Turystyka pro senior wyzwaniem dla agenta

Z roku na rok wzrasta liczba osób po 55 roku życia decydująca się na wyjazdy zagraniczne. Osoby po 70  roku życia nadal jednak rzadko podejmują decyzję o wyjeździe. Biuro podróży otwarte dla seniora to wyzwanie dla branży turystycznej, jednak przykład zachodnich sąsiadów pokazuje, że gra jest warta świeczki. Polska turystyka idzie w dobrym kierunku.

Owoce morza i palmy droższe niż karp i choinka

Wyjazdy na urlop zagraniczny mają swoje plusy, wiedzą o tym przede wszystkim osoby, które pomimo wysokich, utrzymujących się cen w czasie minionych Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra zdecydowały się skorzystać z uroków krajów, w których temperatura w tym okresie sięga powyżej 25 stopni Celsjusza.

Zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi osób w wieku 20 – 55 lat w okresie 24 – 08.01. 2013 roku było tak duże, że niektóre biura podróży klientów czekających na ostanie wolne miejsca zmuszone były wysyłać z kwitkiem. W ubiegłym roku najatrakcyjniejsze świąteczne oferty wyjazdowe w atrakcyjnej cenie kupiły osoby, które zarezerwowały miejsca w hotelach na początku listopada ubiegłego roku. Szczególnie dużym zainteresowaniem w tym roku cieszył się Egipt, co zresztą nie  powinno nikogo dziwić. Egipt w okresie zimowym jest najbliższym, bo oddalonym zaledwie około 4, 5 godziny lotu od Polski i zarazem najcieplejszym krajem w tej odległości od Europy. U naszych zachodnich sąsiadów z Niemiec wyjazd do Egiptu do hotelu 5 gwiazdkowego  na ostatnią chwilę „Last minute” w rozsądnej cenie w grudniu był nie możliwy.

Nasi zachodni sąsiedzi podróżują chętniej i częściej, jednak i u nas w kraju powoli zwiększa się ilość deklarująca chęć wyjazdu za granicę, choć dotyczy to jedynie określonej grupy wiekowej.

Na wakacje po 60 – tce.

Jak przekonuje Raport z badania pt. „Preferencje osób starszych dotyczące wyjazdów turystycznych” opublikowany na stronie Ministerstwa Turystyki i Sportu, można wnioskować, że coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania. Dotyczy to jednak wciąż osób młodych i w średnim wieku. Osoby starsze nadal niechętnie decydują się na jakiekolwiek wyjazdy, podczas gdy niektórzy organizatorzy wycieczek wychodzą do nich z inicjatywą zorganizowania wyjazdu i zakwaterowania dostosowanego do ich potrzeb.

Przykłady takich ofert dotyczą np. Hiszpanii. Pod hasłem „Travel Senior” kryją się dofinansowania nie tylko dla hoteli ale i samych organizatorów. Osoby starsze korzystają z takich wjazdów najczęściej poza sezonem.

Obecnie wyjazdy zorganizowane dla seniorów oferują tacy organizatorzy jak: „Exim Tours”, „Funclub”, „Rainbow Tours” czy „Neckermann”.

Przemysław Jackiewicz z Fostertravel.pl widzi postęp w rozwoju turystyki skierowanej dla osób starszych.

– Pozytywne jest to, że o projekcie „Travel Senior” jest coraz głośniej. Niestety nadal jeszcze pozostajemy w tyle za naszymi zachodnimi sąsiadami z Niemiec pod względem częstotliwości wyjazdów, których klientami są seniorzy. Rozwój turystyki idącej w kierunku aktywizacji osób starszych do wypoczynku poza granicami kraju idzie w odpowiednim kierunku, jednak nie należy zapominać, że nie małe znacznie ma tu również sytuacja finansowa polskich emerytów różniąca się od tej zza granicy z Niemcami. Jest to jedno z głównych utrudnień, które hamuje zapał osób na emeryturze do wyjazdów za granicę.

Idą zmiany

W 2012 roku chęć wyjazdu za granicę zadeklarowało 27% Polaków, przy czym na wyjazd zagraniczny wskazało 17% badanych. Osoby chcące spędzić urlop w kraju stanowiły mniejszość. Osobami, które wykazały największą chęć podróżowania była grupa ludzi w wieku 60 – 64 lat, ludzie po 70 roku życia wolały w większości pozostać w domu.

Dla porównania w roku 2010 nigdzie nie wyjechało 67% osób będących w wieku 65 lat i więcej. 75% osób po 75 roku życia zadeklarowało, że nie wyjeżdżało nigdzie. W 2010 roku na urlop zagraniczny zdecydowało się 12% mieszkańców Polski w wieku 60 – 65 lat. Wśród grupy osób, która wyjechała poza miasto, w którym mieszka jedynie 10% stanowili turyści. Pozostałe osoby wyjechały do rodziny lub z konieczności uregulowania spraw osobistych. Mieszkańcy wsi stanowili w 2010 roku najmniej aktywną grupę turystów.  Warto zauważyć, że najmniej aktywni turystycznie byli przede wszystkim mieszkańcy województw: podlaskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.  Jak wynika z powyższych danych w ciągu ostatnich dwóch lat można zaobserwować zwiększenie się liczby ludzi około 60 roku życia zainteresowanych ofertami wyjazdowymi.

Zdaniem Przemysława Jackiewicza z Fostertawel.pl zmiana ta przede wszystkim wynika z faktu, że ludzie starsi stają się atrakcyjnym klientem dla biur podróży. Przykładowo oferta Travel Senior kierowana jest do osób w określonym przedziale wiekowym. Turyści, którzy z niej korzystają zostają zakwaterowani w jednym, ewentualnie dwóch hotelach, co sprawia, że czują się swobodnie. Takie rozwiązanie pozwala na pełne dostosowanie różnych form spędzania czasu podczas urlopu do turystów w określonej grupie wiekowej. Zarówno animacje jak i wycieczki są dostosowane tematycznie do zainteresowań i możliwości osób starszych.   Obserwujemy, że dużo osób starszych w okresie zimowym wyjeżdża w ciepłe strony Egipt, Tunezja i nie są to tylko wyjazdy na tydzień. Polscy seniorzy coraz częściej wybierają dwa tygodnie lub nawet miesiąc.

Zwiększenie się w porównaniu do lat poprzednich zainteresowania osób starszych wyjazdami zagranicznymi wynika również z przemian kulturowych. Ponadto, osoby w wieku emerytalnym są bardziej otwarte towarzysko co szybciej pozwala im na przełamanie bariery językowej w obcym kraju. Powoli zanika stereotyp osoby starszej spędzającej jesień życia w domu przed telewizorem.

–  Zmienia się niewątpliwie kwestia mentalna. Mamy klientów którzy za naszym pośrednictwem wyjeżdżają co rok w inne miejsce. Widać, że podróże to ich pasja, która sprawia im wiele radości. Klienci z zainteresowaniem przeglądają katalogi, oglądają zdjęcia, kontaktują się z doradcami, rozmawiają. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wycieczki objazdowe pozwalające na poznawanie świata. Są pewnego rodzaju formą spełniania marzeń – wyjaśnia Przemysław Jackiewicz z Fostertravel.pl

Wakacje z zapomogą

Jak wynika z badania opublikowanego przez Ministerstwo Spotu i Rekreacji najważniejszym aspektem, który ma decydujący wpływ na podjęcie decyzji o wyjeździe jest sytuacja zdrowotna i finansowa polaków i możliwości jakie ma dana osoba w związku z możliwością otrzymania dofinansowania na wyjazd.  Okazuje się, że około 40% naszych rodaków rezygnuje z wyjazdu, ponieważ ma problemy ze zdrowiem, 38% ma trudności finansowe. Więcej niż 30% polaków byłoby skłonnych zmienić swoją decyzję o wyjeździe, gdyby mogła uzyskać 30% dofinansowanie do wyjazdu w kraju lub za granicą.

Touroperator spełniający oczekiwania wymagających to dziś podstawa

Na liczebność ludzi decydujących się na wyjazd w określonej grupie wiekowej mają wpływ oczekiwania wakacyjne potencjalnych klientów. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim wyjazdy zorganizowane, grupowe. Mieszkańcy miast najbardziej preferują samolot jako środek transportu, podczas gdy osoby mieszkające na wsi najchętniej podróżują autokarem. Polska będąca krajem, w którym stale rośnie liczba osób starszych powinna dopasowywać stale propozycje skierowane do starszego odbiorcy. Dla wielu firm oznacza to często zmianę prowadzenia kampanii reklamowej oraz zwiększenia swojej elastyczności na rynku usług, również turystycznych. Branża turystyczna jest miejscem szczególnym, klienci udający się do biura podróży oczekują, że wyjazd jaki zostanie im zaproponowany w zupełności spełni ich oczekiwania a nawet czymś ich zaskoczy. Klienci biur podróży wybierając się w wymarzoną podróż pragną wrócić z niej zadowoleni i zachęceni do kolejnych wyjazdów. Osoby w wieku dojrzałym i starszym są trudnymi klientami. Najczęściej mają oni ściśle określone oczekiwania co do wyjazdu, dlatego oferty wyjazdowe jakie proponują im współcześni organizatorzy muszą być dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i preferencji. Zwiększenie liczby chętnych do wyjazdów, którzy jeszcze do niedawna podchodzili raczej sceptycznie do tego pomysłu świadczy o stałym rozwoju branży turystycznej.

Jesteśmy dojrzalsi i wymagamy więcej

Z roku na rok klient staje się bardziej „dojrzały” i „wymagający”, co wynika głównie ze znajomości swoich preferencji i chęci ich zaspokojenia. Klienci biur podróży coraz częściej oczekują od agentów wysokiego poziomu obsługi, co sprawia, że istnieje konieczność stałego podnoszenia swoich kwalifikacji przez osoby sprzedające wyjazdy zorganizowane. 

– Dziś doradca musi być profesjonalistą a nie przypadkową osobą sprzedającą wycieczki. Nie trudno zauważyć, że klienci coraz częściej wybierają dobre hotele 4*-5* z opcją wyżywienia All Inclusive. W porównaniu dla lat ubiegłych hotele 3* ze śniadaniami nie są już tak popularne. Zwiększa się również poziom obsługi oferowany przez biura podróży, co podyktowane jest wyższymi wymaganiami klientów – zauważył Michał Kijewski z Fostertravel.pl

 

Justyna Wrzochul – Stawinoga

Materiały od: Fostertravel.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...