Uzdrowiska w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Polskie uzdrowiska to miejsca, które znane są ze swojej pięknej architektury, spokojnej atmosfery, dobroczynnego klimatu oraz mnóstwa bogactw naturalnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce znajduje się aż 45 uzdrowisk – każde z nich cechuje się niepowtarzalnym, własnym klimatem. Dobrze wiedzieć, którą z miejscowości uzdrowiskowych warto odwiedzić.

Świeradów-Zdrój

Góry Izerskie to bardzo popularny region, jeśli chodzi o osoby, które chcą podreperować swoją kondycję i zdrowie w unikalnym mikroklimacie. Pomimo tego, że ten łańcuch górski nie należy do najwyższych, to jednak porośniętym lasami wzgórzom oraz malowniczym dolinom nie sposób odmówić tajemniczości i atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że malownicze okolice Świeradowa już przez Słowian uznawane były za miejsce święte. W XVI wieku pojawiły się pierwsze pogłoski mówiące o leczniczych właściwościach tutejszych wód. Po odkryciu cennych złóż borowiny Świeradów-Zdrój zyskał miano jednego z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Dziś w tym miejscu leczy się przede wszystkim dolegliwości narządów ruchu, choroby układu krążenia, choroby ginekologiczne oraz reumatologiczne. Kuracjusze mogą spacerować po pięknym parku zdrojowym, odwiedzić zabytkową pijalnię wód, bądź też reperować zdrowie w profesjonalnych sanatoriach.

 

 

 

Szczawno-Zdrój

Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę z tego, że Szczawno-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Od początków jego istnienia swoje zdrowie kurowało tutaj mnóstwo znanych osób – choćby Winston Churchill, Joseph Conrad czy też Zygmunt Krasiński. Pierwsze wzmianki o leczniczych wodach mineralnych w tym miejscu pochodzą z końca XVI wieku. Szczawno-Zdrój to niewielkie miasteczko, które turystów przyciąga przepiękną architekturą, malowniczymi parkami, bliskością gór oraz bardzo bogatą ofertą medyczną. Kuracjusze bardzo chętnie odwiedzają zabytkową pijalnię wód mineralnych oraz spacerują po długiej, drewnianej hali spacerowej.

Duszniki-Zdrój

Nie ma co ukrywać – muzyka klasyczna stanowi nieodłączny element atmosfery uzdrowiska. Można poczuć to zwłaszcza w Dusznikach-Zdroju – zabytkowym kurorcie, który położony jest tuż u stóp gór stołowych. W 1826 roku zdrowie tu leczył sam Fryderyk Chopin. Na pamiątkę jego pobytu co roku na początku sierpnia w Dusznikach odbywa się międzynarodowy festiwal Chopinowski, który przyciąga do niewielkiego miasteczka najlepszych pianistów z terenu całego świata. Miasteczko kuracjuszy wabi XIX-wieczną pijalnią wód, kąpielami i okładami borowinowymi, a także kąpielami igliwiowymi – unikalnymi w skali kraju.

Ciechocinek

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby nazwy tego uzdrowiska. To miasteczko położone zaledwie 25 km od Torunia – uznaje się je za symbol typowego kurortu uzdrowiskowego. Kuracjusze mogą tutaj nie tylko podreperować swoje zdrowie, ale także dobrze się bawić oraz pospacerować wśród malowniczej zieleni. W Ciechocinku znajduje się najsłynniejszy chyba park zdrojowy w Polsce, kolorowe dywany kwiatowe, a także bardzo popularny i oblegany w sezonie deptak. Ciechocińskie solanki to wody, które uznawane są za największe bogactwo tego miejsca. Można nie tylko je popijać, ale także kąpać się w nich bądź też wdychać unoszący się w powietrzu aerozol. Będąc w Ciechocinku koniecznie trzeba odwiedzić zabytkowe tężnie solankowe pochodzące z połowy XIX wieku – ich mikroklimat ma zbawienny wpływ, jeśli chodzi o leczenie chorób układu oddechowego.

Polańczyk atrakcje

Uzdrowisko Polańczyk to miejscowość położona w samym sercu Bieszczad – na półwyspie Jeziora Solińskiego. To właśnie położenie miasteczka czyni je tak bardzo atrakcyjnym – nie tylko pod względem krajobrazu, ale także klimatu. Ostre górskie powietrze łagodzone jest przez wody zalewu, co tworzy specyficzny mikroklimat, rok w rok doceniany przez tysiące kuracjuszy. Głównymi atutami miasteczka są niepowtarzalne na skalę Polski warunki klimatyczne oraz ponadprzeciętna czystość powietrza. Leczenie uzdrowiskowe w miejscu tym rozpoczęto dopiero w 1977 roku – Polańczyk miano uzdrowiska otrzymał  22 lata później. Kuracjusze mogą korzystać tutaj z wód mineralnych wodorowęglanowo-sodowych, jabłkowych, borowych, bromkowych, jodkowych, fluorkowych oraz bromowych. Można wykorzystywać je nie tylko w kuracjach pitnych, ale także leczniczych kąpielach.

 

Więcej informacji o atrakcjach dostępnych w Polańczyku można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/solina-polanczyk-oraz-jezioro-solinskie/

 

Jak widać, Polska ma bardzo wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o uzdrowiska. To warte uwagi miejsca, zwłaszcza dla osób, które chcą nie tylko cieszyć się przepięknymi okolicznościami przyrody, ale także podreperować swoje zdrowie.

Jak przygotować organizm do górskich wędrówek? Radzi trener personalny Norbert Gotz
Turystyka górska zarówno latem jak i zimą to świetny pomysł na spędzanie czasu. Wysiłek w górach dla...
Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Podróże i zdrowie psychiczne, podwójne oblicze turystyki
Zdrowie psychiczne to nieodłączny element naszego ogólnego stanu zdrowia. Jest to stan, w którym czujemy...
Turystyka zdrowotna w Bułgarii
Bułgarskie ośrodki Spa są jednymi z najlepszych w Europie. Na terytorium Bułgarii istnieje ponad 500...
Ruszyła intensywna promocja uzdrowisk Polski Wschodniej
Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka "Uzdrowiska-Perły Polski Wschodniej" rozpoczął intensywną promocję...
Moda na SPA - Hotele SPA
Ośrodki hotele SPA miejsca na relaks, wypoczynek, regenerowanie sił i poprawienie urody i zdrowia ale...