Recenzja książki 4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę

Zawody 4 Desert uważane są za jeden z najtrudniejszych sprawdzianów wytrzymałościowych na świecie. Co skłoniło Daniela Lewczuka do podjęcia tego wyzwania? Jak sobie poradził? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w książce „4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę” .

Zawody 4 Desert odbywają się w czterech wyjątkowych miejscach:

– Pustynia Wadi Rum w Jordanii, znana m. in. z udawania kosmicznych krajobrazów w filmach „Prometeusz” oraz „Marsjanin”. 
– Pustynia Gobi
z eurazjatyckim biegunem niedostępności, czyli punktem na kontynencie najbardziej oddalonym od jakichkolwiek linii brzegowych.
Atacama w Chile, która atakuje przybyszów chorobą wysokościową i jest jednym z najsuchszych miejsce na świecie.
Antarktyda – żeby się na nią dostać trzeba opłynąć Przylądek Horn, wokół którego wiedzie najtrudniejsza morska trasa świata.

Pomysłodawcą zawodów 4 Desert jest Mary Gadams – Amerykanka która zawodowo zajmowała się bankowością inwestycyjną i restrukturyzacją przedsiębiorstw, a prywatnie jej pasją były ultramaratony i survival. Brakowało jej jednak wyzwania, które byłoby połączeniem najlepszych cech zawodów biegowych i survivalu. Tak powstał ekstremalny wyścig, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku na pustyni Gobi. Wyścig, który stał się celem Daniela Lewczuka.


Zanim jednak autor zapoznaje czytelników ze swoimi zmaganiami w zawodach 4 Desert, poznajemy go jako człowieka walczącego z kłopotami zdrowotnymi: nadwagą, nadciśnieniem, dla którego przebiegnięcie 1 km stanowi nie lada wyzwanie…. Czytelnik obserwuje jak bohater książki pokonuje kolejne granice wytrzymałości, zmienia się z zapuszczonego biznesmena w wojownika, którego coraz bardziej wciąga wysiłek fizyczny. Tak dochodzimy do Desert 4 run. W książce znajdziemy nie tylko ciekawe informacje na temat odwiedzanych przez Daniela miejsc i samych wyścigów, ale i sprzętu, odżywiania czy regeneracji. Najważniejsze, że cała historia opowiedziana została przystępnym językiem, nie brakuje w niej humoru. Widać, że autor książki ma do siebie dystans. Pozytywny odbiór tego tytułu zapewniają też świetne zdjęcia, ciekawostką są natomiast cytaty na początku każdego rozdziału, m. in. Michaela Jordana i Thomasa Edisona.

Książka „4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę” to zapis intrygującej walki człowieka z własnymi słabościami, pokonywania granic. Przebiegnięcie wyścigu 4 Desert oraz napisanie książki jest niezaprzeczanym sukcesem Daniela. Kolejnym jest fakt, że lektura zmotywuje pewnie niejedną osobę do działania…

Krzysztof Janik

Tytuł: „4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę”
Autor: Daniel Lewczuk
Wydawca: AGORA SA
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Format: 155 x 215 mm
Liczba stron: 224 stron

Książkę można nabyć na tej stronie: http://www.empik.com/4-pustynie-biegnij-i-znajdz-wlasna-droge,p1128124319,prasa-p

Odkrywanie światów z Beatą Pawlikowską
Beata Pawlikowska zabiera czytelników w podróż między wielowymiarowymi światami - a nawet do świata wirtualnego....
Podróż w nieznane dzikie miejsca - nowa książka Alastaira Bonnetta
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdzie każde miejsce można zobaczyć na ekranie naszego komputera,...
Joanna Kusy - Zwyczajne pakistańskie życie
Joanna Kusy - Polka w środku muzułmańskiego świata - etnolożka, szczęśliwa żona Pakistańczyka, mama małego...
Jak odkryć smak Chorwacji?
Chorwacja jest małym, ale niezwykle pięknym krajem położonym nad Morzem Adriatyckim. Jego atutem są nie...