Wrocław, stolica Dolnego Śląska

Historyczna stolica Śląska, a obecnie usytuowanego na południowym zachodzie kraju województwa dolnośląskiego, stanowi centrum aglomeracji wrocławskiej i czwarte pod względem liczby ludności (ponad 630 tys, mieszkańców) polskie miasto. Leży na Nizinie Śląskiej, nad Odrą – rzeką Czechów, Polaków i Niemców – oraz Bystrzycą, Oławą, Ślężą i Widawą, które wlewają się do Odry na terenie miasta; tak gęsta sieć wodna powiększona dodatkowo kanałami powoduje, że we Wrocławiu naliczyć można 12 wysp i ponad 100 mostów. Ten ośrodek przemysłowy, gospodarczy i biznesowy, naukowy i akademicki, kulturalny i artystyczny o ogólnokrajowym znaczeniu, powszechnie zaliczany bywa do najpiękniejszych dużych miast w Polsce.

Czasy wczesnego średniowiecza przywołuje Ostrów Tumski – najpierw siedziba pierwszych Piastów, potem przez wieki wydzielona własność kościelna. Formalnie wciąż nazywa się wyspą, choć w 1824 r. zasypano odnogę Odry biegnącą przez plac katedralny. Stanowi wymarzone miejsce do romantycznych spacerów z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W doskonałym stanie zachował się na Ostrowie jeden z najcenniejszych w Europie zespołów architektury sakralnej. Dominuje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, trzecia z kolei wzniesiona w tym miejscu. Ma kształt monumentalnej, trójnawowej bazyliki z trójprzęsłowym prezbiterium i sześcioprzęsłowym korpusem oraz bocznymi nawami, czterema wieżami i licznymi kaplicami, spośród których wyróżnia się Mariacka. Obok katedry stoi pierwszy na Śląsku dwupoziomowy kościół Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, z przełomu XIII-XIV w. W kompleksie znajdują się też romańsko-gotyckie kościoły św. Idziego i św. Marcina. W Muzeum Archidiecezjalnym podziwiać można nie tylko bogate zbiory sztuki sakralnej, ale nawet egipskie mumie. Tradycję pięknych ogrodów z fontannami kontynuuje Ogród Botaniczny z dużą kaktusiarnią.

Ażurowy, żelazno-kamienny most Tumski z końca XIX w. łączy Ostrów z wyspą Piasek. W halowym, gotyckim kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku zachował się XII-wieczny tympanon fundacyjny z poprzedniej,romańskiej jeszcze świątyni. Sąsiadujący kościół św. Anny przebudowano w XIX w. na szpital miejski, a dawny klasztor Augustianów na Piasku przejęła w tymże stuleciu Biblioteka Uniwersytecka.

Wyspa Piasek łączy się poprzez most z położonym na lewym brzegu Odry Śródmieściem, które otacza fosa miejska,jedna z nielicznych zachowanych jeszcze w Europie. W północnej części na miejscu piastowskiego zamku w I połowie XVIII w. wzniesiono barokową siedzibę akademii jezuickiej, która następnie stała się głównym gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego; to największa i najważniejsza spośród 35 wrocławskich uczelni wyższych, w historycznym poczcie swoich profesorów liczy dziesięciu laureatów Nobla. Jej reprezentacyjna Aula Leopoldina, nazwana tak na cześć fundatora – cesarza Leopolda I Habsburga – z racji przebogatego, barokowego wystroju malarskiego i rzeźbiarskiego uważana bywa za najpiękniejsze świeckie wnętrze w Polsce.

Centrum Starego Miasta z regularną, prostopadłą siatką ulic wyznacza prostokątny Rynek, jedno z największych (173 x 208 m) założeń urbanistycznych XIII-wiecznej Europy, uzupełniony z czasem rynkiem pomocniczym, który zyskał nazwę pl. Solnego. Imponujące wrażenie sprawia na Rynku późnogotycki ratusz, którego wschodnia elewacja wpisana jest w logo Wrocławia i stanowi łatwo rozpoznawalną jego wizytówkę. Wieżę ratuszową 67-metrowej wysokości zdobi najstarszy w Polsce dzwon zegarowy, zainstalowany w 1368 r. Kształty ratusza kojarzyć się mogą zarówno z wielkoksiążęcym zamkiem, jak i świątynią, co miało uzmysławiać rozmiary miejskiej władzy. Bogata dekoracja rzeźbiarska elewacji zewnętrznych staje się zapowiedzią tak reprezentacyjnych wnętrz, jak trójnawowa Wielka Sala. Gospodarzem ratuszowych wnętrz jest obecnie Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia. Natomiast w podziemiach ratusza mieści się Piwnica Świdnicka, która stanowi żelazny punkt każdego programu turystycznego, jako że zalicza się do najstarszych, średniowiecznych jeszcze (zachowały się rachunki z 1332 r.) i najsławniejszych restauracji w Europie, z dziewięcioma obecnie salami konsumpcyjnymi. Do Rynku Głównego przylega XIV-wieczny gotycki kościół św. Elżbiety, którego wieża stanowi obecnie dla turystów doskonały punkt widokowy.

Stare Miasto to nie tylko historyczna dzielnica pełna zabytkowych kamienic i świątyń starannie zrekonstruowanych po II wojnie światowej, lecz także kulturalne i towarzyskie serce Wrocławia. Liczne, nowoczesne hotele nastawione na turystykę biznesową są gospodarzem licznych konferencji i szkoleń. Mnóstwo restauracji oferuje kuchnię niemalże z całego świata, zapewniając wspaniałe posiłki i wyżywienie dla najbardziej wysublimowanych smaków. Nowoczesne gabinety kosmetyczne oferują zabiegi SPA, a przyjeżdżające z zagranicy turystki korzystają z takich usług, jak makijaż permanentny Wrocław. Obok tych wszystkich usługowych lokali funkcjonują liczne teatry, kina i galerie, koncentrują się stylowe restauracje, puby i kawiarnie z letnimi ogródkami, tętniące życiem przez okrągłą dobę. Na samym Rynku niemal zawsze trafimy na zaimprowizowany koncert lub przedstawienie artystów ulicznych, zabawiających muzyką ludową czy pokazem breakdance, pantomimą; grą na bębnach czy żonglowaniem.

Q Hotel Wrocław Plus
Q Hotel we Wrocławiu zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic miasta - ul. Powstańców Śląskich....
Wakacje 2017 we Wrocławiu, czyli jak spędzić letni urlop w mieście?
Wakacje 2017 we Wrocławiu z pewnością nie dadzą nam powodów do nudy. Jeśli planujesz spędzić letni urlop...
Dwie plansze Monopoly specjalnie dla Wrocławia
Wrocław to pierwsze miasto na świecie, które będzie miało dwie edycje - Monopoly Wrocław i Monopoly Junior...
Które polskie miasta najchętniej odwiedzają turyści z zagranicy?
Bogata kultura, znakomite narodowe potrawy, niskie ceny, piękne krajobrazy i malownicze położenie między...
VIII Festiwal Wysokich Temperatur
Już 19 czerwca startuje kolejna, ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, organizowanego...
Gitarowy Rekord Guinnessa 2015
Jak co roku 1 maja we Wrocławiu kolejny raz gitarzyści podejmą próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa....