Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy z niej zmęczeni i zniechęceni, czy też szczęśliwi i głodni następnych przygód. Od butów często zależy, czy w ogóle wrócimy.
Zanim kupisz buty. Lista pytań
Wstęp zabrzmiał może nieco dramatycznie, jednak dramatyzm ten jest w pełni uzasadniony. Trudno tu oczywiście o uogólnienia, jednak każdy pasjonat górskich wypraw zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że niezależnie od rodzaju szlaku to właśnie obuwie ma kluczowy wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto będzie odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w doborze odpowiedniego modelu. O ile bowiem oceniając jakość buta, możemy wziąć pod uwagę jego trzy cechy główne, czyli wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność, o tyle dobór obuwia dostosowanego do indywidualnych potrzeb jest procesem zdecydowanie bardziej złożonym.
Przede wszystkim buty powinny być dostosowane do warunków terenowych. W jakie góry chodzimy? Jakie podłoże będzie dominowało? Czy korzystamy z dobrze utrzymanych szlaków, czy raczej poruszamy się bezdrożami? Jakich temperatury będą panowały na szlaku? Ile potrwa wyprawa? Czy będziesz dźwigał ciężki ekwipunek? Pytania można mnożyć i będą one stawały się coraz bardziej szczegółowe. Dzieje się tak dlatego, że na rynku nie znajdziemy jednego uniwersalnego rodzaju obuwia, które sprawdzi się w każdych warunkach. Producenci z dużym powodzeniem wykorzystują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii i materiałoznawstwa, czego efektem są wyspecjalizowane serie produktów dedykowanych do konkretnych zastosowań. Zupełnie inny charakter będzie miało obuwie trekkingowe, innych cech oczekujemy od obuwia przeznaczonego w lekki teren i na dobrze utrzymane szlaki, odrębną charakterystykę posiadają buty przeznaczone na wyprawy wysokogórskie.
Stopa zabezpieczona technologią
Na straży naszego bezpieczeństwa podczas wędrówek stoją obecnie najnowsze osiągnięcia naukowców i inżynierów. O tym, jak bardzo złożona i zaawansowana potrafi być budowa buta, przekonamy się dzięki analizie jednego z produktów oferowanych przez renomowanego producenta sprzętu sportowego i turystycznego, firmę Salewa. Za przykład posłużą nam buty wysokogórskie męskie. Obuwie tego rodzaju musi charakteryzować się skutecznym połączeniem wytrzymałości, wygody i zdolności do pracy nawet w najtrudniejszym terenie.
Zachowanie niskiej wagi przy jednoczesnej wysokiej odporności na ścieranie jest możliwe dzięki zastosowaniu najwyższej jakości surowców oraz wyjątkowej staranności podczas produkcji. Podeszwa Vibram to gwarancja pełnej przyczepności niezależnie od terenu, wybrane modele oferują też możliwość montażu półautomatycznych raków. Dzięki systemowi 3F Salewa stopa w każdej pozycji znajduje odpowiednie wsparcie, a MFF+ MULTI-FIT FOOTBED w połączeniu z 100% blister free chroni przed otarciami i odciskami. Podeszwa środkowa zbudowana jest z pianki o trzech różnych gęstościach — dzięki temu palce zyskuje stabilne podparcie, śródstopie elastyczność, a pięta amortyzację. Warstwa wewnętrzna GORE-TEX® Performance Comfort sprzyja kontroli wilgotności. Taki zbiór cech sprawia, że buty wysokogórskie Salewa doskonale sprawdzają się w zróżnicowanym terenie górskim, także na śniegu i lodzie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.