Słowo Pieniny większości osób kojarzy się zazwyczaj ze szczytami Trzech Koron oraz ze spływem Dunajcem. Góry jak to góry – niewielu się nad nimi zastanawia. Były od wieków, są i zapewne jeszcze długo będą. Mało kto jednak zdaje sobie także sprawę, jaką pełną tajemnic historię kryją w sobie spływy Przełomem Dunajca.
Zanim jednak wsiądziemy na tratwę, trzeba wiedzieć, jak powstał sam Przełom? Jest to przedmiot wielu naukowych dysput i sporów. A co do powiedzenia mają miejscowi górale pienińscy? Jedna z zasłyszanych legend głosi, że pewien odważny, młody góral Ferkowicz ścigał króla węży. Drogę przez góry uciekającemu królowi wytyczał swym cielskiem jeden z tych ogromnych wijących się gadów. Trasę, którą gonił go Ferkowicz właśnie dla siebie wykorzystały wody Dunajca. Inna zaś opowieść mówi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry… A jaka jest prawda? Zapytałam o nią pewnego mieszkańca Szczawnicy. Jedyną odpowiedzią, którą uzyskałam był szelmowski uśmiech i szybka zmiana tematu. Wróćmy więc do spływu!
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Pływają codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub na przystanku będącym na trasie spływu – Sromowcach Niżnych, leżących u podnóża Trzech Koron. W okolicy przystani początkowej znajdują się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, a także liczne kioski z pamiątkami, kasy biletowe oraz restauracja. Czasem warto coś zjeść przed spływem, ponieważ jest on dość długi. W zależności od wybranej trasy trwa od dwóch do prawie trzech godzin! Istnieją dwie przystanie docelowe. Pierwsza, to Szczawnica (długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min), druga zaś Krościenko (długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min).
Noclegi w górach znajdą Państwo w serwisie
http://www.noclegi24h.pl/w_gorach.php:
pokoje, schroniska, apartamenty, hotele, kwatery, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Zapraszamy!
Współcześnie udział w tej niezwykłej atrakcji – spływie Przełomem Dunajca, może wziąć udział każdy turysta. Warunek jest tylko jeden – bilet. To jednak niewiele w porównaniu z XIX wiekiem, kiedy to spływy organizowane były tylko w wyjątkowe okazje dla wyjątkowych, zamożnych gości, przebywających w zamkach w Czorsztynie i Niedzicy. Tylko oni mieli wstęp na tratwę.
Aktualnie wspaniałe panoramy Pienin podziwiane z Dunajca oglądać mogą wszyscy chętni. Ponad 200 tysięcy osób każdego roku decyduje się przeżyć tą niezapomnianą przygodę. Warto więc już wcześniej zarezerwować sobie czas i bilety na spływ. Ogrom wrażeń zapewniony!
Anna Kędzierska