Jesień w Karkonoszach

Każda pora roku w górach ma swój urok. Zima dostarcza emocji przede wszystkim narciarzom, lato pasjonatom górskich wędrówek. Jednak przepiękna, choć już chłodniejsza i bardziej wietrzna, jest w Karkonoszach jesień. Niesamowite kolory, zapierające dech w piersiach widoki i mniejsza niż w szczycie sezonu liczba turystów sprawiają, że o tej porze roku można w Karkonoszach naprawdę odpocząć.

Cisza i przerywające ją powiewy wiatru. Pierwsze opady śniegu, nie na tyle jednak intensywne, aby znacznie miały utrudniać chodzenie po górach. Piękne słońce i sięgające wielu kilometrów górskie panoramy. Po dniu spędzonym na górskich szlakach, ciepła herbatka w Samotni – tak w skrócie można opisać karkonoskie atrakcje, których jesienną porą jest w tych niesamowitych górach całkiem sporo.

Oczywiście jesień w Karkonoszach, choć malowana niespotykanymi o innych porach roku kolorami, jest już o wiele chłodniejsza, co przy planowaniu górskich wycieczek koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Cieplejsze swetry, polary, a także kurtki, czapki i rękawiczki, powinny znaleźć się w plecaku każdego turysty. Najlepiej mieć także ze sobą latarkę, wszak dzień kończy się jesienią w Karkonoszach niezwykle szybko, a także termos z ciepłym napojem. Choć schronisk w tej części Sudetów jest sporo, to łyk gorącej herbaty na szczycie Wielkiego Szyszaka czy na Łabskim z własnego termosu jest czymś trudnym do zastąpienia i niezwykle potrzebnym, aby nie tracić tak cennego w górach ciepła.

Nie ma większego znaczenia, czy wędrowanie po karkonoskich szczytach rozpoczniemy od Szklarskiej Poręby, Karpacza, Jagniątkowa czy Przełęczy Okraj. Każde z tych miejsc może być doskonałym punktem startowym, oferującym także wiele innych, poza górami atrakcji. Szczególnie tych nieco mrocznych, związanych z niesamowitą historią karkonoskich ziem.

Stare opuszczone już osady, ruiny dawnych schronisk i robiąca wciąż ogromne wrażenie dolnośląska architektura, mogą stanowić doskonałą alternatywę na dni, kiedy jesień pokazuje swoje drugie, bardzie kapryśne i deszczowe oblicze. Z drugiej strony, Karkonosze przyciągają i takich pasjonatów, którzy rozkoszują się w przemierzaniu górskich szlaków w deszczu, wietrze i chłodzie. Mimo że przyjemność takich eskapad wydaje się być mocno wątpliwa, trzeba przyznać, że po takiej wycieczce smak górskiej herbaty i ciepło jednego z karkonoskich schronisk nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego smaku i uroku.

Jeśli zdecydujemy się na weekendową wycieczkę w góry, koniecznie powinniśmy sprawdzić najświeższą prognozę pogody oraz ewentualne utrudnienia na szlakach. Wyczerpuję informacje dotyczące zarówno warunków w górach, jak i prowadzonych prac konserwacyjnych, uzyskamy na stronach internetowych Karkonoskiej Grupy GOPR (www.gopr.org) oraz Karkonoskiego Parku Narodowego (www.kpnmab.pl).

Warto także przeglądnąć strony internetowe karkonoskich schronisk, na których podejrzeć można aktualny widok z kamerki internetowej, czy zapoznać się z ich coraz bogatszą ofertą – szczególnie, jeśli nie mamy w planach schodzenia na noc na niziny.

Jesień w Karkonoszach jest wyjątkowa. Bardzo często zdarza się, że przez wiele chwil możemy na szlaku nie spotkać nikogo, a jedynym naszym towarzyszem jest fenowy wiatr, osiągający nierzadko zawrotne prędkości. Warto w tym momencie przytoczyć meteorologiczną ciekawostkę. Otóż Śnieżka jest miejscem, w którym zanotowano najsilniejszy w historii podmuch wiatru na polskiej ziemi. W 1990 roku znajdująca się na jej szczycie stacja meteorologiczną odnotowała wiatr wiejący momentami z prędkością 345 km/h!

Karkonoska jesień jest piękna, tajemnicza, emocjonująca i dająca niepowtarzalną szansę poczucia prawdziwej magii gór i siły ich przyciągania. Nie zapominajmy jednak, że ta pora roku cechuje się także niezwykłą zmiennością właśnie warunków meteorologicznych, zapowiadających zbliżającą się nieuchronnie zimę. A ta w Karkonosze przychodzi nagle i przeważnie na bardzo długo.

 

Szymon Matuszyński


 Fot: Zamek Chojnik (autor – Jacek Gajda, VENITO STUDIO)

www.visitkarkonosze.com

www.facebook.com/VisitKarkonosze

www.youtube.com/VisitKarkonosze


PR

Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Góry jesienią. Magia barw, ciszy i niezwykłych atrakcji
Góry są atrakcyjne przez cały rok, ale to jesień przynosi im wyjątkowy urok. Kiedy drzewa przybierają...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu
Góry od zarania dziejów były symbolem niedostępności i wyjątkowości. Przyciągają wędrowców szukających...