Magnes na turystów – województwo śląskie

Jak Śląsk może przyciągać turystów, zastanawiali się uczestnicy konferencji, która odbyła się 29.09.2008 w Akademii Muzycznej, inaugurującej cykl “Polska pięknieje – wiedza czyni cuda, czyli jak stworzyć i wypromować dobre projekty turystyczne”.

Za dobre przykłady posłużyły inicjatywy sfinansowane z pieniędzy unijnych nagrodzone w konkursie “Polska pięknieje”. Wśród nich nie brakowało projektów ze Śląska.

Cyklowi patronuje i uczestniczy w nim “Polska Dziennik Zachodni”.

Region był najsilniej reprezentowany we współzawodnictwie organizowanym przez Fundację Pascal oraz firmę Smartlink na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Obok zwycięskiej Żywej Galerii Designu w Cieszynie, doceniono również sześć innych śląskich projektów, w tym Stary Zamek i Park Habsburgów w Żywcu, Cieszyńską Śląską Sieć na rzecz Wzornictwa, odnowioną bielską starówkę, akcję Cyberfolklor organizowaną w rejonie polsko-słowackiego pogranicza, kompleks zamkowy w Pszczynie oraz skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu.

Do tych miejsc już udaje się ściągać turystów. Na Śląsku nie brakuje dobrych pomysłów zakładających kompleksowe stworzenie atrakcji, dla której warto odwiedzić dane miejsce.

O tym, że warto inwestować w turystykę, przekonują liczby. W Polsce co roku wpływy z tej dziedziny sięgają 70 miliardów złotych. Rocznie turyści wydają w naszym kraju 6,5 miliarda złotych na noclegi oraz 5,3 miliarda złotych w restauracjach.

O sukcesie można jednak mówić w sytuacji, gdy turystom, oprócz samego zabytku, czy innej atrakcji, zapewnia się również restauracje, noclegi, nie wspominając o parkingach czy sanitariatach.

Takiego zagęszczenia zabytków postindustrialnych nie ma w żadnym innym miejscu w Europie Ten potencjał warto wykorzystać. Tak jak w Blaenavon w południowej Walii, gdzie do byłej kopalni przyjeżdża co roku ponad dwieście tysięcy turystów. W Polsce dobrym przykładem jest też Wieliczka. Zabrzański szlak zabytków poprzemysłowych z kopalniami Luiza i Guido może niebawem cieszyć się podobną popularnością.

O to zadbać zamierza Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przygotował pierwszą w Polsce strategię budowania marki regionu wdrażaną pod hasłem “Śląskie. Pozytywna energia!”.

Śląsk jest najbardziej niezwykłym regionem w Polsce. Są tu zabytki poprzemysłowe, ale i piękne zamki. Mamy Beskidy, Jasną Górę, a nawet pustynię. Tym bardziej warto walczyć ze stereotypami brzydkiego i zdegradowanego Śląska.

Źródło: polskatimes

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w województwie śląskim

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...