“Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii” – Karolina Kozioł

Proste pytania o marzenia, które nigdy nie były zadane… Czego pragną ludzie, którzy nie mają praktycznie nic? To książka o ryzyku, odwadze, szaleństwie, strachu, miłości oraz samotności. To połączenie reportażu z brazylijskich slumsów z motywacją i zachęta do tego, by żyć. Jest to książka, która ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut: zdjęcia. Niby zwyczajne zdjęcia biednej brazylijskiej codzienności, obrazy wbijającej w ziemię „architektury” faweli. Robią one jednak ogromne wrażenie, bo – w epoce wszechogarniających papuzich brazylijskich kolorów – są czarno-białe!

 

Autorem książki jest Karolina Kozioł – producentka, reżyserka, aktywistka stowarzyszenia na rzecz praw człowieka, aktywna członkini UNICEF. Od kilku lat kręci filmy dokumentalne między innymi o życiu w Wielkiej Brytanii, Indiach, Francji, a ostatnio Brazylii. W 2016 ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth na kierunku filmowo-teatralnym. Podczas studiów otrzymała stypendium na Uniwersytet do Stanach Zjednoczonych, w stanie Ohio, gdzie otworzyła Dream Catcher Film Studio. Studio przyniosło jej pierwsze sukcesy filmowe w USA za kampanie antybullingowe które tworzyła. Od września 2016 mieszka w Londynie i uczęszcza na studia magisterskie na Uczelni Artystycznej w Londynie o kierunku telewizyjno-filmowym z językiem francuskim. Podczas studiów zaczęła współpracować z brytyjska telewizja – Channel 4.

Lekkie pióro autorki i jej reporterska pasja powodują, że z każdą stroną czeka się na rozwój wydarzeń. Ogromne wrażenie zrobią emocjonalne relacje autorki ze spotkań z różnymi ludźmi. Ze starym człowiekiem w Rio de Janeiro, który po rozmowie z autorką podniósł się z rozpaczy i stwierdził, że właśnie dostał „wędkę”, dlatego doraźnej pomocy już nie potrzebuje, bo sam będzie sobie „łowił” lepszy los. Z funkcjonariuszami brutalnej brazylijskiej policji specjalnej. I z dziećmi, żołnierzami mafii w faweli, które to spotkanie autorka tak podsumowuje:

„Wszyscy gdzieś w głębi jesteśmy zagubionymi dziećmi, nie wiedzącymi, jaką drogą pójść przez życie. I to sprawia, że życie jest tak piękne i fascynujące. Takie właśnie małe i zagubione dzieci widziałam w chłopcach z karabinami”.

Biegałam i pytałam o marzenia. Marzenia pozostawały te same, zmieniali się tylko ludzie…

Książka do kupienia:

http://tylkorelaks.pl/644-poszukiwacz-marzen-z-kamera-na-wojnie-w-brazylii-9788379007.html
https://www.nieprzeczytane.pl/Poszukiwacz-marzen.-Z-kamera-na-wojnie-w-Brazylii,product1005967.html

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFII Z ARCHIWÓW KALENDARZA PIRELLI
"FORM AND DESIRE - THE CAL, PIRELLI COLLECTION"
PIRELLI: ROZPOCZYNA SIĘ RENOWACJA FIGURY CHRYSTUSA ODKUPICIELA W RIO DE JANEIRO
Rozpoczęły się prace renowacyjne Statuy Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, finansowane przez Pirelli.
Nieznana Brazylia - Fortaleza
Stolica stanu Ceara jest znana z wspaniałych plaż: przepiękne i długie poprzecinane czerwonymi klifami,...
Poznaję. Zabytki Polski. Atlas dla ciekawych
Książki wchodzące w skład serii POZNAJĘ zostały stworzone z myślą o uczniach szkoły podstawowej. To znakomite,...