Suwalszczyzna zwana „polskim biegunem zimna” należy do tych urodziwych regionów naszego kraju, gdzie natura nagromadziła wyjątkowo dużo różnorodnych form polodowcowego krajobrazu i wykształciła bogatą szatę roślinną. Uznawana jest przez wielu za najpiękniejszy i najczystszy region w Polsce. Należy do jednych z najchętniej odwiedzanych regionów szczególnie latem ale jest równie piękna zimą o czym warto się przekonać.
Suwalszczyzna odznacza się najsurowszym klimatem w kraju, z wyjątkiem gór, gdzie temperatury są uzależnione do wysokości nad poziomem morza. Zima trwa tutaj 2 do 3 razy dłużej niż na zachodnich krańcach Polski. Pokrywa śnieżna zalega średnio od 76 do 96 dni w ciągu roku i zwykle pojawia się ona w końcu listopada i znika na przełomie marca i kwietnia.
Suwalszczyzna oferuje zimą wspaniałe tereny do poruszania się na nartach biegowych, zjazdów z ośnieżonych zboczy na sankach czy workach, jazdy na łyżwach, nordic walking i innych sportów zimowych. Na bardziej wymagających amatorów białego szaleństwa czekają wyciągi narciarskie na Pięknej Górze koło Gołdapi, na Dąbrówce pod Suwałkami oraz wyciąg narciarski Szelment na Jesionowej Górze. W Centrum Sportów Zimowych na Szelmencie powstała kolejna atrakcja- snowpark dla amatorów zjeżdżania na jednej desce. Na stokach rozgrywane są różne zawody i konkursy. Są to m.in. w styczniu zawody o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, w lutym Family Cup oraz w marcu konkurs „Zjeżdżanie na byle czym”. Największą imprezą zimową w regionie jest rozgrywany od ponad 20 lat Bieg Jaćwingów. Jedna z najbardziej znanych imprez tego typu w Polsce ściągająca miłośników narciarstwa biegowego z całej Polski i z zagranicy.
Inną atrakcją tego rejonu są banie (sauny tradycyjne) usytuowane w kilku wsiach u brzegów rzeki Czarna Hańcza. Po rozgrzaniu się, po kilku do kilkunastu minut wychodzi się z bani i ochładza, najlepiej przez zanurzenie się w jeziorze czy rzece. Zimą można ochłodzić się w wyciętej przerębli lub tarzając się w śniegu. Korzystanie z bani to nie tylko relaks ale także oczyszczanie organizmu.
Zima to również wymarzony czas dla miłośników wędkarstwa i nurkowań podlodowych, których z roku na rok przybywa na Suwalszczyznę coraz większa liczba.
Do najbardziej oryginalnych sposobów spędzania zimowego wypoczynku należą również cieszącą się coraz większą popularnością w Polsce wyścigi psich zaprzęgów czy też regaty bojerów na mazurskich jeziorach.
Doskonałą atrakcją zapewniającą niezapomniane wspomnienia jest kulig z pochodniami i ogniskiem po zaśnieżonych terenach Suwalszczyzny: m.in. po Suwalskim Parku Krajobrazowym, Wigierskim Parku Narodowym, Puszczy Augustowskiej bądź Puszczy Rominckiej. Można także skorzystać z zimowej przejażdżki Wigierską Kolejką Wąskotorową, albo przenieść się w świat bajek w Kaletniku czy też zobaczyć okolice Wigier, Klasztor Wigierski, Muzeum Wigier oraz udać się na zimowy spływ kajakowy Czarną Hańczą.
Pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, a także całoroczne ośrodki wczasowe stanowią doskonałą bazę noclegową, gdzie można nie tylko odpocząć po trudach aktywnego wypoczynku, ale także delektować się przy kominku regionalnymi potrawami z domowej kuchni oraz poznać bliżej mieszkańców regionu.
Suwalskie biura podróży organizują wycieczki na Litwę: do Wilna czy Kowna, ale również do Druskiennik- cieszącego się dużym zainteresowaniem kurortu, gdzie znajduje się Aquapark.
Suwalszczyzna jest coraz chętniej wybierana na miejsce zimowego wypoczynku. Na pewno każdy znajdzie tu sobie coś dla siebie, a spędzone chwile dostarczą miłych i niezapomnianych wrażeń.
Tomasz Zendlewicz