Obchody 400 lat tradycji uniwersyteckich Poznania

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu, konferencja naukowa, koncerty i wystawa – uświetnią obchody 400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu. Kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów będzie nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu w gmachu dawnego kolegium jezuickiego zaplanowane na piątek 28 października.

„Tego dnia dokładnie czterysta lat po nadaniu przywileju w historycznym miejscu spotkamy się w gronie profesorów uniwersytetu, aby porozmawiać o historii i przyszłości uniwersyteckiej Poznania” – powiedział podczas konferencji prasowej prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Jacek Guliński.

Tego dnia w auli uniwersyteckiej po raz pierwszy będzie można wysłuchać utworu „Poculo Pleno” specjalnie skomponowanego z okazji 400 rocznicy przez Jacka Sykulskiego na zamówienie uniwersytetu.

Wcześniej w środę rozpocznie się dwudniowa konferencja „Wokół jezuickiej fundacji uniwersytetu z 1611 roku dla upamiętnienia 400 rocznicy starań o utworzenie uniwersytetu w Poznaniu”.

Dzień później W Bibliotece Uniwersyteckiej otwarta zostanie wystawa “400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu”. Najważniejszym eksponatem będzie oryginał przywileju Zygmunta III Wazy z roku 1611 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wśród eksponatów na wystawie znajdą się inkunabuły i starodruki, z których najcenniejsze pochodzą ze zbiorów bibliotek dawnej Akademii Lubrańskiego i Kolegium Jezuickiego w Poznaniu. Dodatkowo, w formie cyfrowej prezentacji, zostaną pokazane bezcenne katalogi z lat 1609 i 1610, przechowywane obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Uppsali, a wywiezione z Poznania do Szwecji w roku 1656.

W ramach części artystycznej przygotowano prezentację w ramach cyklu Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich ”Staropolskie oracje uniwersyteckie z Poznania. Spektakl architektury, światła, słowa i muzyki”.

Innym wydarzeniem artystycznym będzie koncert „Wzór na utwór, czyli muzyka i nauka”, podczas którego prowadzący – dyrygent Marcin Sompolińskie w sposób popularny będzie ilustrował utworami muzycznymi odkrycia naukowe.

28 października 1611 roku król Zygmunt III Waza nadał przywilej Kolegium Jezuickiemu, które mogło się stać pierwszym w Poznaniu uniwersytetem, jednak sprzeciw Akademii Krakowskiej spowodował, że papież Paweł V nie zgodził się na otwarcie nowego uniwersytetu. Na podstawie przywileju królewskiego Kolegium Jezuickie otrzymało prawo do nadawania tytułów magistra i doktora. Formalnie uniwersytet w Poznaniu powstał w 1919 roku jako Wszechnica Piastowska.

PAP – Nauka w Polsce

kpr/ ls/bs

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....