Rezydent turystyczny

Zadania rezydenta turystycznego to nie tylko ciągły kontakt z ludźmi, służenie im radą podczas wakacyjnego wyjazdu oraz reprezentowanie biura podróży. To także egzotyczne podróże, poznawanie nowych kultur oraz smakowanie narodowych potraw. Rezydent turystyczny – zawód czy pasja?

Zawód ten stanowi alternatywę dla absolwentów turystyki. Jest to stosunkowo nowy rodzaj pracy, który przypomina nieco profesję pilota wycieczek. Z tą różnicą, że rezydentem zostaje osoba, która jest szczegółowo wprowadzona w procedury administracyjne biura podróży.

Umiejętności

Największe szanse na zrobienie kariery w zawodzie rezydenta mają osoby otwarte na zawieranie nowych kontaktów, pogodne i ciekawe świata. Dużym atutem kandydata na to stanowisko będzie cierpliwość, wysoka kultura osobista, a także umiejętność działania w stresie i maskowanie negatywnych emocji. Wymaga tego specyfika pracy nawet z najbardziej wymagającymi i trudnymi klientami. Spełnienie w tym zawodzie osiągną z pewnością te osoby, które lubią pomagać innym i czerpią przyjemność z rozwiązywania ich problemów.

Wykształcenie

Z racji, że jest to profesja sezonowa, od rezydenta wymaga się także przygotowania do wypełniania innych obowiązków, związanych najczęściej z pracą w biurze. W związku z tym aby zostać rezydentem powinno się najpierw zdobyć doświadczenie w pracy pilota, przewodnika lub organizatora obsługi turystycznej.

Zazwyczaj rezydentami zostają osoby między 22 a 32 rokiem życia. Taki wiek sprzyja łatwości w przystosowaniu się do nowych sytuacji, miejsc oraz ludzi. Nieodzowne są umiejętności językowe, które w przypadku wycieczek zagranicznych umożliwiają kontakt z ludnością miejscową. Najlepiej, by były poświadczone dyplomem z kolegium języków obcych lub z uczelni wyższej o profilu filologicznym. Istotna jest także wiedza z zakresu turystyki. Rezydenci przejmują czasem dodatkowo obowiązki przewodnika. W związku z tym wymaga się od kandydata na to stanowisko wiedzy z zakresu historii oraz kultury krajów, do których zamierza podróżować. Niezwykle ważną obok znajomości kultury kraju jest znajomość jego realiów. Rezydent jest bowiem swojego rodzaju łącznikiem pomiędzy turystami, a mieszkańcami.

Idealnym kierunkiem byłoby więc uzyskanie wykształcenia wyższego na kierunku turystyka i rekreacja, gdzie można zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu turystyki i rekreacji właśnie, ale także poznać zasady funkcjonowania biura podróży oraz zapoznać się z podstawami marketingu. Dobrym rozwiązaniem jest także kierunek AWF, który daje podstawy zarówno praktyczne jak i teoretyczne. Jednakże wykształcenie wyższe nie stanowi wymogu nie do przejścia. Drogę do zrobienia kariery w zawodzie rezydenta mają także osoby po maturze. Trzeba jednak odbyć szkolenie, zdobyć doświadczenie zawodowe i zdać egzamin. Niezbędne jest także posiadanie dobrego stanu zdrowia.

Specyfika pracy

Przede wszystkim w zakresie obowiązków rezydenta leży dbanie o bezpieczeństwo i udany odpoczynek osób, które wyjechały na wycieczkę z danym biurem podróży. Często na zagraniczne wycieczki wyjeżdżają ludzie, którzy nie władają obcymi językami, w związku z tym rezydent ma im pomóc zaklimatyzować się, poznać panujące obyczaje oraz porozumieć się z obsługą hotelu. W zakresie jego obowiązków leży informowanie o możliwościach spędzania czasu wolnego oraz o ewentualnych zmianach we wcześniej ustalonym grafiku wycieczki. Poza tym rezydent dopilnowuje także tego, by warunki jakie biuro podróży wynegocjowało z hotelem, odpowiadały w pełni ustaleniom. Jest on bowiem także osobą, która dba o dobre imię biura.

Ewolucja w zawodzie rezydenta

Pole zadań rezydenta na przestrzeni czasu uległo rozszerzeniu. Jest to związane ze zwiększeniem się wachlarza usług biur podróży, które obok wyjazdów wycieczkowych zaczęły organizować także wyjazdy integracyjne dla firm tzw. incentives.

W niektórych biurach podróży zaczyna zaznaczać się coraz bardziej wyraźne rozgraniczenie rezydentów w zależności od wykonywanych obowiązków. I tak wśród osób pracujących na wyjazdach wyróżnić można service managerów, pilotów oraz animatorów. Service manager odpowiada za sprawy finansowe, organizowanie pracy pilotów oraz czuwanie nad zgodnością wymagań z warunkami zastanymi w hotelach, restauracjach i innych instytucjach towarzyszących. W zakresie obowiązków pilota leży z kolei czuwanie nad bezpiecznym transportem turystów z lotniska do hotelu. Poza tym dba on o obieg informacji oraz pomaga rozwiązywać trudne sytuacje, które pojawiają się podczas wakacyjnego wyjazdu. Pilot jest także kimś na kształt przewodnika, który prowadzi fakultatywne wycieczki. Zadania animatora z kolei zamykają się w organizowaniu czasu wolnego. Prowadzą oni zajęcia sportowe oraz kulturalne: występy teatralne, zabawy z dziećmi, dancingi itd.

Wynagrodzenie

Trudno mówić o sprecyzowanych zarobkach w tej branży. Często stawka uzależniona jest od ilości przepracowanych dni – ok. 100-300 zł/dzień. Warto wspomnieć o tym, że ta praca wymaga pełnej dyspozycyjności. Biorąc jednak pod uwagę odpowiedzialność jaka spoczywa na rezydencie oraz specyfikę pracy związaną z niemożnością ustabilizowania się i koniecznością pracy z dala od rodziny i przyjaciół, nie są to duże pieniądze.

Możliwości awansu

Od kandydata na rezydenta wymaga się udokumentowanego wcześniejszego doświadczenia w branży turystycznej. Droga do tego zawodu prowadzi przez profesję pilota wycieczek, przewodnika lub organizatora obsługi turystycznej. Obowiązki rezydenta wydają się bardziej interesujące dla tych osób, które mają już pewne pojęcie o tej branży. Nie jest to jednak szczyt możliwości rozwoju dla osób zainteresowanych pracą w turystyce.

Pozornie tylko praca rezydenta wygląda jak niekończące się wakacje. Można więc powiedzieć, że zdecydowanie jest to alternatywa dla osób, których pasją są podróże, nie zaś dla tych, które chcą zarabiać dzięki turystyce. Poza obowiązkami związanymi z zawodem można bowiem nie tylko zwiedzić egzotyczne kraje, podszlifować języki, a także nawiązać nowe znajomości, które wprowadzą w szczegóły obyczajów i kultury. Podróżowanie bowiem to nie tylko zwiedzanie zabytków. To także zgłębianie tajników innych dziedzin życia danego kraju.

natalia jurga

szkolenia turystyczne

Źródło:

Aci.pl

Gazetapraca.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Kajakowe wędrówki po Drawie - rzece tysiąca jezior
Drawa, nazywana również Perłą Pomorza Zachodniego, wije się malowniczo przez lasy i jeziora północno-zachodniej...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...