Typy hoteli – rodzaje

Wśród kategoryzacji dotyczących hoteli, jedną spośród najważniejszych, będzie podział tychże obiektów z uwagi na ich lokalizację i pełnione przez nie funkcje. Możemy wyróżnić chociażby hotele uzdrowiskowe, hotele-kasyna, apartamentowe, rezydencyjne, miejskie, kongresowe, czy tranzytowe. 

Szukasz hotele na tej stronie, w tym miejscu znajdziesz hotele.

Hotele uzdrowiskowe 

Służą one głównie dłuższym pobytom. Zlokalizowane są, jak sama nazwa wskazuje w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie najważniejszym walorem jest mikroklimat albo ogólnodostępne wody lecznicze. Zaplecze gastronomiczne jest zwykle mniej rozbudowane, jest również świadczona dużo mniejsza liczba usług o charakterze rozrywkowo-rekreacyjnym. Hotele tego typu skupiają się przede wszystkim na usługach leczniczych i sanatoryjnych. Na terenie obiektu znaleźć można gabinety odnowy biologicznej, lekarskie, urządzenia pomocne w odzyskiwaniu albo poprawie stanu zdrowia. Są również dostosowane do osób niepełnosprawnych. W hotelach typu uzdrowiskowego, ważną rolę odgrywa pracujący w nich personel, który posiada jednocześnie medyczne umiejętności.  

Hotele ekonomiczne

Hotele budżetowe, tanie zapewniające przyzwoite warunki w bardzo korzystech cenach. Czśsto zlokalizowane w centrach, dogodnych lokalizacjach.

Hotele-kasyna

Znaczna część spośród tego typu hoteli, usytuowana jest na terenie Stanów Zjednoczonych. Zwykle są to hotele mające sporą ilość miejsc noclegowych. Nierzadko w tego typu obiektach organizowane są zjazdy, konferencje i kongresy. 

Hotele apartamentowe 

Stanowią one połączenie hotelu i budynku mieszkalnego. Mają słabo rozwinięte zaplecze gastronomiczne. Usługi świadczone są przede wszystkim przez służbę pięter. Tego rodzaju hotele powstają w większych miastach. 

Hotele rezydencyjne 

Położone są one przede wszystkim w miejscach mających wysokie walory turystyczne, ośrodkach i miejscowościach turystycznych. Te mające największy standard usytuowane są niedaleko najważniejszych walorów turystycznych na wybranym terenie, na przykład: sprzyjający klimat, góry, czy plaże. Cześć spośród tychże hotelu to małe obiekty, nierzadko pensjonaty, które posiadają głównie pokoje dwu-, jak i trzyosobowe. Zwykle przebywają w nich osoby, które przyjeżdżają na wczasy, urlop, czy też weekend. Odznaczają się dosyć rozbudowanym gastronomicznym zapleczem w postaci klubów nocnych, restauracji, czy barów. Na terenie hotelu możliwe jest skorzystanie z równych urządzeń rozrywkowo-rekreacyjnych. Do dyspozycji gości pozostają boiska, siłownie, baseny i sprzęt sportowy. 

Hotele kongresowe 

Występują nie tylko w większych aglomeracjach miejskich, ale też i w mniejszych ośrodkach mających spory udział biznesowej turystyki. Są to dosyć zróżnicowane obiekty o większym przedziale noclegowych miejsc. Możemy wyróżnić tutaj chociażby hotele, które zawierają nawet do kilkuset miejsc noclegowych. Stanowią one przede wszystkim zaplecze dla dużych zjazdów i kongresów. Istnieją również małe hoteliki, które zostały przygotowane pod przyjmowanie kilkudziesięciu uczestników zjazdów integracyjnych albo szkoleń. We własnym wyposażeniu mają urządzenia techniczne stanowiące udogodnienie w przypadku sprawnego przebiegu imprez biznesowych. Mogą to być chociażby bezprzewodowe łącza internetowe, rzutniki, komputery, mikrofony, tłumacz, czy oprawa audiowizualna. Hotele kongresowe zostały wyposażone także w urządzenia rekreacyjno-sportowe, które zapewniają urozmaicenie czasu wolnego dla gości hotelowych. Do tego typu urządzeń możemy zaliczyć boiska do gier zespołowych, korty tenisowe, sauny, czy baseny. Ważną rolę odgrywa także baza rozrywkowo-gastronomiczna, bary nocne, bilard i imprezy animacyjne. 

Na szczególną uwagę zasługuje hotele biznesowe.

Hotele miejskie 

To hotele przystosowane dla osób, które odwiedzają spore miejskie aglomeracje. Powstają głównie w centralnych częściach miasta, przede wszystkim pomiędzy dzielnicą handlową a głównym centrum administracyjnym. Mogą być także usytuowane na skraju miejskiego jądra historycznego i tworzą skupiska. Nazywane są one hotelami biznesowymi. Przeważają tam przede wszystkim przestronne jednoosobowe pokoje. Istotnymi elementami stanowiącymi wyposażenie są urządzenia SPA, zaplecze gastronomiczne, sale konferencyjne i łącza telekomunikacyjne. 

Czytaj również o kategoryzacji hoteli.

Hotele tranzytowe 

Zlokalizowane są przede wszystkim przy lotniskach, dworcach kolejowych, czy też przy szosach. Dysponują parkingami i urządzeniami, które pozwalają na używanie usterek w różnego typu pojazdach. Nierzadko są to dość spore obiekty hotelowe. 

Hotele butikowe 

Hotele butikowe to obiekty, które wyróżniają się przede wszystkim wysokim standardem, nierzadko ciekawą i nietypową lokalizacją. Ponadto są kameralne i odznaczają się indywidualnym podejściem do każdego spośród przybywających do nich gości.  

Poznaj – Hotel na Mazurach – na co zwracać uwagę wybierając?

Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Ciekawostki na temat hoteli
Hotele są miejscami, w których ludzie z różnych części świata zatrzymują się na noclegi i wypoczynek,...
Legionella w instalacjach ciepłej wody użytkowej? Zagrożenie dla hoteli, basenów i stref SPA
Obiekty turystyczne, takie jak hotele, pensjonaty, kompleksy wodne czy strefy SPA, zobowiązane są do...
Hotel na Mazurach - na co zwracać uwagę wybierając?
Mazury to przepiękna kraina słynąca głównie z jezior. To idealne miejsce do tego, by popływać w nich,...
Hotele biznesowe oraz na konferencyjne
Najlepsze hotele do spotkań biznesowych