Nowa trasa turystyczna na zamku w Malborku

„Tajemnice Zamku Malbork” to tytuł otwartego w sierpniu szlaku turystycznego przeznaczonego dla najmłodszej grupy odbiorców. Z nowej oferty muzealników można skorzystać od wtorku do niedzieli, dwukrotnie w ciągu dnia.

„Muzeum Zamkowe, odpowiadając na oczekiwania turystów, wprowadziło trasę rodzinną do oferty muzealnej. Wiemy, że dzieci przyjeżdżając do zamku w Malborku oczekują przygody i tajemniczości. I taka jest właśnie trasa +Tajemnice Zamku Malbork+ – mówi Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku (MZM). – Jestem przekonany, że połączenie zabawy z poznawaniem historii i architektury zamku stanie się kolejną atrakcją, dla której warto przyjechać na malborski zamek”.

Jak zapewniają organizatorzy, dla dzieci przygotowano atrakcyjną lekcję historii podaną w sposób, który dzieci lubią najbardziej – poprzez zabawę. W wędrówce po zamku towarzyszy wykwalifikowany przewodnik. Pod jego okiem najmłodsi poznają tajemnicze przejścia i liczne sekrety zamku. Przygotowano również szereg zagadek, średniowiecznych gier i zabaw. W czasie oprowadzania dzieci na swojej drodze napotkają damę z lutnią, która potrzebuje ich pomocy, mincerza bijącego krzyżackie monety oraz bursztynnika, który ożywia dla nich magiczny, bursztynowy kamień. Trasę wieńczy zdobycie hasła – klucza do skarbca pełnego niespodzianek i pasowanie przez wielkiego mistrza na Odkrywcę Tajemnic Zamkowych.

Oferta jest dostępna od wtorku do niedzieli, dwukrotnie w ciągu dnia o godz. 10.00 i 11.30. Zwiedzanie trwa 90 minut. Każde dziecko musi znajdować się pod opieką dorosłego.

Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedza co roku ponad pół miliona zwiedzających. Budowę twierdzy rozpoczęto w XIII wieku. Po 1309 roku, kiedy przeniesiono do Malborka siedzibę wielkiego mistrza, zamek rozbudowano. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono duże prace restauracyjne, gdyż zamek popadł w ruinę. W wyniku działań w czasie II wojny światowej ponownie ucierpiał, ale na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów udało się go w znacznej mierze odtworzyć. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 40 tys. muzealiów, m.in. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych. W 1997 roku budowlę wpisano na światową listę dziedzictwa UNESCO.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ceny biletów na zamek w Malborku. Wszystko, co musisz wiedzieć
Zamek w Malborku, perła gotyckiej architektury, stanowi nie tylko świadectwo potęgi Zakonu Krzyżackiego,...
Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Hotel na Mazurach - na co zwracać uwagę wybierając?
Mazury to przepiękna kraina słynąca głównie z jezior. To idealne miejsce do tego, by popływać w nich,...
Odpoczynek we dwoje w sercu Wielkich Jezior Mazurskich
Giżycko to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Mazurach. Bezpośredni kontakt z przyrodą to...
Mazury - kraina tysiąca jezior i zabytków historii.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie" - pisał niegdyś Stanisław Jachowicz....
Kierunek? Mazury!
Wypoczynek po ciężkim miesiącu albo roku pracy należy się każdemu. Niezliczone oferty, z których możemy...