Szlak na Śnieżkę odnawiany

Remont trudnej drogi na najwyższy szczyt Karkonoszy. Wędrowanie będzie tam bezpieczniejsze. Czarny szlak wiedzie od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę do schroniska Dom Śląski. Ta droga należy do najtrudniejszych w tych górach.

Najczęściej turyści docierają na Śnieżkę wygodnym szlakiem czerwonym, obok schroniska Strzecha Akademicka i Domu Śląskiego. Z czarnego korzysta mniej ludzi, choć tędy znacznie można skrócić drogę i wejść na szczyt Karkonoszy szybciej. Ale trasa jest nierówna, można potknąć się o wystające kamienie. Wędruje się trudno i niebezpiecznie. Po remoncie ma się to zmienić. Turyści będą tu bezpieczniejsi, a trasa stanie się dostępna dla większej liczby piechurów.

Ekipy remontowe uwijają się jak w ukropie, by zdążyć przed zimą. Pracują nawet w soboty i niedziele, wzbudzając zdziwienie turystów nieprzywykłych do hałasów w górach i kursów ciężarówek po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak zapewniają pracownicy KPN, to wyjątkowa sytuacja, a ekipy mają zgodę na wjazd.

Remont będzie kosztował 2,5 mln zł i obejmie 6 km czarnego szlaku. Najpilniejszej naprawy wymaga 3,5-kilometrowy odcinek – od nartostrady Złotówka do górnej stacji wyciągu. Jest tam sporo kamieni i nierówności, a droga wije się stromo pod górę. W najbardziej stromych miejscach będą zamontowane poręcze. Robotnicy wyrównają podłoże, a atrakcje zostaną oznaczone tablicami informacyjnymi.

Roboty zakończą się wiosną przyszłego roku. Przy trasie powstaną dwie bazy dla turystów, w których będzie można odpocząć lub coś przekąsić.

Pieniądze na remonty szlaków pochodzą częściowo ze sprzedaży biletów wstępu na teren parku. W kasach KPN turyści zostawiają rocznie ok. 2,5 mln zł.

W tym roku wyremontowano ok. siedmiu kilometrów tras. Odbudowano szlak czerwony wokół Małego Stawu i zielony – z Karpacza przez Polanę nad Wielki Staw. W powojennej historii turystyki w Karkonoszach nigdy nie przeprowadzano prac na podobną skalę. Wcześniej były tylko naprawiane fragmenty zniszczonych ścieżek. W planach jest odtworzenie sześciu innych tras w rejonie Karpacza i Szklarskiej Poręby. KPN stara się zdobyć na to pieniądze z funduszy unijnych.

Źródło: polskatimes

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...