Wiosna w górach

Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji spędzonych inaczej niż w górach. Podczas gdy większość docenia przede wszystkim możliwości uprawiania sportów na śniegu, są i tacy, którzy preferują wiosenny wypoczynek w górach. Co wpływa na to, że dla wielu turystów tylko wiosna w górach spędzona ma swój urok?

Jest to przede wszystkim alternatywa dla tych, dla których ważny jest kontakt z naturą i którzy czują się z nią silnie zespoleni. Wiosną w górach oczom turystów ukazują się dwie pory roku. Przemierzając górskie ścieżki podziwiać można malownicze widoki, które nierzadko zapierają dech w piersiach i na długo pozostają w pamięci: wodospady, skałki lub grupy skalne, urwiska, doliny i jeziora w nich otoczone górskim wianuszkiem. U podnóża podziwiać można już bujną zieloną roślinność, budzącą się ze snu zimowego. Im wyżej jednak się wchodzi, tym więcej śniegu zalegającego nie tylko na górskich ścieżkach. Bez wątpienia wiosna w górach daje możliwość obcowania z różnorodnym krajobrazem. Jednego dnia można podziwiać wiosnę i zimę w pełni.

Ci, którzy będą mieli trochę szczęścia, poza roślinnością mogą ujrzeć także niedźwiedzie szukające po długiej zimie pożywienia. Niebywałą gratką z pewnością może być także spotkanie świstaków lub kozic – zwierząt charakterystycznych dla Tatr.

Wiosenny urlop w górach jest więc czymś naprawdę wyjątkowym. Przede wszystkim także dlatego, że majestatyczne, a często i niebezpieczne góry uczą turystów pokory – są zmienne, potrafią zaskakiwać, zwłaszcza tych, którzy niewiele o nich wiedzą. Wchodząc w świat natury, trzeba więc funkcjonować na jej prawach. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie wybierać się na wędrówki lub wspinaczki samotnie. Towarzystwo wskazane jest przede wszystkim dlatego, by spacer po górach znalazł swój szczęśliwy i bezpieczny finał. Mimo iż u podnóża góry mogą wydawać się piękne i przyjazne, wiele może diametralnie się zmienić w ciągu zaledwie kilku godzin. Niebezpieczeństwo nierzadko sprowadzają na siebie sami turyści, którzy nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie. Dlatego jeśli planuje się urlop w górach w czasie wiosny połączony ze zdobywaniem szczytów, trzeba pamiętać by nie zostawiać na szlaku śmieci, nie strącać głazów, kamieni oraz nie krzyczeć bez potrzeby. Zachowanie tego typu może sprowadzić niebezpieczeństwo lawiny. Krzyk zaś odebrany może zostać przez ratowników lub innych przebywających w górach turystów, jako wołanie o pomoc. Co w konsekwencji przyczynić się może do tego, że osoby naprawdę jej potrzebujące nie otrzymają jej na czas.

Wiosenny wypoczynek w górach z pewnością docenią te osoby, które na co dzień prowadzą stacjonarny tryb życia. Pracują siedząc przed komputerem, bądź załatwiają zawodowe sprawy zza biurka. Górską wspinaczkę lub po prostu długi spacer nierzadko z mnóstwem przeszkód doceni każdy organizm. Jak powszechnie wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch.

Ciekawą tradycją, znaną wszystkim górołazom, jest zwyczaj pozdrawiania się na górskich szlakach. Powiedzenie sobie „dzień dobry”, wymiana uśmiechów, czy przyjaznych gestów są na porządku dziennym szczególnie w wysokich partiach gór. Symbolizuje to równość wszystkich ludzi – bez względu na status majątkowy, czy osiągnięcia zawodowe – wobec żywiołu.

Wiosenny pobyt w górach może być doskonałą okazją do wsłuchania się w siebie i do refleksji. Słowem – sprzyja ucieczce od trudów dnia codziennego, pomoże naładować akumulatory na kolejne miesiące ciężkiej pracy. Wreszcie spędzony wiosenny weekend w górach, stanowić może miłe preludium do właściwych wakacji.

Polskie pasma górskie posiadają szeroką paletę możliwości wypoczynku. To nie tylko aktywność na górskich trasach połączona z podziwianiem niesamowitego krajobrazu, ale także wyjątkowa kultura góralska, która jest jedną z najbardziej wyraźnych. Gwara góralska, góralskie stroje, charakterystyczne budownictwo, góralskie imprezy, czy wytwory codziennego użytku lub zdobnicze, które podziwiać można w znajdujących się w górskich miejscowościach muzeach, to tylko niektóre z wabików. 

Najpopularniejszym górskim deptakiem są Krupówki w Zakopanem. Skupiają one w swoim bezpośrednim sąsiedztwie lokale gastronomiczne oraz miejsca noclegowe, często także stragany prezentujące sztukę góralską. Bliskie sąsiedztwo gór – natury oraz miasta sprawia, że rokrocznie przyjeżdża do Zakopanego mrowie turystów.

Tym, którzy chcą uniknąć zgiełku, polecić można noclegi w górach, które nie są tak popularne. Idealnym pomysłem jest wypoczynek w Bieszczadach – dzikich i rozległych górach. Do tego taka alternatywa nie musi wiązać się z wydawaniem oszczędności całego życia. W Internecie można znaleźć wiele interesujących ofert, np. za domek, który otrzymuje się na wyłączność na czas pobytu, trzeba zapłacić ok. 100zł za dobę. Noclegi w górach – szczegółowe oferty – dostępne są pod adresem strony internetowej: http://www.noclegi24h.pl/w_gorach.php.

Wiosenny urlop w górach bez wątpienia może być źródłem fantastycznej atmosfery. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Mimo iż w rankingu najpopularniejszych sposobów na spędzenie wolnego czasu są spacery po górach i wspinaczki, wiele osób docenia także urok wieczorów spędzonych w góralskich knajpach oraz przy ogniskach z grzańcem i pieczonymi „na kiju” kiełbaskami.

 

PF

Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Buty na trudne trasy górskie
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy...
Okulary górskie - jak wybrać?
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko...
Domki w górach na sylwestra 2017/2018
Marzenia o spędzeniu Sylwestra w domku w górach są na wyciągnięcie ręki dla każdego. A nawet można znaleźć...
Święta i Sylwester w wyjątkowej scenerii gór!
Piękny widok na ośnieżone szczyty gór, prószący śnieg, a w przytulnym domku przy wigilijnym stole zebrana...