Transport Autokarowy w Polsce

Obecny polski rynek transporty jest bardzo dobrze rozwinięty. Swoje usługi na nim oferuje wielu przewoźników, proponując profesjonalny transport osób po całej Europie. Największy wzrost popularności przypadł na okres po transformacji systemowej, kiedy to Polacy zaczęli coraz więcej podróżować, do czego potrzebny był im transport.

Od wielu lat coraz większa uwaga pasażerów przypada na jakość świadczonych usług. Na rynku dostępne są różne formy transportu, a jedną z nich są przewozy autokarowe. Wszystkie cechują są różnymi wadami i zaletami. Jedne z tańsze, a inne szybsze. Ostateczną decyzję o wyborze konkretnego środka transportu zawsze podejmuje pasażer, uwzględniając własne potrzeby i preferencje. Przewozy autokarowe odgrywają w tej grupie transportowej zasadnicze znaczenie. Transport autokarowy jest bowiem obecnie jedną z popularniejszych i najchętniej wybieranych form podróżowania. Wraz ze wzrostem popularności tej formy zwiększała się także systematycznie ilość firm świadczących tego typu usługi, a także oferta transportowa w tym zakresie.

Wśród głównych firm realizujących przewozy autokarowe należy wymienić następujące: Agat, Almabus, Eurolines, Nord, Est Lorek, Ecolines, Interbus, Intercars, Becker Reisen, czy też Rudnik Tumay. Dzięki powyższym firmom z Polski podróżować można autokarem do Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Słowacji, Szwajcarii, czy Włoch. Przykładowe autobusy Polska – Anglia obsługuje wielu przewoźników jednocześnie, dając pasażerom swobodny wybór przewoźnika; inny z kolei autobus do Szwajcarii obsługiwany jest jedynie przez wybranych przewoźników.

W związku z dużą konkurencją na rynku usługi przewozowych wiele firm podejmuje się nawiązywania współpracy z innymi przewoźnikami, tworząc w ten sposób umowne porozumienia, polegające na współpracy i współudziale w realizacji połączeń autokarowych. Każdy przewoźnik posiada także własne warunki przewozu, określające w szczególności prawa i obowiązki pasażera i przewoźnika. Z dokumentem tym pasażerowie winni są zapoznać się jeszcze przed dokonaniem wyboru trasy. Aby móc zrealizować podróż autokarową pasażer musi posiadać ważny bilet autokarowy. Bilety autokarowe to bowiem dokumenty prawne, uprawniające posiadacza do realizacji określonego połączenia, obsługiwanego przez określonego przewoźnika.

Tanie bilety autokarowe (przykładowa strona umożliwiająca sprzedaż biletów autokarowych online) nabywać można albo drogą bezpośrednią w biurze przewoźnika, bądź firmy dystrybuującej bilety danego przewoźnika; albo też drogą internetową, z wykorzystaniem specjalnej platformy. Bilety autokarowe są stosunkowo niskie, przez co ta forma podróżowania śmiało konkurować może z innymi, alternatywnymi środkami lokomocji. Ponadto każdy przewoźnik udostępnia specjalną ofertę obniżek i rabatów, które dodatkowo obniżają jeszcze cenę finalną. Należy również pamiętać, iż nabyte już bilety autokarowe można zwrócić przewoźnikowi. Wówczas firma zwraca wpłaconą należność z pomniejszeniem opłaty manipulacyjnej, której wysokość uzależniona jest od momentu ostatecznej rezygnacji. Transport autokarowy jest mocno rozwinięty. Liczne firmy przewozowe oferują bogatą i rozbudowaną siatkę połączeń autokarowych, dzięki którym podróżować można po całej Europie w sposób bezpieczny, komfortowy i ekonomiczny.

Spędzasz święta poza domem? Nie zwlekaj z kupnem biletu
O problemach związanych z podróżowaniem w okresie świątecznym, a także o sposobach ich unikania, mówi...
Bilety przez Internet ? robisz to źle!
Wydawałoby się, że kupowanie biletów autokarowych przez Internet to prosta sprawa. Rzeczywiście, portale...
Odkrywamy Południowy -Wschód
Wszyscy znamy słynne zdanie Maksa z Seksmisji: "Chodźmy na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja". Polacy,...
Kraków znów najtańszy
Ceny hoteli europejskich utrzymują się w marcu 2010 roku w tej samej kategorii cenowej co w poprzednim...