Podróż w nieznane dzikie miejsca – nowa książka Alastaira Bonnetta

 Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdzie każde miejsce można zobaczyć na ekranie naszego komputera, mapa świata nie ma już żadnych tajemnic. Alastair Bonnett, autor książki „Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca” udowadnia, że jest inaczej i zabiera czytelnika w niezwykłą podróż.

Alastair Bonnett tak pisze o swojej książce „w tej historii nie chodzi o rozbieżności w danych geograficznych. To książka o miejscach, których już nie ma, albo takich, które istnieją, znikają i pojawiają się ponownie. O miastach, które bezpowrotnie utraciły pierwotny charakter. O pływających wyspach, przebudowanych przestrzeniach, ziemiach między granicami, zapomnianych rejonach”.

Jakie miejsca opisuje Bonnett? Warto podać kilka przykładów.

– Prypeć – miasto, które wszystkim kojarzy się z ogromną katastrofą jądrową w odległym o trzy kilometry Czarnobylu. Autor w ciekawy sposób prezentuje to, co pozostało z modelowego niegdyś sowieckiego miasta.

– Zatoczka przy Hog’s Back Cafe – miejsce we wsi Puttenham należącej do londyńskiego obszaru podmiejskiego hrabstwa Surrey, które słynie z „doggingu” czyli seksu w miejscu publicznym. Warto przeczytać, by dowiedzieć się skąd wzięło się to określenie, oraz dlaczego Hog’s Back (Grzbiet Wieprza) jest tak lubianym plenerem przez amatorów seksu pod chmurką .

– Prostokątna działka o powierzchni około trzech tysięcy kilometrów kwadratowych położona w Nowym Jorku, na rogu La Guardia i West Houston Street. Dlaczego jest ogrodzona i niedostępna dla przechodniów? Skąd się wzięła?

– Żelaznogorsk – miasto, które przez 47 lat oficjalnie nie istniało i było zamknięte dla świata. W miejscowości położonej w okolicy Moskwy wytwarzano pluton do celów wojskowych. Dlaczego mieszkańcom zależy na utrzymaniu dotychczasowego statusu Żelaznogorska?

W książce „Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca” znajdziemy kilkadziesiąt innych nieznanych i intrygujących miejsc, jak choćby Leningrad, Stara Mekka, Podziemne miasta Kapadocji, Lisia nora, Cmentarz Północny w Manili Wyspy pumeksu i śmieci, Nipterk P-32, wyspa z lodowej mgiełki, MS „The World” czy Parking portu lotniczego Los Angeles.

Ciekawy i przystępny język, jakim posługuje się autor jest dodatkową zachętą do tego, by pofatygować się do księgarni i kupić to nietypowe dzieło.

Alastair Bonnett – jest profesorem geografii społecznej na Uniwersytecie Newcastle, a także częstym komentatorem na łamach brytyjskiej prasy (tematyka od historii i current affairs po bieżące sprawy polityczne, a także urbanistykę i tematykę społeczną). W latach 1994-2000 był redaktorem pisma “Transgressions: A Journal of Urban Exploration”.

KJ


Dane wydawnicz:
Alastair Bonnett „Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca”

seria: BIEGUNY
wydanie I
oprawa miękka
346 s.
ISBN 9788377058848

Wykop - Andriej Płatonow Tłumaczenie Aleksander Janowski
Książka z pogranicza prozy egzystencjalnej i absurdu odzwierciedlającą jednak sowiecką rzeczywistość....
Recenzja książki 4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę
Zawody 4 Desert uważane są za jeden z najtrudniejszych sprawdzianów wytrzymałościowych na świecie. Co...
Multimedialna podróż przez Indie Beata Pawlikowska nad Gangesem
Wyprawa Beaty Pawlikowskiej do Indii okazała się zupełnie inna, niż wszystkie jej dotychczasowe podróże....
Jak odkryć smak Chorwacji?
Chorwacja jest małym, ale niezwykle pięknym krajem położonym nad Morzem Adriatyckim. Jego atutem są nie...
SMAK WAKACJI W CHORWACJI - Premiera książki "Kulinarne podróże po Chorwacji"
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków. Niezwykłe plaże,...
Diabeł umiera w Hawanie
Złowieszczy palec Fidela * Damy w bieli i inne twarze wolnej Kuby * Prawdziwa historia Buena Vista Social...