Toruń – tradycja i nowoczesność

„Od piernika do rydzyka” takim sloganem reklamuje Toruń serwis  nasztorun.pl . Trzeba przyznać, że slogan trafia w sedno cech, z którymi najczęściej kojarzy się to miasto w Polsce.

Toruńskie pierniki są najsłynniejszym produktem wytwarzanym na terenie miasta. Tradycja wypieku jest tak długa jak historia Torunia. Mówi się, że żaden  z gości nie może wyjechać z Torunia bez piernika. Ale Toruń to również wspaniałe wyższe uczelnie, teatry, kina, galerie handlowe, muzea i zabytki, słowem wszystko, co może przyciągnąć do miasta młodych ludzi. Młodzi więc przyjeżdżają, początkowo na studia, a w rezultacie często na całe życie.

Toruń to także rozgłośnia Radia Maryja, którego dyrektorem jest ojciec Tadeusz Rydzyk – kontrowersyjny, znany ze swoich ostrych wypowiedzi duchowny. Rozgłośnia znana jest w całej Polsce i trudno w sposób jednoznaczny nie wiązać jej z Toruniem.

Miasto – uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce, to również wspaniałe zabytki.  Do najważniejszych należy zaliczyć: Ratusz Staromiejski, Pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, kościoły, kamienice na Starym Rynku oraz baszty i mury obronne. To oczywiście tylko ułamek zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć, a z tych nowoczesnych nawiązujących do historii miasta warte odwiedzenia są Planetarium i Orbitarium.

W Toruniu znajduje się słynny na cały świat Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a wraz z nim szeroka gama najróżniejszych wydziałów naukowych. Młodzi przyjeżdżają tu studiować biologię, chemię, filologię polską, fizykę, ale i medycynę, matematykę, czy ekonomię. Coraz częściej w trakcie studiów młodzi ludzi podejmują się różnych zajęć, zapisują się na szkolenia także darmowe, konferencje naukowe, czy zajęcia na zasadach wolontariatu, bądź stażu. Wszystko po to, aby zyskać cenne doświadczenie, a tym samym zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie już po studiach.

Toruń inwestuje w infrastrukturę, przykładem jest chociażby budowa mostu, która wystartuje na jesień tego roku. Agencja Rozwoju Regionalne zaplanowała także rozbudowę toruńskiego technoparku, budowę Centrum Przetwarzania Danych i remont pałacu w Wieńcu.

Miasto  organizuje liczne koncerty, festyny, czy ogólnodostępne imprezy, rozrywka dopasowana jest często do potrzeb młodych i starszych odbiorców. Seniorzy mogą liczyć na darmowe szkolenia komputerowe, wejściówki do różnych galerii, czy klubów.

Liczne teatry, restauracje, kina, przyciągają swoją różnorodną ofertą i nie ma co się dziwić, gdyż Toruń od dawien dawna uznawany był i nadal jest za miasto kultury i sztuki.

Zapraszamy do Torunia.

noclegi w Toruniu

Źródło grafiki: wikipedia

Piękny hotel w sercu Torunia
Wybierając się do Torunia, warto zawczasu zarezerwować hotel położony w centrum miasta, bo dzięki temu...
Rowerem miejskim po Toruniu
Od 1 marca rowery Toruński Rower Miejski wrócił na miejskie ulice. Zgodnie z harmonogramem jednoślady...
Muzyczna Noc Sylwestrowa
Energetyczne Brathanki będą muzyczną gwiazdą toruńskiego Sylwestra, który odbędzie się w godzinach 22.30...
Majówka w Toruniu
Wyjątkowe wydarzenia kulturalne: inauguracja Festiwalu Probaltica, występ francuskiej grupy Pipototal...
Święto Tańca po raz trzeci w Toruniu!
Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha ? popularne szkoły tańca...
Gwiezdna Flota Rebelii wyląduje w Toruniu
W sobotę, 30 listopada, toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej zamieni się w...Centrum Galaktyki. Akademia...