Turystyczny Londyn – Pałac Buckingham

Oficjalna rezydencja Królowej Brytyjskiej jest masywnym, zbudowanym z czerwonej cegły pałacem o wdzięcznym wyglądzie. Początkowo budynek sprawował funkcję rezydencji wiejskiej dla słynnego zawadiaki Diuka Buckingham aż do roku 1972 r. kiedy zakupił go Król Jerzy III, który potrzebował miejsca dla swoich 15 dzieci. Pałac stał się siedzibą królewską dopiero po koronacji Królowej Wiktorii, przedkładającej go nad Pałac św. Jakuba.

Pałac BuckinghamOd momentu zakupu przez Jerzego III pałac poddawano nieustannej rozbudowie i przebudowie. Budynek położony jest obok ogrodu o wielkości 16 ha, jest długi na 108 m i zawiera 600 pokoi.

Królowa rzadko przebywa w pałacu, a powiewający z masztu sztandar królewski oznacza, że jest obecna.

Pałac jest zamknięty dla zwiedzających przez większą część roku, a wstęp mają jedynie goście ze specjalnymi, oficjalnymi zaproszeniami. Od 1993 r. większa część budynku jest dostępna dla turystów, podczas 8 tygodni sierpnia i września, gdy rodzina królewska wyjeżdża na wakacje poza Londyn. Królowa Elżbieta II zgodziła się na otwarcie dla zwiedzających Wielkie Schody, Salę Tronową, Galerię Obrazów wśród których znajdują się dzieła Van Dycka, Rembrandta i Rubensa oraz kilka pomieszczeń zaprojektowanych dla Jerzego IV przez Johna Nasha. Podczas 8 tygodni lata zwiedzający mają również dostęp do zwiedzania królewskiego ogrodu.

Oprócz zwiedzania wnętrza pałacu, wśród turystów bardzo popularny jest spektakl zmiany warty. W okresie od kwietnia do lipca wartownicy zmieniają się codziennie, natomiast w pozostałych miesiącach roku zmiana odbywa się nieregularnie.

Bilety wstępu można zakupić w kasie od godz. 9:00 tego samego dnia, ale z uwagi na to, że pałac jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji Londynu, lepszym rozwiązaniem jest rezerwacja telefoniczna, do której konieczna jest karta kredytowa.

Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Spływy kajakowe Kaszuby z dziećmi
Na spływy kajakowe Kaszuby można się wybrać z dziećmi. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu trasy do wieku...
Odkrywanie nieznanego: podróż dookoła świata
Podróż dookoła świata. Brzmi jak coś z powieści Julesa Verne’a, prawda? Ale to nie jest tylko domena...
Piękne miejsca do odwiedzenia w Turcji
Turcja, malowniczy kraj rozciągający się między Wschodnią Europą a Zachodnią Azją, jest skarbnicą historii,...