Milionowy turysta w Wieliczce

Kopalnia Soli “Wieliczka” od przeszło siedmiuset lat oczarowuje niezwykłością powstających przez stulecia podziemnych wyrobisk i komór, labiryntów, jezior i kaplic z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami. To najstarsze, wciąż czynne wyrobisko świata doczekało się wpisu na listę pereł światowego dziedzictwa UNESCO, jako nieprzerwalnie funkcjonująca kopalnia oraz swoiste klimatyczne prewentorium, którego unikalny mikroklimat  sprzyja osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Część udostępniona dla turystów obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. W kopalni odbywają się takie imprezy jak Podziemny Festiwal Tańca “O Solny Skarb” oraz Podziemne Międzynarodowe Targi Minerałów, Skamieniałości i Biżuterii. Targi odbywają się od 1996. Producenci i sprzedawcy biżuterii z Rosji, Ukrainy, Czech czy Niemiec prezentują tu swoje wyroby: bursztynową biżuterię, kolekcje minerałów i skamielin.

Podczas Polskiego Przewodnictwa w Komisji Unii Europejskiej, Wieliczka stała się obiektem goszczącym najważniejszych osobistości, ekspertów i dyplomatów, uczestniczących w spotkaniach odbywających się w ramach polskiej Prezydencji. Jednymi z takich spotkań były Nieformalne Spotkanie Ministrów do spraw Turystyki oraz Europejskie Forum Turystyki, współorganizowane przez Departament Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Rocznie Wieliczkę odwiedza kilkaset tysięcy turystów, nie wspominając o tak znamienitych, jak: Mikołaj Kopernik, Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa oraz kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Kopalnię zwiedzali cesarze Austrii: Józef II i Franciszek Józef I, oraz carowie Rosji: Piotr I Wielki i Aleksander I.

W listopadzie 2011 r. Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedził milionowy turysta w tym roku – pani Małgorzata Kawińska, która przybywszy z Holandii, zapragnęła właśnie to szczególne, magiczne miejsce pokazać przyjaciołom. Wizyta milionowej turystki została uświetniona dodatkowymi atrakcjami, przy szybie Daniłowicza czekał nią dobry Duch  kopalni – Skarbnik.

Przez całe stulecia Kopalnia Soli Wieliczka była źródłem dochodów państwa, wpływała na rozwój kultury, dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich obiektów turystycznych.


Źródło: www.msport.gov.pl

 

Kopalnia Soli Wieliczka

Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Aktywny urlop na kajakach - zobacz, co oferują Kaszuby
Wybór miejsca na urlop nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od naszych...
Wynajem apartamentu na wakacje? nad morzem
Pomyśl o wakacjach, wyjeździe spędzonym w prywatnym apartamencie z widokiem na morze. To mogą być naprawdę...
Plecaki męskie na niedzielnych turystów
Jeśli Twoja praca pochłania Cię bez reszty i weekendowy wyjazd za miasto jest dla Ciebie oderwaniem od...
Podziemna Wieliczka
Między Krakowem a Tarnowem, na Nizinie Nadwiślańskiej, wśród pagórków Pogórza Bocheńskiego i wzniesień...
Co to jest turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Ma na celu poprawę ogólnej sprawności...