Które polskie miasta najchętniej odwiedzają turyści z zagranicy?

Bogata kultura, znakomite narodowe potrawy, niskie ceny, piękne krajobrazy i malownicze położenie między morzem a szczytami gór sprawiają, że każdego roku Polskę odwiedza coraz więcej turystów z zagranicy. Nasze rodzime miasta swoją ofertą kulturalną zainteresować mogą zarówno poszukiwaczy historycznych zabytków, jak i imprezowiczów czy fanów shoppingu. Niektóre z nich przyciągają turystów bardziej niż inne. Porównywarka cen lotów loty.idealo.pl postanowiła sprawdzić, które polskie miasta najchętniej odwiedzane są przez zagranicznych turystów.

5 najpopularniejszych miast w Polsce

Zestawienie najpopularniejszych miast w Polsce zaczynamy od światowego The Best Of, czyli listy polskich miast, które cieszą się największą popularnością we wszystkich ujętych w naszym rankingu Państw. Uwzględnione w nich zostały wizyty z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Holandii i USA w 2015 roku.

Miejsce 1: Warszawa

Ten wynik chyba nie powinien nikogo dziwić. Prężnie rozwijająca się stolica Polski kusi turystów nowoczesnym budownictwem i przepychem godnym największych europejskich metropolii. Choć architektura Warszawy została odbudowana z powodu dotkliwych zniszczeń z okresu drugiej wojny światowej, urokliwa starówka oraz imponujący Trakt Królewski pozwalają gościom z zagranicy poczuć aurę dawnych epok. To właśnie dlatego na podróż do Warszawy zdecydowało się 30% wszystkich odwiedzających z zagranicy.

Warszawa to najczęściej odwiedzane polskie miasto

Miejsce 2: Gdańsk

Położony nad Bałtykiem Gdańsk przyciąga zarówno fanów turystyki miejskiej, jak również miłośników naszego polskiego morza. Stolica Pomorza może pochwalić się tysiącletnią tradycją, którą kształtowali mieszkańcy wielu narodów i grup etnicznych. Oprócz tego w naszej części Europy Gdańsk ma symboliczne znaczenie jako miasto, w którym rozpoczęła się druga wojna światowa oraz gdzie Solidarność zapoczątkowała upadek ZSRR. To wszystko sprawia, że 16% wszystkich odwiedzających Polskę wybiera je na cel wizyty w Polsce.

16% wszystkich odwiedzających Polskę wybiera na cel wizyty w Polsce Gdańsk

Miejsce 3: Kraków

Gdańsku niewiele ustępuje polska perła, jaką bez wątpienia jest piękny Kraków. Na wizytę w dawnej stolicy naszego kraju decyduje się także 16% turystów. W stolicy Małopolski jest co zwiedzać. Najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński, przyciąga rzesze najzdolniejszych studentów, zaś Zamek Królewski na Wawelu oraz Rynek Główny z przepięknymi Sukiennicami i imponującym Kościołem Mariackim to gratka dla fanów dawnej architektury.

Na wizytę w Krakowie decyduje się 16% turystów

Miejsce 4: Katowice

Katowice to nie tylko jedno z największych miast w Polsce, lecz również należy do najprężniejszych ośrodków gospodarczych w naszym kraju. Słynny Spodek, który wyrósł na symbol miasta, znany jest zaś fanom muzyki z całego świata. Do najpopularniejszych festiwali muzycznych w stolicy Górnego Śląska zaliczają się bez wątpienia imprezy takie jak OFF Festival, Rawa Blues Festival lub JaZZ i okolice. Z tego względu Na Katowice odwiedza 14% turystów z zagranicy.

Katowice odwiedza 14% turystów z zagranicy

Miejsce 5: Wrocław

Nie tylko fani wesołych krasnali mogą znaleźć w stolicy Dolnego Śląska coś dla siebie. Liczne zabytki skupione na pięknym Ostrowie Tumskim, największa w Polsce fontanna na Pergoli lub zdumiewający Ogród Botaniczny to atrakcje, które umilą wiosenne i letnie dni. Dla wielbicieli nocnych rozrywek Wrocław ma w swojej ofercie liczne kluby i bary, które słynne są na całą Polskę. Oprócz tego liczne kościoły i muzea Na przyciągają do tego pięknego miasta 8% turystów.

Liczne atrakcje turystyczne przyciągają do Wrocławia 8% turystów

Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych miast w Polsce znajdują się Poznań (4%), Rzeszów (3%), Łódź (3%), Bydgoszcz (2%) oraz Lublin (2%).

Austria i Niemcy

Niemcy od lat należą do narodowości, które najczęściej odwiedzają nasz kraj – według raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki, w pierwszym półroczu 2015 roku stanowili oni aż 42% odwiedzających. Choć Austriacy zaglądają do nas znacznie rzadziej, podobnie jak ich sąsiedzi wybierają na urlop te same polskie miasta. W obu tych państwach numerem jeden na liście najpopularniejszych destynacji jest Warszawa. Na przyjazd do naszej wspaniałej stolicy decyduje się 39% Niemców oraz 18% Austriaków. Nic dziwnego – połączenia kolejowe oraz nowoczesne autostrady między Warszawą a Berlinem pozwalają na przemierzenie tej trasy szybko i tanio.

W Niemczech i Austrii numerem jeden na liście najpopularniejszych destynacji jest Warszawa

Drugie miejsce pod względem największej ilości odwiedzin z obu tych krajów zajmuje Gdańsk. Perła Pomorza przyciąga ponad jedną czwartą (26%) Niemców i 18% Austriaków. Nasi zachodni sąsiedzi są przy tym według danych loty.idealo.pl narodowością, która na przyjazd do Gdańska decyduje się najczęściej. Trzecie miejsce zajmuje natomiast Kraków. Za cel podróży stolicę województwa małopolskiego wybiera 16% Niemców i 13% Austriaków.

Hiszpania i Włochy

Warszawa jest także miastem, które cieszy się największą popularnością wśród Hiszpanów i Włochów. Być może przybysze z bardziej oddalonych krajów mają mniejszą wiedzę o polskich miastach i wybierają stolicę jako pewnik udanego wyjazdu. W obu przypadkach Warszawę wybiera bowiem aż połowa odwiedzających: 56% z Hiszpanii i 47% z Włoch.

22% turystów z Hiszpanii i Włoch decyduje się na przyjazd do Krakowa

Oprócz wizyty w stolicy mieszkańcy tych dwóch południowych państw chętnie wybierają także Kraków. Zarówno w Hiszpanii, jak i we Włoszech na przyjazd do tego pięknego miasta decyduje się 22% turystów, co w obu krajach plasuje je na drugim miejscu. Być może to efekt dobrej sławy Krakowa, który w 2016 roku znalazł się na liście pięciu najpopularniejszych miast w Europie. Trzecie miejsce, z 17% turystów z Włoch i 8% z Hiszpanii zajmują zaś Katowice.

Holandia

Holendrzy są jedyną z uwzględnionych w rankingu loty.idealo.pl narodowości, które na główny cel swoich wędrówek do Polski nie wybierają Warszawy. 32% mieszkańców Niderlandów wybiera za to… Katowice. Tym samym stanowią oni narodowość, która najczęściej odwiedza stolicę Górnego Śląska. Warszawa zajmuje za to drugie miejsce z 23% odwiedzających z Holandii. Ranking trzech najpopularniejszych wśród nich polskich miast, a zarazem północno-południową oś zamyka zaś Gdańsk, wybierany przez 16% niderlandzkich turystów.

Mieszkańcy Holandii najczęściej odwiedzają Katowice

Francja

W rankingu najpopularniejszych miast wśród Francuzów na szczyt zestawienia powraca Warszawa – przyjeżdża do niej ponad połowa (51%) odwiedzających. Na drugim miejscu plasuje się natomiast Kraków z 17% turystów z Francji. TOP3 polskich miast zamyka zaś Wrocław. 8% odwiedzających pokonuje dystans znad Sekwany nad polską Odrę i decyduje się na spacer po pięknym Rynku oraz zwiedzanie wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hali Stulecia.

8% turystów z Francji odwiedza Wrocław

Portugalia i Wielka Brytania

Portugalczycy kochają Warszawę! Na przylot do stolicy Polski decyduje się aż 70% mieszkańców tego kraju, co jest absolutnym rekordem wśród naszych rodzimych miast. Także turyści z Wielkiej Brytanii obierają Warszawę za pierwszy cel swojej wizyty, jednak znacznie rzadziej od Portugalczyków, ponieważ w 29% przypadków.

Na przylot do Warszawy decyduje się aż 70% mieszkańców Portugalii

Kolejne polskie miasta wybierane przez mieszkańców Portugalii i Wielkiej Brytanii są zbliżone do destynacji Niemców i Austriaków. Na drugim miejscu znajduje się jednak Kraków. Stolica Małopolski cieszy się przy tym większym powodzeniem przez turystów ze Zjednoczonego Królestwa – na odwiedzenie jej decyduje się 16% z nich, podczas gdy w Portugalii jest to 12% wizyt. Gdańsk zaś plasuje się na trzecim miejscu z 13% przyjazdów z Wielkiej Brytanii i 6% z Portugalii.

USA

Oprócz Warszawy, Krakowa, Wrocławia lub Gdańska Amerykanie umiłowali sobie… Rzeszów. 6% odwiedzających stolicę Podkarpacia obywateli USA w sprawia, że miasto to plasuje się na podium rankingu wizyt ze Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego – zainteresowanie inwestorów oraz wysoki odsetek mieszkających tam studentów sprawia, że Rzeszów to bez wątpienia jedno z miast, które z roku na rok cieszy się rosnącym prestiżem.

Rzeszów jest celem wizyty 6% turystów z USA

Częściej jednak turyści ze Stanów odwiedzają Kraków – niemal co czwarty (24%) z nich odwiedza stolicę Małopolski, co sprawia, że to właśnie Amerykanie najczęściej z wszystkich mieszkańców Państw objętych rankingiem loty.idealo.pl decydują się na konfrontację ze Smokiem Wawelskim. Ten groźny stwór i tak musi jednak ustąpić miejsca Warszawskiej Syrence. Do stolicy Polski przyciąga ona bowiem aż 59% turystów z USA.

2016: Turystyczny boom w Polsce?

Jak widać z rankingu porównywarki cen lotów loty.idealo.pl, Polska ma czym pochwalić się przed turystami z zagranicy, zaś ilość ich przyjazdów może napawać dumą. Przewiduje się przy tym, że liczne międzynarodowe wydarzenia i imprezy mogą przyciągnąć do naszego kraju jeszcze więcej odwiedzających. W 2016 roku Wrocław wybrany został na Europejską Stolicę kultury, w lipcu odbędzie się Szczyt NATO w Warszawie, zaś Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Czy oznacza to zmiany w rankingu najchętniej odwiedzanych miast? Porównywarka cen lotów loty.idealo.pl z całą pewnością będzie się temu bacznie przyglądać!

 

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Co warto zwiedzić na Mazowszu?
Mazowsze – serce Polski, to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie nowoczesność spleciona jest z historią,...
Parkingi przy lotnisku Pyrzowice, czyli wygodne rozwiązanie dla podróżujących. Ranking
Planujesz podróż samolotem z lotniska w Katowicach (Pyrzowice)? Jeśli tak jest, a Ty zamierzasz przyjechać...
Czym kierować się wybierając apartamenty na doby w Warszawie?
Wybór noclegu nie jest łatwy, tym bardziej, gdy dostępnych opcji jest bardzo wiele. Zawsze warto dokładnie...