Rzym – Zamek św. Anioła

Potężny Zamek św. Anioła położony nad Tybrem, prawdopodobnie widział więcej krwi, zdrady i nieszczęścia niż jakikolwiek inny w Rzymie. Wybudowany w II w., początkowo sprawował rolę krypty dla Imperatora Hadriana, a następnie kontynuował działanie jako imperialne mauzoleum aż do czasów Karakalla. Zamek wybudowano poza murami Rzymu i połączono podziemnym korytarzem z Watykanem, co umożliwiało szybką ucieczkę społeczności papieskiej w razie niebezpieczeństwa lub oblężenia miasta. W XIV w. obiekt stał się papieską rezydencją dla Bonifacego IX, Mikołaja V i Juliusza II, patrona Michała Anioła i Rafaela. Jednak najsłynniejszym papieżem, którego można połączyć z tym miejscem jest Aleksander VI. Właśnie w tym zamku według legendy kochanka papieska urodziła jego dwóch potomków – Cezara i Lukrecję Borgiów.

ZamekZarówno bogato wykonane apartamenty jak i ponura cytadela, były świadkami diabolicznych intryg i krzyku torturowanych osób w epoce renesansu. Najsłynniejszą postacią więzioną w cytadeli był Benvenuto Cellini, rzeźbiarz, złotnik i podróżnik, autor autobiograficznej książki “Benvenuta Celliniego żywot własny”.

Obecnie zamek działa jako muzeum sztuki z obszerną kolekcją starożytnej broni i pancerzy. Korytarze przedstawiają historię rzymskiego mauzoleum, a dodatkowo zwiedzający mogą wypożyczyć przewodnik audio aby lepiej poznać to co podziwiają. Górny taras udostępniony turystom pozwala zaczerpnąć świeży oddech i cieszyć oko wspaniałą panoramą Wiecznego Miasta.

Na zewnątrz zwiedzający mogą podziwiać aleję udekorowaną drzewami, biegnącą wzdłuż Tybru oraz zwiedzić otwarty w 2000 roku most położony poza wałami zamku.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Jak tłumacz przysięgły języka włoskiego może pomóc przy planowaniu urlopu lub podróży do Włoch?
W ostatnich latach podróże zagraniczne zyskały na popularności. Jednym z najczęściej obieranych kierunków...
Jesienne uroki Toskanii - idealne miejsce na wakacje!
Każdy z nas chyba marzy, aby pojechać właśnie do Toskanii. Są wśród nas tacy, którzy już byli tu wiele...