Słowiński Park Narodowy – ruchome piaski w Polsce

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko, Gardno, Jezioro Smołdzińskie, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Osobliwością jezior przymorskich są okresowe wlewy wody morskiej podczas silnych sztormów. Dopływ słonej wody umożliwia zasiedlanie tych terenów dość licznym słonoroślom. Przez teren parku przepływa 7 rzek, z których największe to Łeba wpadająca do jeziora Łebsko i Łupawa uchodząca do jeziora Gardno. Na obszarze Parku utworzono 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe.

Słowiński Park Narodowy stanowi główną atrakcję dla turystów odwiedzających pobliską Łebę. Widoki ruchomych piasków znajdujących się na terenie parku zapierają dech w piersiach i aż trudno uwierzyć w to, że w Polsce mamy tak niesamowite i wyjątkowe obszary przyrody. Kraj nasz posiada urozmaicone ukształtowanie terenu, tak więc w planowaniu urlopu nie musimy ograniczać się do wyjazdów w góry, nad jeziora, czy na plaże morskie. Możemy pokusić się o organizację niebanalnego wypoczynku odwiedzając właśnie tereny Słowińskiego Parku Narodowego i cudownych wydm znajdujących się na jego terenie.

Okolice Słowińskiego Parku Narodowego przyciągają turystów z całej Polski oraz z różnych zakątków świata. Turyści najczęściej pozostają na noclegi w Łebie.

Park został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 r. wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym.

Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.

A co czym dokładnie są wydmy? Ich fenomen polega na tym, iż mniejsze ziarna, występujące w niewielkich ilościach w piasku nadmorskim, są zwiewane ze szczytów, a ciągłe przesypywanie ziaren piasku nie zatrzymywanych przez roślinność powoduje stopniowe przemieszczanie szczytów wydm zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów. Ruch wydm ustaje w momencie pojawienia się na nich roślin, które je utwierdzają.

Teren Słowińskiego Parku Narodowego doskonale nadaje się dla osób uwielbiających długie wędrówki wśród przyrody, w otoczeniu przepięknych drzew oraz szumu fal morza w oddali. W trakcie takiej przygody można zrobić wspaniałe pamiątkowe zdjęcia, chociaż emocje po wizycie na ruchowych piaskach pozostaną w nas bardzo bardzo długo.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą noclegów wybrzeża gdańskiego.

M-S-M

Wystawa - Wielkie i małe historie. Muzeum Historii Polski na Cytadeli w Warszawie
Inauguracyjna ekspozycja Muzeum Historii Polski – “Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji...
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Odkryj piękno Borów Tucholskich - 10 najciekawszych miejsc do zwiedzania
Bory Tucholskie to malowniczy region w Polsce, który wciąż pozostaje niedoceniany, ale w pełni urzeka...