Noc Muzeów w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Już po raz ósmy Europejska Noc Muzeów zagości również w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląsku 17 maja 2014. Swe podwoje dla entuzjastów nocnego zwiedzania otwieramy od godziny 18 00 do 22 00. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Proponujemy odwiedzającym zwiedzanie wystaw stałych oraz nowej Trasy Parowej przedstawiającej atrakcyjniejszą i pełniejszą formę prezentacji zbiorów. Dzięki remontom i modernizacji obiektów zabytkowej infrastruktury kolejowej, została uruchomione trasa kolejowa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum. Prowadzony przez lokomotywę zestaw wagonów przejeżdżając po terenie bocznicy, prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową.

O godz. 19 00 swoją premierę będzie miał najnowszy multimedialny pokaz filmu „Muzeum Utracone”.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu Muzeum Utracone są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące losy przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej.

Zobaczymy zawirowania związane z powstawaniem kolekcji, próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, dowiemy się, gdzie znajdowały się skrytki i jak okupanci je odkrywali, a także poznamy wiele innych ciekawostek związanych z losami danych zbiorów.

Twórcy filmu:

Projekt i ilustracje – Marta Ignerska – graficzka, ilustratorka, uznawana za jedną z najzdolniejszych graficzek młodego pokolenia.

Muzykę – Envee – jeden z najbardziej cenionych w Polsce producentów; dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje.

Koniec wieczoru uświetni występ wrocławskiego zespołu Kolega Doriana- to free jazzowy projekt poświęcony na wpół mitycznemu chłopcu – stworowi, Dorianowi. Na koncercie zagra materiał inspirowany różnorodnymi zjawiskami muzycznymi takimi jak minimalizm, muzyka klezmerska, skandynawska scena jazzowa, a nawet thrash metal. Pojawią się oniryczne narracje muzyczne i żywiołowe improwizacje. Zespół gra od 2012 roku.

Dawał koncerty w całej Europie, również na licznych wernisażach sztuki współczesnej.

Skład zespołu:

Matylda Gerber – saksofon tenorowy

Maurycy Wiliczkiewicz – gitara

Mateusz Ziółkowski – gitara basowa, djembe Janek Krukowski – perkusja

 

Serdecznie zapraszamy !!!

Wstęp bezpłatny

www.muzeumtechniki.pl

Wielkanoc w różnych regionach Polski
Dużymi krokami zbliża się najważniejsze święto dla Chrześcijan jakim jest Wielkanoc. Palmy, święcenie...
Miasta Górnego Śląska
Górny Śląsk to dla wielu synonim dymu, hut, kopalni, tłoku. Nieodłącznie kojarzą się obrazki tylko z...
Magnes na turystów - województwo śląskie
Jak Śląsk może przyciągać turystów, zastanawiali się uczestnicy konferencji, która odbyła się 29.09.2008...
Symbolika trzech świętych śląskich gór.
Na góry i wzgórza można patrzeć z różnych perspektyw. Oprócz oczywistego znaczenia geograficznego, topograficznego...