Wirtualne wycieczki – nowy wymiar turystyki

Gdzie jechać, gdzie nie jechać? Dylemat turysty 

 
Jeździmy na urlopy, wakacje, weekendowe wycieczki. Podróżujemy, by wypocząć, poznać ciekawe miejsca – by oderwać się od codzienności. Co przekonuje nas, by zainwestować nasz czas, energię i pieniądze w konkretny wyjazd? Poszukujemy miejsc atrakcyjnych – mających intrygującą historię, oferujących rozrywkę lub przeciwnie – ciszę i spokój. Chcemy dostać to, czego oczekujemy.
 
Zastanawiając się nad lokalizacją, w której chcemy spędzić czas, poszukujemy konkretnej wiedzy na jej temat. Prócz rekomendacji znajomych i książkowo-telewizyjnych, statycznych informacji, mamy do dyspozycji coraz więcej narzędzi, które w sposób o wiele bardziej przekonujący oddają charakter miejsca, mogącego stać się naszym miejscem turystycznego przeznaczenia. Jeśli tylko dysponujemy komputerem lub telefonem komórkowym z Internetem – w rozwiązaniu dylematu pomogą nam wirtualne wycieczki.
 
 
Nowe technologie – pomost między wirtualną a realną turystyką 
 
Wypoczywając, zwiedzając czy po prostu będąc w nowych miejscach – robimy zdjęcia. W zasadzie każdy z nas jest fotografem-amatorem. Uwieczniamy coś, co nas zaintrygowało, by o tym nie zapomnieć i móc pokazać innym. Ten fakt stał się inspiracją dla stworzenia wirtualnych wycieczek – fotograficznych opowieści o interesujących miejscach.
 
Wirtualne wycieczki to multimedialne prezentacje zawierające panoramy (sferyczne) wysokiej jakości, dzięki którym możemy zobaczyć miejsce, jakbyśmy w nim byli – rozejrzeć się dokoła, podziwiać perspektywę i detale. Poczuć je – i jednocześnie o nim posłuchać. Dzięki wirtualnym wycieczkom fotografów takiego projektu jak QTVR-Poland (http://www.qtvr-poland.com/) możemy stanąć w środku kłodzkiej twierdzy nie wychodząc z domu i przejść się po każdej z sal Muzeum Powstania Warszawskiego. Możemy sprawdzić, jak chodzi się uliczkami Ustronia, Szczecina czy Opola, a także poczuć klimat tatrzańskich dolin, czy też znaleźć się w samym środku niezwykłej Kopalni Soli w Wieliczce. To taki egzamin dla miejsca, które wydaje nam się interesujące – wirtualna turystyka, która pozwala nam powybrzydzać. Możemy przyjrzeć się i ocenić – a następnie sprawdzić jego atrakcyjność w rzeczywistości.
 
 
 
 
 
 
 

Panorama Złotej Kaplicy w Poznaniu, źródło: www.qtvr-poland.com

 
 
Detal, czyli czego nie zobaczymy w realu 
 
Jak zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku wirtualnych wycieczek detale są kluczem – zachwyt turysty (wirtualnego) wzbudzić może tylko miejsce sfotografowane doskonale, wydobywające wartość estetyczną miejskich ulic, wnętrz kościołów czy ratuszów. I dalej – właśnie wirtualnie docenić możemy piękno detalu architektonicznego i skonfrontować tę wizję podczas rzeczywistej wycieczki. Tu jednak znów zaskoczą nas profesjonaliści, dzięki którym wirtualnie zwiedzać możemy także z perspektywy lotu ptaka. Taka perspektywa nie jest możliwa zbyt często w rzeczywistości, nieraz zatem z wysokości pozwiedzamy wyłącznie wirtualnie.
 
Moglibyśmy właściwie wzruszyć ramionami, bo fotografia panoramiczna nie jest niczym nowym. Nowe jest jednak zastosowanie – w końcu to my, turyści, mamy nowy sposób na znalezienie dobrych destynacji. Wartość takiego rodzaju poznania wypływa także z intensywności doznań wizualnych, które serwuje nam inicjator i autor projektu QTVR-Poland – jeden z czołowych twórców fotografii VR w Polsce — Leszek Cuper. Projekt skupia pionierów sferycznej fotografii panoramicznej najwyższej jakości.
 
 
 
Przenośny przewodnik multimedialny
 
Idąc dalej w możliwości techniki, dziś wiemy, że urządzenia przenośne, jak telefony czy iPody mogą być wykorzystywane także w celach turystycznych. Mobilne przewodniki multimedialne nadal podają jednak głównie statyczne informacje. Kolejnym krokiem w tworzeniu wirtualnej turystyki jest umożliwienie nam poznawania miejsc niezależnie od tego, gdzie i w jakiej sytuacji się znajdujemy. Chcąc usłyszeć historię kołbackiego klasztoru Cystersów, zwiedzamy go razem z naszym kieszonkowym przewodnikiem. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskujemy 100% doznań zmysłowych: obraz panoramiczny, który konfrontujemy z obrazem na żywo plus pełną informację na temat miejsca.
 
Jeśli mamy iPhona, iPoda Touch lub iPada, to stanie się on naszym towarzyszem wypraw, obsługującym panoramy QTVR-Poland. To jeszcze projekt, jednak jeśli buszujemy palcem po mapie używając Google Maps, to będziemy zadowoleni – wszystkie panoramy będą z mapami Google’a zintegrowane, umożliwiając odtworzenie opisów przedstawianych miejsc.
 
Niezależnie od narzędzi zdobywania informacji i przeżywania estetycznych doznań, idea turystyki od zawsze związana jest z poznawaniem. Poznajemy jednak coraz intensywniej. Wirtualne wycieczki najbardziej właściwie zbliżają nas do sytuacji, w której dostajemy i wiedzę, i doznania estetyczne podane wyczerpująco. Jeśli ktoś jeszcze nie spróbował – najwyższa pora.

Źródło: PR

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...