Mazury – kraina tysiąca jezior i zabytków historii.

“Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie” – pisał niegdyś Stanisław Jachowicz. Stwierdzenie to jest bardzo prawdziwe. Można zachwycić się pięknymi zagranicznymi podróżami, podziwiać piękno przyrody, zabytków w obcych stronach. Jednak nie tylko to, co zagraniczne jest ciekawe i warte zobaczenia. Również i w Polsce nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić. Miejsc urokliwych, tajemniczych, oferujących niezapomniane przeżycia, a także wiele atrakcji. Do takich miejsc należą Mazury. Region Polski, który koniecznie trzeba poznać.

Poznaj noclegi na Mazurach – nocleg24h.pl/s-mazury


Mazury – kraina tysiąca jezior i kanałów

Faktycznie Mazury to kraina tysiąca jezior. Jest ich w tym regionie aż 2600. Największe mazurskie jezioro to Śniardwy. Najdłuższym jest Jeziorak. Jeziora na Mazurach powstały około 10 tysięcy lat temu podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Region jezior mazurskich jest wyjątkowy w skali Europy. Niezwykły na mazurskich jeziorach jest także system kanałów i śluz. Dzięki nim udało się połączyć ze sobą jeziora, a także stworzyć Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości 150 kilometrów. Jest to nie lada gratka dla miłośników żeglarstwa i motorowodniactwa. Wykorzystując system kanałów i śluz z jezior na Mazurach można wypłynąć aż na Morze Bałtyckie. Jeziora na Mazurach są także rajem dla wędkarzy. Mazury to również spływ kajakowy szlakiem Krutyni, prowadzący przez Puszczę Piską. Ciekawym odcinkiem tego szlaku jest rzeka Sobiepanka, na której nurt może płynąć w obie strony.

 

 

Mazury to nie tylko jeziora…

Mazury – region Polski, który swoją nazwę bierze od słowa “maź” – czyli smoła. Warto wiedzieć, że Mazury słynęły niegdyś z produkcji smoły drzewnej zwanej dziegciem. Przedrostek “maz” znaczył tyle co smolić. Mazur to po prostu smolarz. Mazury to region bogato zalesiony, który zachwyca unikalnymi gatunkami fauny i flory oraz ciekawymi gatunki ptaków. Wśród mieszkańców mazurskich lasów można spotkać jelenie, sarny, łosie czy puchacze. Bogactwo mazurskiej przyrody, mnóstwo odosobnionych, urokliwych zakątków zachwyci niejednego amatora fotografii. Mazurskie lasy to również idealne miejsce na romantyczne spacery na łonie przyrody. Wybierając się na Mazury warto zapoznać się także z trasami dla rowerzystów. Szlaków rowerowych na Mazurach jest 23, a łączna ich długość to blisko 1000 kilometrów. Dodatkową atrakcją turystycznych szlaków rowerowych są malownicze punkty widokowe.

 

 

Atrakcje Mazur

Poza walorami przyrodniczymi Mazury to wiele atrakcji i zabytków o bogatej historii: pokrzyżackie warownie, betonowe bunkry z okresu II wojny światowej, skanseny, muzea, zabytki techniki oraz parki linowe. Do najciekawszych zabytków można zaliczyć m.in.: Twierdzę Boyen, do której budowy użyto blisko 16-17 milionów cegieł. Miała ona służyć wzmocnieniu wschodniopruskiej linii obrony; Wilczy Szaniec – bunkry z czasów II wojny światowej; giżycki most obrotowy; Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni; Kościół/zamek w Bezławkach; Zamek krzyżacki w Malborku, Kętrzynie; wiadukty w Stańczykach; Zagroda żubrów w Wolisku; Mazurolandia – park miniatur Warmii i Mazur; Mazurskie Zoo Safari; Święta Lipka – “Częstochowa Północy” – piękne barokowe sanktuarium maryjne; Grunwald – pole bitwy polsko-krzyżackiej; zamek Ryn To tylko niektóre z miejsc na Mazurach godnych polecenia. Wśród nich są atrakcje dla dorosłych i dzieci, pasjonatów historii i przyrody. Mazury to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie

 

 

Hotele na Mazurach 

Wybierając miejsce na nocleg warto skorzystać z ofert hoteli położonych nad brzegami jezior. Mazurskie hotele różnią się od siebie charakterem i panującą w nich atmosferą. Wszystkie jednak są hotelami o wysokich standardach. Wśród wielu ofert znaleźć można luksusowe hotele połączone ze strefami SPA, hotele na wyspach, hotele zaprojektowane z myślą o dzieciach, hotele stworzone z obiektów takich jak np. osada młyńska i wiele innych. Przeglądając oferty noclegowe warto wziąć pod lupę niewielkie, kameralne hotele, w których panuje przytulna, rodzinna atmosfera. W mazurskich hotelach można również skosztować specjałów kuchni Warmii i Mazur

Poznaj – Hotel na Mazurach – na co zwracać uwagę wybierając?

Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Jak utrzymać kontakt z branżą podczas urlopu
Urlop to czas, kiedy możemy oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować się i naładować baterie....
Wakacje 2023: Eksperci prognozują wyjątkowy sezon i wzrost cen
W miarę jak lato coraz bardziej się zbliża, Polacy gorączkowo planują i rezerwują swoje wymarzone wakacje....
Sandomierz – ukryty skarb Polski idealny na weekendowy wypad
Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie spędzić weekend w Polsce, odkrywając jej piękno i bogatą historię?...
Miejsca na wakacje - poznaj hity na lato 2023
Długa zima jest męcząca i wprawia w przygnębienie. Brak słońca, długie wieczory i plucha na dworze psują...
Domki letniskowe ? Doskonałe miejsce na wypoczynek podczas urlopu i wakacji
Planując wyjazd wakacyjny czy urlopowy, zastanawiamy się na miejscem pobytu. Rozważamy wówczas pobyt...