Na początku maja rozpoczęła się pierwsza wycieczka Polaków do Afganistanu. Wycieczka wystartowała z Kabulu i objęła atrakcje w postaci zwiedzania Bemjanu, gdzie znajdują się słynne posągi Buddy oraz jaskinie Tora Bora, w których ukrywał się po zamachach z 11 września Osama bin Laden. Na trasie wycieczki znajdowała się też dolina Panczsziru, gdzie walczył z wojskami radzieckimi legendarny afgański komendant Massud.
Wszyscy chętni na tego typu wycieczki powinni zapoznać się z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tym temacie.
W związku z pojawieniem się w prasie informacji dotyczących organizowania wycieczek do Afganistanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o ostrzeżeniach umieszczonych na stronie internetowej Resortu oraz w Poradniku „Polak za Granicą”.
Ze względu na występujące w Afganistanie poważne zagrożenia bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zdecydowanie odradza (do odwołania niniejszego komunikatu) podróżowanie do tego państwa, poza niezbędnymi wyjazdami służbowymi.
Osobom udającym się do Afganistanu w celach służbowych lub w związku z wykonywaną pracą zaleca się uprzednie zasięgnięcie informacji o aktualnej sytuacji w planowanym miejscu pobytu. Pracownicy organizacji pozarządowych proszeni są o przestrzeganie aktualnych zaleceń misji ONZ w sprawach bezpieczeństwa. Obywatele polscy, których wyjazd do Afganistanu jest absolutnie konieczny, winni bezwzględnie poinformować Ambasadę RP w Kabulu o zamiarze udania się do tego kraju. Z Ambasadą RP w Kabulu można skontaktować się pod adresem elektronicznym: embapolkabul@yahoo.pl. bądź listownie: 10 Maghzan Street, Khart-e Seh, Kabul. Informacje teleadresowe dostępne są również na stronie internetowej Ambasady: www.kabul.polemb.net .
Afganistan pozostaje obszarem szczególnego zagrożenia atakami o podłożu terrorystycznym i kryminalnym. Poza obywatelami państw koalicji antyterrorystycznej celem ataków zbrojnych i zamachów bombowych mogą być nadal wszelkie miejsca zgromadzeń, instytucje międzynarodowe, biura organizacji pomocowych i misji humanitarnych oraz ONZ, a także hotele, w których zatrzymują się cudzoziemcy.
Ze względu na pozostałości po działaniach wojennych (miny, niewypały itp.) należy unikać poruszania się po poboczach dróg i nieznanych terenach, zwłaszcza poza obszarem miejskim Kabulu. Nie zaleca się wyjazdów poza tereny miejskie kontrolowane przez centralne władze afgańskie i siły koalicji antyterrorystycznej, jeśli nie jest to niezbędne z ważnych względów zawodowych i służbowych. Szczególnie częste incydenty terrorystyczne oraz zagrożenia typu wojennego i kryminalnego odnotowuje się w południowych i wschodnich prowincjach Afganistanu. Zwiększenie obecności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie od wiosny 2007 r. spowodowała wzrost zagrożenia dla obywateli polskich, którzy mogą być narażeni m.in. na porwania.
Niniejszy komunikat ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.
Źródło: MSZ