Szybkim krokiem zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które są jednymi z najpopularniejszych świąt w Polsce, a zaraz za nimi Sylwester, który w naszym kraju jest bardzo hucznie obchodzony.
Proponuje zapomnieć o przedświątecznej gorączce, nie przejmować się problemami i troskami związanymi z przygotowaniem do świąt. Może warto spakować się i wyjechać gdzieś, gdzie będziemy mogli sobie odpocząć, ale jednocześnie miło i aktywnie spędzimy czas.
Na zimowe wycieczki moim ulubionym celem podróży są zawsze góry. Bardzo lubię jeździć na nartach, może w tym roku nauczę się jeździć na snowboardzie? Kto wie… W każdym bądź razie nie przekonam się o tym, jeśli nie wyjadę w góry.
Jako małe dziecko odwiedziłem wraz z rodzicami znajomych okolice Szklarskiej Poręby. Mam z tego okresu wspaniałe wspomnienia. Po raz pierwszy w życiu widziałem prawdziwe narty, prawdziwe stoki narciarskie z wyciągami i dużo ludzi, którzy cieszyli się z uroków zimy. Co mnie jeszcze zainteresowało. Ludność z tamtych okolic to prawdziwi mistrzowie szklarstwa. Domyślam się, że nazwa tej miejscowości to nie przypadek. W wielu domach istnieją do dzisiaj rodzinne zakłady szklarskie, które po mistrzowsku wykonują wszelkiego rodzaju przedmioty użytkowe typu: wazony, kubki, popielniczki, szklanki czy wspaniałe wymyślne ozdoby np. szklane łabędzie.
Noclegi w górach znajdą Państwo w serwisie http://www.noclegi24h.pl/w_gorach.php– apartamenty, hotele, kwatery, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Zapraszamy!
Szklarska Poręba położona jest w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim w powiecie jeleniogórskim. Miasteczko usytuowane jest w dolinie rzeki Kamiennej wraz z jej dopływami Kamieńczykiem i Szklarką. Od 1891 roku znajduje się tutaj stacja meteorologiczna. Specyficzny mikroklimat tej okolicy przypomina nam prawdziwe alpejskie wioski i miasteczka. Szklarską Porębę dołączono do Polski dopiero po II wojnie światowej, a więc w 1945 roku. Jej mieszkańców wysiedlono do Niemiec, co umożliwiło zagospodarowanie tych terenów przez Polaków. Początkowa powojenna nazwa to Pisarzewiec, ale w krótkim czasie przyjęła się Szklarska Poręba.
Dzisiaj Szklarska Poręba znacznie różni się od tej sprzed lat, ale model spędzania wolnego czasu praktycznie się nie zmienił. Po prostu widać jak powoli miasteczko jest unowocześniane i ulepszane. Oprócz nart popularną formą rozrywki jest tu po prostu rower. Dzięki rowerowi możemy nacieszyć oko pięknymi widokami na trasach rowerowych liczących łącznie ponad 200km.
Wróćmy jednak do gwoździa programu czyli narciarstwa. W Szklarskiej mamy do dyspozycji aż 6 wyciągów z czego dwa to kolej linowa. Trzy nartostrady, które rok rocznie są doskonale przygotowane i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Dodatkowo oprócz tras zjazdowych przygotowane są trasy do narciarstwa biegowego co wzbogaca atrakcyjność tego miejsca.
Spacerując po Szklarskiej Porębie zauważyć można tzw. Ducha Gór, który jak każdy szanujący się „Duch” posiada na swój temat wiele ciekawych legend i opowieści.
Baza noclegowa w Szklarskiej Porębie jest bardzo bogata, znajdziemy tu wiele hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych, domków letniskowych, campingów, schronisk i apartamentów, w których miło spędzimy czas. Mimo że w hotelach, czy pensjonatach jest bardzo przyjemnie, to każdy szybko ucieka na stoki, aby pełnymi garściami czerpać z uroków gór. Wystarczy trochę się wyspać, coś zjeść, nabrać sił na dalsze korzystanie z tych wszystkich atrakcji. Jednak warto zaznaczyć, że niektóre miejsca noclegowe są bardzo ekskluzywne z basenami i jacuzzi, co wydaje się być bardzo przyjemne z perspektywy naszego miejsca pracy lub typowych form rozrywki z jakich korzystamy w rodzinnych stronach.
Jeszcze ciekawiej wygląda baza gastronomiczna. Chyba najbardziej wybredny turysta znajdzie tutaj coś dla siebie wśród niezliczonej ilości restauracji, smażalni ryb, pizzerii, barów, pubów, kawiarni i wielu innych ciekawych miejsc. Zjemy tu smacznie i szybko, a czy tanio, to również zależy gdzie zjemy i co. Ale przecież jesteśmy na odpoczynku, należy się nam trochę luksusu za ciężką pracę.
Zastanawiam się czy to możliwe, żeby ktoś mógł nie przyjechać tutaj chociaż raz? Zima jest idealnym czasem na sprawdzenie tego miejsca. Więc nie pozostaje nam nic innego jak rezerwacja noclegu i wyruszenie na zasłużony odpoczynek świąteczny właśnie do Szklarskiej Poręby. Zapraszam wszystkich bez wyjątków.
Tomasz Zendlewicz