W rejonie wokół Jeziora Czorsztyńskiego i pasma Pienin tkwi olbrzymi potencjał turystyczny. Region ten doskonale wpisuje się w założenia konkursu Komisji Europejskiej na najlepszą europejską destynację „Eden”, mającego na celu promocję miejsc, gdzie natura, dziedzictwo kulturowe i działalność człowieka stworzyły wyjątkowe warunki do rozwoju produktu turystycznego.
Teren położony na południe od Nowego Targu sięga do granicy ze Słowacją, a ograniczony od zachodu Podhalem, z drugiej sięga Sądecczyzny. Region obejmuje trzy krainy historyczno-geograficzne i taką też nazwę „Trzy Krainy” przyjęła nowa strategia rozwoju dla Regionu Jeziora Czorsztyńskiego i Przełomu Dunajca. Krainy to Spisz, Pieniny i Gorce. Partnerzy projektu, czyli Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. (www.niedzica.pl), Czorsztyn-Ski (www.czorsztyn-ski.com.pl ), Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich (www.flisacy.com.pl ), a także gminy Czorsztyn (www.czorsztyn.pl) i Łapsze Niżne (www.lapszenizne.pl) zaczęli promocję od umieszczenia na krakowskim tramwaju nr 14 reklamy oferty turystycznej.
„Trzy Krainy” mają też swoje logo i zamierzają oprzeć promocję na haśle „Dotleń się”. Tak więc rodziny i ludzi zapracowanych zachęca się tym hasłem do aktywnego wypoczynku. Oczywiście, przez cały rok, bo w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego możliwości takich nie brakuje. Są tu dwie stacje narciarskie: Czorsztyn-ski w Kluszkowacach i Polana Sosny w Niedzicy, spływ Dunajcem, przystanie żeglarskie, zamki w Czorsztynie i Niedzicy, Pieniński i Gorczański Park Narodowy. Baza do uprawiania turystyki aktywnej i ekstremalnej jest doskonała – zagospodarowane stoki, skałki wspinaczkowe, trasy rowerowe, w tym downhillowe i dla trialu. Warunki terenu pozwalają na uprawianie lotniarstwa.
Dla koneserów dziedzictwa kultury nie brak smakowitych kąsków: przez „Trzy Krainy” wiedzie niemały odcinek Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Gotyckiego. Dziedzictwo kulturowe Karpat podtrzymywane jest przez lokalną społeczność, szczególnie silnie widać to w działalności stowarzyszeń agroturystycznych i licznych Kół Gospodyń Wiejskich.
——————-
„Eden” to Międzynarodowy Konkurs na Najlepsze Europejskie Destynacje, zapoczątkowany przez Komisję Europejską w 2006 roku. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie kraje członkowskie. Tegoroczna edycja poświęcona jest obszarom chronionym, które są częścią obszarów Natura 2000 i są powiązane z różnorodnymi formami ochrony dziedzictwa przyrodniczego. W Polsce organizatorem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna, która będzie pełniła funkcję eksperta merytorycznego i zarządzającego projektem we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.
Źródło: POT