Podsumowanie wydarzeń sezonu 2011 – Sopocki Klaster Turystyczny

Sopot zmienia swoje oblicze. Tak w skrócie można podsumować ubiegłoroczny sezon turystyczny. Nowa przystań jachtowa przy molo, Plac Przyjaciół Sopotu czy Centrum Kulturalno-Artystyczne Zatoka Sztuki to chyba najważniejsze tegoroczne nowości w kurorcie. W tym roku Sopot został wybrany na miasto – gospodarza Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Dzięki temu w lipcu, wrześniu i październiku odbyły się w mieście ważne wydarzenia polityczne, a jednocześnie zaproponowano mieszkańcom i gościom ciekawy program kulturalny.

Sopot był pierwszym polskim miastem, w którym odbywały się spotkania Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W kurorcie zorganizowano 13 spotkań na szczeblu ministerialnym, w których w sumie uczestniczyło ponad 2,5 tys. gości oraz kilkuset akredytowanych dziennikarzy. Ponadto Europejskie Forum Nowych Idei w dniach 29-30 września (1000 gości), IV Forum Turystyki Państw Rejonu Morza Bałtyckiego połączone z Ogólnopolskim Otwarciem Sezonu Turystycznego na molo czy czerwcowy Kongres Dyrektorów Marketingu – Future Marketing pokazują, że Sopot jest z roku na rok coraz atrakcyjniejszym miejscem dla profesjonalnych organizatorów konferencji.

Wydarzenia podczas Polskiej Prezydencji w UE w Sopocie miały nie tylko wymiar polityczny ale i kulturalny. W ramach programu „Otwarty Kurort Kultury” od 3 od 31 lipca 2011 zrealizowano 16 projektów, w których wystąpiło ponad 150 artystów reprezentujących wszystkie dziedziny współczesnej sztuki. Wiele z tych wydarzeń miało miejsce w przestrzeni miasta, w rejonach nawet mocno oddalonych od centrum.  

Sopot Top Trendy Festiwal, Sopot Molo Jazz, Art. Loop czy Sopot Fashion Days już na trwałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych kurortu, a położona na granicy Sopotu i Gdańska ERGO Arena w tym roku była miejscem koncertów takich gwiazd jak Suzan Vega, Sting, Ozzy Osborne czy Erykah Badu.

Sopot to także prestiżowe zawody sportowe o randze międzynarodowej – Finał Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn (trzecie miejsce reprezentacji Polski), Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym, Międzynarodowy Turniej Tenisowy Mężczyzn BNP Parisbas Polish Open czy Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO. Po raz pierwszy uczestnicy Sopot Match Race, Sopot Catamaran Cup i innych wydarzeń żeglarskich mogli skorzystać z nowo otwartej mariny usytuowanej na końcu sopockiego mola.

Sopot stara się także o organizację Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w dniach 7-9 marca 2014 roku w hali Ergo Arena Podczas konferencji prasowej, z udziałem ministra Tomasza Arabskiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adama Giersza, Ministra Sportu i Turystyki oraz Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu zaprezentowana została aplikacja, którą miasto Sopot złożyło oficjalnie w siedzibie IAAF w Monaco. Decyzja o tym, czy Sopot będzie organizatorem mistrzostw zapadnie 11 listopada br.   

Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych są dostępne dla turystów stronie www.kalendarz.sopot.pl. Sopocki Kalendarz Imprez to jeden z produktów powstałych w wyniku współpracy podmiotów z sopockiej branży turystycznej podjętej w ramach projektu “Od inicjatywy klastrowej do Sopockiego Klastra Turystycznego – program wsparcia i rozwoju”.

 

Projekt pt. „Od inicjatywy klastrowej do Sopockiego Klastra Turystycznego – program wsparcia i rozwoju” został opracowany przez Gminę Miasta Sopotu – lidera projektu i Stowarzyszenie Turystyczne Sopot – partnera projektu. Uczestniczą w nim przedsiębiorstwa sektora turystycznego i gastronomicznego, organizacje branżowe oraz jednostki edukacyjno- badawcze oraz samorządowe. Ważne jest połączenie doświadczenia przedsiębiorców, wiedzy i badań jednostek edukacyjnych oraz wsparcia władz samorządowych. Udział w klastrze przynosi szereg korzyści: wpływa na obniżenie kosztu własnego biznesu i tworzenie lokalnych miejsc pracy, zapewnia dostęp do wiedzy, informacji, kapitału, pozwala poszerzać ofertę, daje możliwość nawiązania kontaktów osobistych.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Dorota Sykut – Koordynator Projektu, Urząd Miasta Sopotu

tel. 601 475 980, e-mail: dorota.sykut@um.sopot.pl

Aktualne informacje na:

 http://www.facebook.com/sopockiklasterturystyczny

 http://twitter.com/SopockiKlaster


 

„Od inicjatywy klastrowej do Sopockiego Klastra Turystycznego – program wsparcia i rozwoju”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...