Na obszarze Polski znaleźć możemy mniej lub bardziej znane miejsca, modne od wielu wielu lat lub niepozorne – czekające dopiero na odkrycie. Takim mało znanym miejscem w Wielkopolsce jest miasto Ostrzeszów, dawne miasto królewskie, które prawa miejskie uzyskało przed 1283 rokiem.
Ostrzeszów leży w województwie wielkopolskim, w obrębie Wzgórz Ostrzeszowskich na wysokości 200 m n.p.m. Miejscowość ta cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Wielkopolski, którzy korzystają z wszelkich walorów turystycznych tego regionu i organizują sobie weekendowe wyjazdy połączone z wędrówkami, rekreacją, wybierając noclegi w wielkopolskich pejzażach.
Wszelkie spacery najlepiej rozpocząć od historycznej części miasta, czyli od ruin zamku starościńskiego, gdzie kiedyś stała karczma, do której zawitał podróżujący książę. To właśnie w tym miejscu został on ostrzeżony przed rozbójnikami i na pamiątkę tego wydarzenia książę kazał pobudować zamek, kościół i gród i nazwać go OSTRZEŻÓW(pierwsza nazwa).
W mieście znajdują się liczne i wiekowe zabytki do których zaliczyć możemy przede wszystkim Kościół farny późnogotycki z połowy XIV wieku. Według akt plemiennych kościół został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.
Na wzgórzu wznosi się Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i dalej Kościół św. Mikołaja pobudowany z drewna modrzewiowego w 1758 roku.
Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Ratusz znajdujący się w centrum rynku. Stanowi on przykład budynku municypalnego, czyli ściśle związanego z samorządem miejskim. W ratuszu znajduje się obecnie Muzeum Regionalne w którym znajdują się stałe ekspozycje o tematyce: Twórczość Antoniego Serbeńskiego – artysty malarza, rzeźbiarza. Fotografie i dokumenty z czasów powstania wielkopolskiego oraz zbiór dokumentów z czasów II wojny światowej.
W mieście znajduje się także pomnik harcerski – poległych w walkach o niepodległość Polski.
Po zwiedzaniu historycznej strony miasta warto udać się na wycieczkę pieszą lub rowerową w okolice miasta, aby zapoznać się z ciekawymi geologicznie i przyrodniczo miejscami Ostrzeszowa.
Najczęściej odwiedzane są obszary w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich: Bałczyna i Kobyla Góra. A wracać do Ostrzeszowa warto przez Olszynę, gdzie znajduje się kaplica św. Wawrzyńca o konstrukcji szachulcowej, z belkowanymi stropami i dachem krytym gontem. Niedaleko wsi rozciąga się teren nazywany źródliskiem Złotnicy i składający się z kilkudziesięciu źródeł (najbardziej znane to Głodne Źródełko).
Ostrzeszów znany i doceniany jest w szczególności przez mieszkańców wielkopolski, którzy wybierają się do niego w czasie weekendów lub w okresie wakacyjnym nad zalew rekreacyjny w Kobylej Górze lub na stawy rybne na Królewskim.
Swój niebanalny urok posiadają także park i zalew w Antoninie – miejsce spacerów pełnych relaksu i wypoczynku szczególnie doceniane przez urlopowiczów korzystających z noclegów w hotelach lokalnych wielkopolski, czy domach wczasowych.
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z Ostrzeszowem i okolicami, urozmaicona rzeźba terenu, liczne osobliwości przyrodnicze oraz brak uciążliwego dla środowiska przemysłu stanowią doskonałą zachętę do poznania najwyższej części Wielkopolski.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Wielkopolsce.