Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych oraz innych grup zorganizowanych  do zwiedzania Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, jak również do uczestnictwa w Lekcjach Muzealnych organizowanych na terenie Muzeum.

Zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
    
    Wśród maszyn wynalezionych przez człowieka parowóz zajmuje dość wyjątkowe miejsce. Chyba żaden wynalazek nie wywarł tak wyraźnego wpływu na rozwój techniczny, a przede wszystkim społeczny cywilizacji.
    Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku powstało dziewięć lat temu na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. Przez ponad rok pertraktowało z PKP o to, by kolekcja parowozów i lokomotyw stała się własnością gminy. Udało się, a wkrótce potem gmina wydzierżawiła wszystkie budynki i eksponaty Muzeum Przemysłu. Cały przejęty zbiór to 34 lokomotywy, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Wszystkie były niesprawne technicznie, a niektóre w stanie całkowitej ruiny. Parowozownia była zdewastowana i rozkradana.
    W trakcie działalności muzeum jego pracownicy sukcesywnie prowadzili naprawy i renowacje. Efekt? – Obecnie muzeum udostępnia ekspozycje obejmujące zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów.
    A to nie wszystko! Poza taborem kolejowym do Muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Uruchomiona została makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Zbudowano drezynę do jazd rekreacyjnych dla zwiedzających. Otwarto również sale ekspozycyjne: Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego oraz salę poświęconą historii motocyklizmu na Śląsku. Otwarto wystawy starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników.

 Lekcje Muzealne – „Mały Muzealnik”
    
    Zwracamy się także do Państwa z propozycją organizacji Lekcji Muzealnych. Unikatowe i obszerne zbiory naszego Muzeum – pozwalają nam w elastyczny sposób kształtować ich zakres i tematykę, która zawsze dopasowana jest do Państwa potrzeb i oczekiwań.
    W roku szkolnym 2013/14 proponujemy Państwu lekcję pt. „Mały Muzealnik”. Lekcja przeznaczona jest jednocześnie dla szkół podstawowych jak i gimnazjalnych. Zakres omawianego materiału jest różnicowany w zależności od wieku uczestników. Celem lekcji muzealnej jest przybliżenie uczniom funkcjonowania muzeów, rozwijanie umiejętności opisywania przedmiotów, jak również kształtowanie prawidłowych zachowań w muzeum. Podczas zajęć uczestnicy pod opieką prowadzącego samodzielnie wypełniają kartę inwentarzową wybranego obiektu muzealnego.  
Czas trwania lekcji – 1 godz. lekcyjna

Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Uczniowie zapoznają się z historią techniki, przemysłu i kolejnictwa, a poznają ją uczestnicząc w zwiedzaniu. Na zakończenie przygotowane jest ognisko lub grill z kiełbaskami. Możliwe są również przejażdżki drezyną ręczną.      

Cennik:
– Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem (ok.1-1,5 h)- 9 zł/os.
-dodatkowe ekspozycje – 2 zł/osoba
– Jazdy na drezynach – bezpłatnie
–  Przygotowanie grilla/ogniska- 50 zł (jednorazowo)
–  Porcja z grilla – 5 zł/os.
– Przejazdy zabytkowym szynobusem/parowozem TKt48-18 – 6 zł/os.
–  Lekcja muzealna – 6 zł/os. (*Lekcje należy zamawiać z dwutygodniowym wyprzedzeniem)
– Proponujemy też pakiet – 25 zł /os.

Szlak Zabytków komunikacji na Dolnym Śląsku
    
Zarówno dla miłośników zabytków techniki, jak i wszystkich tych, którzy chcą dać się uwieść pięknu zabytkowych pojazdów, stworzony został specjalny projekt zainicjowany przez trzy dolnośląskie muzea:
– MUZEUM POWOZÓW W GALOWICACH
– MUZEUM MOTORYZACJI TOPACZ
– MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU

Muzea na Szlaku Zabytków Komunikacji prezentują historię komunikacji od czasów najdawniejszych pojazdów konnych, poprzez rozwój kolejnictwa, aż po osiągnięcia motoryzacji. Odpowiednia infrastruktura, kompetentny personel i bogactwo zgromadzonych eksponatów pozwalają w niezwykle elastyczny sposób kształtować ofertę i kierować ją zarówno do osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych, ze szczególnym uwzględnieniem przedszkoli, szkół i grup seniorów, dla których opracowaliśmy program Zajęć Muzealnych.

Szczegóły na: www.muzeakomunikacji.pl

                    Zapraszamy Serdecznie!

****
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel.74 637-43-30 / 692-407-806

Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...
Bułgaria - Muzeum jogurtu
Przepis na jogurt był już znany tysiące lat temu plemionom, które zasiedliły tereny obecnej Bułgarii....
Pałac Królewski z ogrodem
historia obiektu