Magnes na turystów – województwo śląskie

Jak Śląsk może przyciągać turystów, zastanawiali się uczestnicy konferencji, która odbyła się 29.09.2008 w Akademii Muzycznej, inaugurującej cykl “Polska pięknieje – wiedza czyni cuda, czyli jak stworzyć i wypromować dobre projekty turystyczne”.

Za dobre przykłady posłużyły inicjatywy sfinansowane z pieniędzy unijnych nagrodzone w konkursie “Polska pięknieje”. Wśród nich nie brakowało projektów ze Śląska.

Cyklowi patronuje i uczestniczy w nim “Polska Dziennik Zachodni”.

Region był najsilniej reprezentowany we współzawodnictwie organizowanym przez Fundację Pascal oraz firmę Smartlink na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Obok zwycięskiej Żywej Galerii Designu w Cieszynie, doceniono również sześć innych śląskich projektów, w tym Stary Zamek i Park Habsburgów w Żywcu, Cieszyńską Śląską Sieć na rzecz Wzornictwa, odnowioną bielską starówkę, akcję Cyberfolklor organizowaną w rejonie polsko-słowackiego pogranicza, kompleks zamkowy w Pszczynie oraz skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu.

Do tych miejsc już udaje się ściągać turystów. Na Śląsku nie brakuje dobrych pomysłów zakładających kompleksowe stworzenie atrakcji, dla której warto odwiedzić dane miejsce.

O tym, że warto inwestować w turystykę, przekonują liczby. W Polsce co roku wpływy z tej dziedziny sięgają 70 miliardów złotych. Rocznie turyści wydają w naszym kraju 6,5 miliarda złotych na noclegi oraz 5,3 miliarda złotych w restauracjach.

O sukcesie można jednak mówić w sytuacji, gdy turystom, oprócz samego zabytku, czy innej atrakcji, zapewnia się również restauracje, noclegi, nie wspominając o parkingach czy sanitariatach.

Takiego zagęszczenia zabytków postindustrialnych nie ma w żadnym innym miejscu w Europie Ten potencjał warto wykorzystać. Tak jak w Blaenavon w południowej Walii, gdzie do byłej kopalni przyjeżdża co roku ponad dwieście tysięcy turystów. W Polsce dobrym przykładem jest też Wieliczka. Zabrzański szlak zabytków poprzemysłowych z kopalniami Luiza i Guido może niebawem cieszyć się podobną popularnością.

O to zadbać zamierza Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przygotował pierwszą w Polsce strategię budowania marki regionu wdrażaną pod hasłem “Śląskie. Pozytywna energia!”.

Śląsk jest najbardziej niezwykłym regionem w Polsce. Są tu zabytki poprzemysłowe, ale i piękne zamki. Mamy Beskidy, Jasną Górę, a nawet pustynię. Tym bardziej warto walczyć ze stereotypami brzydkiego i zdegradowanego Śląska.

Źródło: polskatimes

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w województwie śląskim

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Trzygwiazdkowe hotele - jakość i komfort ponad stereotypami
Hotele trzygwiazdkowe często są błędnie postrzegane jako obiekty o niższym standardzie usług i wyposażenia,...
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Hotele na imprezy - dlaczego warto je wybierać do organizacji swojej imprezy
Hotele na imprezy to strzał w dziesiątkę. Czemu? Bo to po prostu działa. Nie musisz się martwić o milion...
Legionella w obiektach SPA i basenach
Obiekty SPA i rekreacji pozyskują klientów nie tylko swoją szeroką ofertą, ale również wysokimi standardami....