Polska wcale nie jest nudnym krajem, można tu znaleźć wiele cennych zabytków, wiele wspaniałych i pięknych miast. Ze względu na swoją bogatą i bujną historię nasze polskie ziemie są składnicą wielu wartościowych skarbów kultury, architektury i przyrody. Kolejnym celem naszej podróży może być Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Zobaczmy co ma nam do zaoferowania miasto na Pojezierzu Olsztyńskim.
Olsztyn jest największym miastem regionu i liczy sobie ponad 176 tyś. mieszkańców. Jak na stolicę województwa przystało Olsztyn stanowi centrum gospodarcze i edukacyjne całego województwa. Ukształtowanie terenu miasta wiąże się z ostatnim zlodowaceniem czego wynikiem jest usytuowanie miasta w paśmie moren czołowych. Najwyższy punkt ma 155m n.p.m.. Przez miasto przepływają trzy malownicze rzeki: pierwsza to Łyna, dwie kolejne Korówka i Wadąg. Tereny Olsztyna należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Znajduje się tutaj aż 15 jezior, co stanowi 8,15% wszystkich terenów miasta. Ponadto szczególnie bogata w jeziora jest część zachodnia, a łączna powierzchnia wszystkich jezior to ponad 720ha. W dawnych czasach istniało tu jeszcze więcej jezior, jeziorek i stawów. Jednak po wykupieniu terenów, przez prywatnych inwestorów doprowadziło do sytuacji, w której prywatni właściciele osuszali tereny pod inne cele. Na terenie miasta i okolic są wspaniałe lasy, które pełnią rolę rekreacyjno-krajoznawczą, a ich łączna powierzchnia to ponad 1800 ha. Tu znajdują się największe tereny zielone na terenach miejskich w całej europie. Jak widać tereny olsztyńskie są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Warto dodać, że władze miasta dbają o to, aby tereny te były jak najbardziej atrakcyjne i jest tu wiele skwerów, zieleńców czy parków.
Oprócz tego wszystkiego Olsztyn jest bardzo bogatym miastem pod względem kulturalnym. Znajdziemy tu wiele muzeów jak chociażby Muzeum Warmii i Mazur, a ziemie te ze względu na swoją historię są bardzo interesujące. Olsztyn to miasto gdzie znajduje się 10 galerii sztuki. Nie zabraknie nam oczywiście teatru lub kina, a dla osób ceniących muzykę miasto oferuje Warmińsko-Mazurską Filharmonię im. Felikas Nowowiejskiego. 19 lutego 1974 roku w 500-tną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika otworzono tutaj drugie co do wielkości w kraju planetarium astronomiczne.
Zabytki miasta to prawdziwa perełka historii architektury regionu. Można tu znaleźć wspaniałe gotyckie kościoły, katedry, czy też cmentarz żydowski. Ale to nie koniec, ponieważ w Olsztynie oprócz neogotyckich i neoromańskich kościołów odnajdziemy również stare mury miejskie czy piękne pałacyki. Tereny obfitują w zabytki ludzkiej architektury, więc warto zwrócić uwagę na Stary i Nowy Ratusz lub secesyjną zabudowę. Zabytków, jest oczywiście o wiele więcej, także warto wybrać to miasto jako cel wizyty na dłużej.
Miasto słynie również z promowania sportu jako aktywnej formy wypoczynku, dlatego istnieje tutaj wiele klubów sportowych. Olsztyn jako organizator wielu imprez jest znany w całej Polsce jako gospodarz Siatkarskiego Międzynarodowego Memoriału im. Huberta Wagnera. Poza tym dzięki bardzo bogatej bazie hotelowej i gastronomicznej, położonej w miejskich lasach, Olsztyn jest miejscem treningów i zgrupowań wielu sportowców i drużyn. Bardzo fajną formą spędzenia wolnego czasu jest corocznie organizowany spływ kajakowy rzeką Łyną, który rozpoczyna się pod Zamkiem Kapituły Olsztyńskiej z XIV wieku. Trasa to 3km w malowniczej scenerii lasów miejskich, która kończy się na rozlewisku, które Łyna tworzy wraz z Wadągą.
Olsztyn jest bardzo ciekawym miastem zarówno pod względem historycznym jak i rekreacyjnym. Ludność tego regionu znana jest ze swojej gościnności, wiec bierzmy urlop i w tym roku udajmy się do Olsztyna, miasta, które swym pięknem przyciąga wielu turystów, nie tylko z Polski. Wykorzystajmy nasz czas wolny na aktywny wypoczynek, który można wykorzystać właśnie w tym pięknym mieście.
Tomasz Zendlewicz
rezerwuj noclegi w wyprzedzeniem – noclegi w warmińsko-mazurskim