Spływ Dunajcem z pienińskimi flisakami

Słowo Pieniny większości osób kojarzy się zazwyczaj ze szczytami Trzech Koron oraz ze spływem Dunajcem. Góry jak to góry – niewielu się nad nimi zastanawia. Były od wieków, są i zapewne jeszcze długo będą. Mało kto jednak zdaje sobie także sprawę, jaką pełną tajemnic historię kryją w sobie spływy Przełomem Dunajca.

Zanim jednak wsiądziemy na tratwę, trzeba wiedzieć, jak powstał sam Przełom? Jest to przedmiot wielu naukowych dysput i sporów. A co do powiedzenia mają miejscowi górale pienińscy? Jedna z zasłyszanych legend głosi, że pewien odważny, młody góral Ferkowicz ścigał króla węży. Drogę przez góry uciekającemu królowi wytyczał swym cielskiem jeden z tych ogromnych wijących się gadów. Trasę, którą gonił go Ferkowicz właśnie dla siebie wykorzystały wody Dunajca. Inna zaś opowieść mówi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry… A jaka jest prawda? Zapytałam o nią pewnego mieszkańca Szczawnicy. Jedyną odpowiedzią, którą uzyskałam był szelmowski uśmiech i szybka zmiana tematu. Wróćmy więc do spływu!

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Pływają codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach lub na przystanku będącym na trasie spływu – Sromowcach Niżnych, leżących u podnóża Trzech Koron. W okolicy przystani początkowej znajdują się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, a także liczne kioski z pamiątkami, kasy biletowe oraz restauracja. Czasem warto coś zjeść przed spływem, ponieważ jest on dość długi. W zależności od wybranej trasy trwa od dwóch do prawie trzech godzin! Istnieją dwie przystanie docelowe. Pierwsza, to Szczawnica (długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min), druga zaś Krościenko (długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min).

Noclegi w górach znajdą Państwo w serwisie
http://www.noclegi24h.pl/w_gorach.php:
pokoje, schroniska, apartamenty, hotele, kwatery, ośrodki wypoczynkowe i wiele innych. Zapraszamy!


Współcześnie udział w tej niezwykłej atrakcji – spływie Przełomem Dunajca, może wziąć udział każdy turysta. Warunek jest tylko jeden – bilet. To jednak niewiele w porównaniu z XIX wiekiem, kiedy to spływy organizowane były tylko w wyjątkowe okazje dla wyjątkowych, zamożnych gości, przebywających w zamkach w Czorsztynie i Niedzicy. Tylko oni mieli wstęp na tratwę.

Aktualnie wspaniałe panoramy Pienin podziwiane z Dunajca oglądać mogą wszyscy chętni. Ponad 200 tysięcy osób każdego roku decyduje się przeżyć tą niezapomnianą przygodę. Warto więc już wcześniej zarezerwować sobie czas i bilety na spływ. Ogrom wrażeń zapewniony!

Anna Kędzierska

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...
Urządzenia i porady, które ułatwią pracę przewodnikowi turystycznemu
Istnieje powszechnie przekonanie, iż praca przewodnika turystycznego jest bardzo atrakcyjnym zawodem....
City break - niezbędnik podróżnika
Trwa sezon na city break, czyli kilkudniowe pobyty w dużych miastach.Londyn, Rzym czy Barcelona stają...