Legionella w instalacjach ciepłej wody użytkowej? Zagrożenie dla hoteli, basenów i stref SPA

Obiekty turystyczne, takie jak hotele, pensjonaty, kompleksy wodne czy strefy SPA, zobowiązane są do zapewnienia gościom dostępu do nieskazitelnie czystej wody. W przypadku niedociągnięć, ryzykują zdrowiem odwiedzających i nadszarpnięciem własnej reputacji. Jak uniknąć strat finansowych i wizerunkowych, zapewniając gościom komfort i bezpieczeństwo?

 

Legionella w hotelach, SPA czy basenach

Obiekty turystyczne muszą dbać o jakość wody nie tylko ze względów estetycznych. To właśnie tam, z uwagi na duże skupiska ludzi, w przypadku skażenia wody może wystąpić poważne zagrożenie epidemiologiczne. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią, powszechnie występujące w systemach zaopatrzenia w ciepłą wodę, bakterie z rodzaju Legionella. Mogą powodować one chorobę legionistów, czyli niezwykle groźną formę zapalenia płuc. W ostatnim czasie o bakterii Legionella znów było głośno w mediach, ponieważ w Argentynie zaobserwowano liczne przypadki ciężkiego zapalenia płuc, które doprowadziły do śmierci kilku osób. Podczas gdy społeczeństwo zaczęło obawiać się nowej pandemii, Ministerstwo Zdrowia Argentyny podało, że za przyczynę epidemii uważa się bakterie Legionella, a wszystkie zachorowania powiązane są z jedną placówką medyczną.

 

Czynniki sprzyjające namnażaniu się bakterii

Do zakażenia bakteriami Legionelli dochodzi poprzez wdychanie aerozolu wodnego, dlatego baseny i obiekty SPA znajdują się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zachorowań. Warto zaznaczyć też, że bakterie rozwijają się szybciej w podwyższonej temperaturze wody (25 – 45ºC), dlatego problem dotyczy głównie systemów zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową. Czynnikiem sprzyjającym namnażaniu się bakterii jest także korozja instalacji, zaburzenia ciśnienia oraz powstawanie biofilmu, czyli biologicznej membrany, stanowiącej idealne miejsce do życia i namnażania się patogenów, która niestety bardzo często wykazuje odporność na dezynfekcję.

 

Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru

Najskuteczniejszą metodą służącą do eliminacji bakterii i wirusów jest dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru. Metoda ta jest wyjątkowa, ponieważ nie tylko natychmiastowo zabija bakterie i wirusy, lecz także likwiduje ich miejsce do życia, czyli biofilm. W przeciwieństwie do klasycznej dezynfekcji chlorem, nie wykazuje skutków ubocznych, takich jak zmiana właściwości organoleptycznych wody, czy wytwarzanie rakotwórczych trihalometanów (THM). Efekt oczyszczania nie zależy też od PH wody.

 

Generator dwutlenku chloru OXCL

Generatory OXCL te urządzenia wytwarzające w bezpieczny sposób roztwór dwutlenku chloru ClO?. Dezynfekują wodę pitną, użytkową oraz przemysłową, a także likwidują trudny do usunięcia biofilm. Wśród zalet generatorów OXCL można wymienić też wygodę — urządzania pracują w trybie automatycznym, a dzięki wyposażeniu w moduł LTE, możliwe jest zdalne sterowanie i odczyt danych.

 

 

 

Generatory OXCL, będąc pod stałym nadzorem specjalistów serwisu Euroclean, pozwalają na natychmiastowe pozbycie się patogenów z wody, zapewniając użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dowodem na skuteczność szokowej dezynfekcji dwutlenkiem chloru za pomocą generatorów OXCL, jest ponad 500 takich urządzeń zainstalowanych w całej Polsce. Aby zamówić generator OXCL nie trzeba czekać — urządzenia dostępne są do natychmiastowego odbioru, z gwarancją dostawy w przeciągu 48 godzin. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z ekspertem Euroclean!

Noclegi: w poszukiwaniu ekstrawagancji
Nocleg nie zawsze musi być skromny, a czasami to właśnie miejsce, w którym spędzasz noc, staje się najbardziej...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Romantyczny weekend w spa - czemu warto?
 Weekend w ekskluzywnym Hotelu Spa to doskonały sposób na spędzenie czasu z drugą połówką. Jest to relaksujące,...
Wypocznij z dala od zgiełku - Spa w Pobierowie
Kiedy odczuwamy zmęczenie nic nam nie wychodzi. Jesteśmy rozdrażnieni, szybko się irytujemy i nic nie...
Hotel na Mazurach - na co zwracać uwagę wybierając?
Mazury to przepiękna kraina słynąca głównie z jezior. To idealne miejsce do tego, by popływać w nich,...
Typy hoteli - rodzaje
Wśród kategoryzacji dotyczących hoteli, jedną spośród najważniejszych, będzie podział tychże obiektów...