Obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach

O około 40 centymetrów obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach. Powodem są utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i brak dostatecznej ilości opadów, które by uzupełniły stan wód – podał PAP Andrzej Żukowski z Zarządu Zlewni RZGW w Giżycku.

Jak wyjaśnił Żukowski z giżyckiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) system Wielkich Jezior Mazurskich jest zasilany jedynie przez dwie małe rzeki: Krutynię, która wpada do jeziora Bełdany i Sapinę w zlewni rzeki Węgorapy. Z Wielkich Jezior Mazurskich wypływają natomiast rzeki Pisa, która zasila dalej Narew oraz na północy Węgorapa.

“Wody do systemu dostarczają więc głównie opady. Jeśli jest ich za mało w okresie zimowo – wiosennym to poziom wód latem spada. I z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku. Praktycznie od połowy czerwca nie ma dużych opadów deszczu, a przy tak wysokich temperaturach, jakie były w lipcu, parowanie wody w mazurskich jeziorach jest duże. Dziennie ubywa nawet 1 centymetr z poziomu wody” – wyjaśnił Żukowski.

Dodał, że na pewno do obniżenia poziomu wód nie przyczyniają się zrzuty wody do rzeki Węgorapy. “Zrzuty są minimalne i zgodne z pozwoleniem wodno-prawnym, na poziomie przepływów biologicznych. Gdybyśmy całkowicie zamknęli jazy to rzeka by wyschła”- wyjaśnił.

Dodał, że mimo tak niskich stanów wód żeglarze mogą raczej swobodnie pływać po akwenach. “Cumowanie w marinach czy portach odbywa się normalnie, nie ma kłopotów z podejściem łódką. W kanałach może być nieco gorzej, zalecam żeglarzom, by wybierali zamiast Kanału Niegocińskiego, który jest zastępczym przejściem, raczej Kanał Łuczański właśnie ze względu na wypłycenia” – podał Żukowski.

Natomiast żeglarze, którzy chcą podpłynąć do wysp, mogą mieć problemy z podejściem i zacumowaniem.

Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedział PAP, że tak niskiego stanu wód mazurskich akwenów nie pamięta. “Poziom wód jest faktycznie niski, ale nie mieliśmy zgłoszeń od żeglarzy o awariach czy uszkodzeniach jachtów spowodowanych wpłynięciem na mielizny” – podkreślił.

Przyznał, że sami ratownicy płynąc swoją łodzią odczuli niski stan wody. “Gdy musieliśmy płynąć przez Kanał Niegociński, to wszyscy ratownicy znajdujący się na łódce musieli przejść na dziób, w ten sposób odciążyli rufę, by stacjonarny silnik uniósł się i łódka uniknęła zahaczenia o dno” – podkreślił Sroka.

Andrzej Żukowski z giżyckiego RZGW radzi także ostrożne żeglowanie rzeką Pisą.

Na rzece Pisa, która wpływa do Narwi, a ta zasila Zalew Zegrzyński, mogą pływać jachty o zanurzeniu od 25 do 30 centymetrów. Żaglówki, które mają większe zanurzenie, mogą utknąć na Pisie – wyjaśnił.

Wielkie Jeziora Mazurskie to system akwenów zarówno jezior, rzek jak i kanałów, po których żegluje w sezonie tysiące wodniaków. Długość głównego szlaku sięga 200 kilometrów, na północy zaczyna się od jeziora Mamry koło Węgorzewa a kończy na południu na jeziorze Nidzkim koło Rucianego Nidy. Dwa największe jeziora to Śniardwy, mające 110 km kw. i Mamry o powierzchni 102 km kw.

PAP – Nauka w Polsce

ali/ mhr/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

grafika: pl.wikipedia.org, autor: Margoz

Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Hotel na Mazurach - na co zwracać uwagę wybierając?
Mazury to przepiękna kraina słynąca głównie z jezior. To idealne miejsce do tego, by popływać w nich,...
Odpoczynek we dwoje w sercu Wielkich Jezior Mazurskich
Giżycko to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Mazurach. Bezpośredni kontakt z przyrodą to...
Mazury - kraina tysiąca jezior i zabytków historii.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie" - pisał niegdyś Stanisław Jachowicz....
Kierunek? Mazury!
Wypoczynek po ciężkim miesiącu albo roku pracy należy się każdemu. Niezliczone oferty, z których możemy...
Pokazy lotnicze Mazury AirShow 2015
17 edycja Mazury AirShow dobiegła końca. W tym roku oprócz załóg, które na stałe wpisały się w program...