U źródeł Szeszupy" to nowa ścieżka poznawcza, która powstała w Suwalskim Parku Krajobrazowym (SPK)....