Odwiedzając malowniczą Italię koniecznie trzeba wybrać się w podróż do Neapolu. To miasto w południowej partii Włoszech, które jest stolicą Kampanii. Dlaczego warto go zobaczyć? Chociażby na jedno z największych historycznych centrum, znajdujących się na Starym Kontynencie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa przez UNESCO, a także liczne wiekopomne zabytki. Neapol dysponuje prawdziwym bogactwem różnorodnych atrakcji turystycznych, których pod żadnym pozorem nie można przegapić!
Odkryj smaki kuchni włoskiej
Ale nie tylko z wyżej wspomnianego powodu Neapol jest godny odwiedzenia przez każdego turystę. Planując wycieczkę do Italii trudno nie spróbować smakowitych potraw kuchni włoskiej, która jest doceniania na całym globie ziemskim. Choć i w Polsce możemy korzystać z jej dobrodziejstw. Wystarczy wspomnieć o pizzeriach, w których głównie serwowana jest pizza. Jednak gdzie w najwyższym stopniu będziemy mogli delektować się oryginalną kuchnią włoską, jak właśnie nie we Włoszech? Szczególnie będąc w Neapolu warto skosztować tamtejszej pizzy neapolitańskiej, która obecnie jest nawet zastrzeżona przez Komisję Europejską jako tradycyjny produkt regionalny, więc jest ona oficjalnie chroniona przez Unię Europejską. Ponadto Neapol jest rodzimym miejscem zaistnienia pierwszej pizzy we współczesnym wydaniu. Stworzył ją nikt inny jak tylko piekarz i kucharz, który z pochodzenia był rodowitym Neapolitańczykiem.
Jak powstała pizza?
Zgodnie z faktycznym stanem rzeczy, Neapol nie jest pierwotnym miejscem, w którym pizza miała swoje początki, gdyż była to Starożytna Grecja, gdzie płaskie chlebki były jej prototypem. Jednak dopiero neapolitański piekarz Raffaello Esposito został pomysłodawcą tej wyśmienitej potrawy kuchni włoskiej, którą znamy w dzisiejszej wersji. Okazją do tego stała się wizyta ówczesnej królowej Włoch, Małgorzaty Sabaudzkiej, która wspólnie ze swoim małżonkiem odwiedziła Neapol. To na jej cześć powstała osławiona obecnie najprostsza odmiana, jaką jest pizza „Margherita”. Jej trzy podstawowe składniki, czyli lokalne czerwone pomidory San Marzano, biały ser mozzarella wytwarzany z mleka bawolic oraz zielone listki aromatycznej bazylii, odzwierciedlały narodowe barwy Italii. Tak w skrócie wyglądały dzieje znakomitej potrawy włoskiej, jaką jest pizza.
autorka Sylwia Jazowska-Wojtyczka